zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plLiteraturaRecenzje › Remigiusz Mróz – „Inwigilacja” /recenzja książki/

Remigiusz Mróz – „Inwigilacja” /recenzja książki/

 fot. okładka książki/ Wydawnictwo Czwarta Strona

„Inwigilacja” to piąty tom historii o prawniczce Joannie Chyłce oraz aplikancie – Kordianie Oryńskim. Co spotkało ich tym razem?

Samo pojawiające się problemy

Remigiusz Mróz jest jednym z najgorętszych nazwisk, jeżeli chodzi o polski kryminał. W ciągu niespełna 4 lat napisał i wydał 16 książek, i nadal nie zwalnia tempa. Jedna z jego najsłynniejszej serii to thrillery prawnicze przedstawiające, myślę, że można tak to ująć - przygody adwokat Joanny Chyłki oraz aplikanta Kordiana „Zordona” Oryńskiego. Specyfiką ich pracy jest to, że gdyby nawet nie szukali kłopotów i problemów, to one zawsze znajdują ich same.

Powrót po latach

Chłopak, który zaginął kilkanaście lat temu podczas rodzinnych wakacji w Egipcie, po kilkunastu latach nagle znajduje się na jednym z warszawskich osiedli. Rodzice rozpoznają w nim syna, ale on posługuje się innym imieniem i nazwiskiem oraz uważa, że z zaginionym nie ma nic wspólnego.

Kiedy mężczyzna pojawia się w Polsce, ściąga na siebie uwagę służb specjalnych – są podejrzenia o to, że planuje zamach terrorystyczny w Warszawie. Kiedy zostają mu postawione zarzuty, o pomoc zwraca się do najbardziej charakterystycznej postaci na warszawskiej scenie prawniczej – Joanny Chyłki, która niechętnie podejmuje się sprawy, ale widzi w tym sposób na odbicie się od dna, na którym się znalazła.

Plus i… minus?

Remigiusz Mróz jak zawsze zachwyca – tempem akcji, pomysłami na rozwój wątków, a zwłaszcza pomysłami na zakończenie książki. Prawie każdy fan jego twórczości ma ochotę za te końcówki go udusić, ale autorowi zawsze zostaje to wybaczone. Wspaniałe dialogi, szczególnie te pomiędzy Kordnianem, a jego współpracowniczką – majstersztyk złośliwości. Prawda jest taka, że książki Mroza trudno skrytykować – czasami pojawi się jakiś minus, ale jest przytłoczony tyloma plusami, że go nie widać.

Tym razem książka porusza tematykę bardzo aktualną (z resztą tak samo jak tom 4, którego motywem przewodnim był… kryzys Trybunału Konstytucyjnego – znajome?) – zamachy terrorystyczne związane z bojownikami Państwa Islamskiego. Obecnie mają miejsce poza granicami naszego kraju, ale to nie znaczy, że jesteśmy bezpieczni. To tylko takie złudne poczucie. Problemem jest również tytułowa inwigilacja, która dzięki decyzji polityków jest naprawdę na wysokim poziomie i aby "pogrzebać" w naszym życiu służby już nie potrzebują zgody sądów.

„Iniwgilacja” Remigiusza Mroza jest zdecydowanie godna polecenia, nie tylko dla fanów tematyki prawniczej, ale także szybkiej akcji oraz wyrazistych postaci, które nawet w kryzysowej sytuacji są w stanie zachować twarz i rzucić jakimś dowcipem. Warto również zaznaczyć, że seria o Chyłce oraz Zordonie niebawem zostanie zaadaptowana jako serial, więc może warto nadrobić zaległości?

 

Książka "Inwigilacja" ukazała się nakładem Wydawnictwa Czwarta Strona.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Z serii o J. Chyłce przeczytałam tylko "Zaginięcie". Lektura niezwykle wciągająca. Wiadomość o adaptacji na serial bardzo mnie ucieszyła. Zastanawiam się jak będzie obsada aktorska. Może Maja Ostaszewska?

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi