zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plPlastykaWystawy › 'Push the sky away': Wystawa Piotra Zbierskiego w Galerii FOTO-GEN we Wrocławiu /patronat/

'Push the sky away': Wystawa Piotra Zbierskiego w Galerii FOTO-GEN we Wrocławiu /patronat/

10 lutego w Galerii FOTO-GEN OKiS we Wrocławiu zostanie otwarta wystawa Piotra Zbierskiego: ”Push the sky away. Ekspozycja będzie ponadto promować wydanie polskiej edycji książki pod tym samym tytułem. Prócz blisko stu pięćdziesięciu fotografii, w albumie znalazł się wiersz napisany przez Patti Smith, zainspirowany pracami artysty.

Push the sky away to tryptyk zamknięty w formie książki i wystawy, obejmujący najnowszy projekt Piotra Zbierskiego: ”Stones were lost from the base” oraz jego wcześniejsze cykle: ”Dream of white elephants” i ”Love has to be reinvented”. Nad całością autor pracował dziewięć lat. W twórczości Zbierskiego poszczególne cykle łączą się, będąc w istocie okresami pracy artysty.

Wydobyć nadprzyrodzone i pierwotne

Świat zewnętrzny wydaje się być dla Piotra Zbierskiego czułym laboratorium, przestrzenią, w której bez wytchnienia ścierają się skrajności i analogie. Artysta stara się uchwycić naturę mistycyzmu, wydobyć nadprzyrodzone, z tego, co przyrodzone; oddać za pomocą obrazu liminalne stany, magiczne rytuały i tajemnicę tabu. Według Arnolda van Gennepa,  rytuały liminalne dotyczą fazy przejścia, wspomagają i sankcjonują w wymiarze religijnym zachodzącą przemianę.

Artysta pragnie przejrzeć się w oczach spotkanych ludzi, zarejestrować ich ekscytacje, stany wzniosłe i niskie, konwulsje i majestatyczne wyciszenie.  Poczuć to, co czuli pierwotni ludzie, odnajdujący nadprzyrodzone siły zaklęte w kamieniu, kawałku drzewa, czy muszli.  

Twórcze dociekania

Fotografie Piotra Zbierskiego prezentowane podczas wystawy są bardzo osobiste. Towarzyszą im obiekty, które, mówiąc teatralnym językiem, są zarazem rekwizytami, jak i suflerami, tłumaczącymi na inny język nieoczywisty proces twórczych zmagań i dociekań.

fot. Piotr Zbierski, Push the sky away

Prace Piotra Zbierskiego nie opowiadają o świecie, a bardziej o jego strukturze. Jak antropolog autor odnosi się do korzeni, do tego, co było przed obrazem.

To co mnie najbardziej interesuje – mówi sam artysta – to dialog pomiędzy czasem mentalnym i wspólnym, relacje z przeszłością. Żyjemy w specyficznych czasach, gdzie kontakt z przyczynami występowania struktur językowych, logicznych, kulturowych, religijnych jest wielokrotnie zerwany, bądź wyparty przez współczesne hybrydy. Interesuje mnie nachodzenie się i erozja tych przestrzeni, dążenie do wyodrębnienia struktury, która pyta o to skąd przyszła; istnieje teraz, lecz jest wynikiem przeprawy przez wieki. Oddycha teraz, ale cała pokryta jest kurzem przodków. Wybieram miejsca ważne dla poprzednich cywilizacji, takie jak średniowieczne obserwatorium astronomiczne na Litwie czy tajemnicze twory, które powstały za sprawą tylko i wyłącznie sił natury.

Przeprawa przez wieki i współczesna poezja

Najnowszy cykl ”Stones were lost from the base”, stanowi zasadniczą część wystawy. To przeprawa przez wieki w poszukiwaniu esencji i wspólnego łącznika ludzkich emocji. Zbierski poszukuje tego, co stałe i niezmienne, formuły i trzonu, odpowiedzi na pytanie, czym jest gatunek ludzki i ludzka wyobraźnia w konfrontacji z naturą. Próbuje w ten sposób ograniczyć informacje na zdjęciach do niezbędnego minimum: pozostawić to co trwałe, zacierając ”chwilowe” stany rzeczy.

Książka ”Push the sky away”, wydana przez wydawnictwo PWSFTviT, to pierwsza tak obszerna publikacja fotografa. Zawiera tekst prof. Eleonory Jedlińskiej oraz wiersz Patti Smith – amerykańskiej wokalistki i poetki, który powstał specjalnie do tej książki.

Znajoma poetka z Hiszpanii dała mi adres mailowy do Patti Smith, napisałem do niej, pokazałem makietę książki. Spodobała się jej. W swoim wierszu pisze, że oczy mają zdolność pamiętania tego, czego nawet nie widziały. To ciekawe w kontekście mojej wystawy, trochę się to odnosi do kodów kulturowych — mówi Piotr Zbierski. — Patti Smith też jest fotografem. Nie zwróciłem się do niej jako do znanego muzyka, ale jako do poetki i w odniesieniu do tego, co do tej pory napisała — dodaje artysta.

Piotr Zbierski studiował fotografię w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W 2012 roku zdobył przyznawaną przez międzynarodowe jury młodym fotografom nagrodę Leica Oscar Barnack Newcomer Award. Dotychczas prezentował swoje prace na wystawach zbiorowych oraz indywidualnych m.in. w Niemczech, we Francji, na Słowacji, w Portugalii, w Rosji, Austrii oraz w Polsce. Zbierski jest autorem trzech dużych cykli fotograficznych: ”Stones were lost from the base” (”Kamienie wykruszone z cokołu”) i wcześniejszych: ”Dream of White Elephants” (”Sny białego słonia”) oraz ”Love has to be reinvented” (”Miłość trzeba odkrywać ponownie”).

Wernisaż wystawy: 10.02.2017, godz. 18.00, oprowadzanie kuratorskie i spotkanie autorskie: 11.02.2017, godz. 12.00. Wystawa potrwa do 3 marca 2017 roku.

Kuratorem wystawy jest Alicja Rekść, koordynatorem: Marta Przetakiewicz, partnerami projektu: Hahnemühle, Panta, Impossible Project, Instytut Adama Mickiewicza, a jego organizatorem – Galeria  FOTO-GEN Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu Instytucji Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Portal Kulturaonline.pl jest jednym z patronów medialnych wydarzenia.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Mozna sie pogubic.Najpierw bylo "away",potem podawaliscie "awal",a terax zmowu "away".To juz chyba wersja ostateczna? :) Oby tylko Nick Cave nie zglosil zadnych roszczen do tytulu,bo Piotr Zbierski sie nie wyplaci. :)

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/ Film / Premiery
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/
Wspólnie z krakowskim Kinem Pod Baranami zapraszamy na wakacyjną sesję "filmoznawczą". Wielkie filmy za małe pieniądze. Mamy dla Was podwójne...
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
Tagi