zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plMuzykaRecenzje › Przegląd płytowy #14

Przegląd płytowy #14

 
 
NEBOCRY - ULTRAMARINE, For Tune Records

 
Ukraiński folklor i nowoczesna muzyczna improwizacja zamknięta w ramach jazzu. Kto poszukuje filmowych inspiracji czy blisko godziny przeżyć w obrazie czarno – białym, powinien sięgnąć po płytę Nebocry.

Harmonia, żywioł i spora dawka energii – tak można opisać projekt, na czele którego stoi Uliana Horbachevska.  Artystka w ciekawy sposób zapoznaje słuchaczy z tradycyjnymi utworami ukraińskimi. Połączenie wschodniego folkloru z improwizacją wydaje się dość oryginalnym zabiegiem.

Na uwagę zasługuje tu niesamowity wokal Uliany. W szczególności w utworze "Winter". Jej śpiew to modlitwa połączona z intrygą i ciągłym narastaniem (w trwającym ponad 10 minutowym utworze) emocji. Sama kompozycja to (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) "dzicz”. Miałem wrażenie, że przebywam właśnie w ciemnym parku. Słyszę jakieś głosy. Oglądam się. Odczuwam adrenalinę. Mój strach na szczęście koi przyjemna improwizacja saksofonowa. Istna zabawa muzyką!

Walory artykulacyjne i wokalne widoczne są także w kompozycji "Death". Szybkość następujących po sobie fraz tekstu w połączeniu z ciekawą grą, tym razem, perkusji naprawdę skupia uwagę słuchacza.

Nie brakuje jednak też typowych "wypełniaczy", podczas których wiele się nie dzieje. To chociażby "Spring" i "Flight". Album kończy kompozycja "Refflection”. Rzeczywiście, przywodzi ona na myśl refleksję, że już starczy, że już więcej nie potrzeba albo że już więcej mózg nie przyswoi.  Czas powrócić do rzeczywistości. I pooglądać świat w kolorze.


 
 


Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Na dzisiejszy wieczór chętnie wybrałabym płytę KĄDZIELA & WÓJCIŃSKI - 10 LITTLE STORIES. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie uda mi się ją usłyszeć i, jeżeli mi się spodoba, zakupić.

    • Podobnie jak ja, samo założenie brzmi dobrze, mimo nie do końca pochlebnej opinii powyżej. Cóż, tak to już jest, że dopóki się samemu nie spróbuje, to się człowiek nie przekona. Jazz zresztą ma to do siebie, że do jednego trafi jedna kompozycja, a do drugiego inna. :)

  • I ja jestem ciekawa tej płyty.

  • Podoba mi się brzmienie i magnetyczny wokal Little white lies, równie ciekawe może być "10 little stories".

  • Nie znam zadnego z wymienionych wykonawcow i nie zanosi sie na to,abym zdecydowal sie poznac blizej ktoregos z nich.Choc gdybym musial sie na ktoregos z nich zdecydowac to bylby to Nebocry.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi