zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plMuzykaAktualności › Roger Waters nagrywa płytę z producentem Radiohead!

Roger Waters nagrywa płytę z producentem Radiohead!

Roger Waters/Wikipedia

Były lider Pink Floyd jest zakochany. I szykuje pierwszą od wielu lat solową płytę. Nad jej brzmieniem ma czuwać Nigel Godrich. 

Nie słucham płyt innych wykonawców. Tak pytanie o Radiohead kwituje Roger Waters. W przypadku innych artystów byłby to przejaw daleko posuniętej ignorancji. Jeśli chodzi o Watersa, jest to ignorancja dodatkowo zmieszana z megalomanią i perfekcjonizmem. Coś, co fani artysty szczególnie sobie... cenią. Bez osobliwej postawy autorytarnego lidera Pink Floyd nie powstałyby najważniejsze z rockowych koncept- albumów. Bezkompromisowy indywidualizm owocował też na polu wydawnictw solowych artysty. By wspomnieć choćby epicki "Amused to Death" z 1992 roku. To ostatnia, właściwa, płyta w dyskografii artysty. Na szczęście Waters wraca do studia z nowymi piosenkami i dość nieoczekiwanym współpracownikiem. 

Pierwsza od lat solowa płyta Watersa (nie licząć opery "Ca Ira"), powstanie pod czujnym okiem Nigela Godricha. Producenta, który zasłynął współpracą ze wspomnianymi Radiohead. Fani czekający na kolejny koncept- album mogą jednak poczuć się rozczarowani. Waters na początku co prawda myślał o powtórce z "Radio K.A.O.S". Planował słuchowisko radiowe o mężczyźnie, którego wnuczkę trapią koszmary o mordowanych dzieciach.  Lecz pomysł został odrzucony przez Godricha. Co nie znaczy, iż nie otrzyma kiedyś zielonego światła. W pierwszej kolejności ma jednak powstać bardziej "stereotypowy" materiał muzyczny. 

Jak wyznał Waters w rozmowie z "Rolling Stone", nowy album będzie poświęcony przede wszystkim... miłości. Były lider Pink Floyd bowiem się zakochał: To pytanie o to, jak znosimy te wszystkie momenty miłości - jeśli w ogóle udało nam się ich doznać - i jak pozwalamy, aby świeciły na tle reszty egzystencji - tłumaczy przekaz płyty. Tego typu tematyka odsyła do pierwszej, niedocenionej solowej płyty artysty - "Prons and Cons of Hitchhiking" z 1984 roku.

73-letni muzyk nie wyklucza, iż praca nad albumem może przybierać nieoczekiwany kierunek. Jego zdaniem, w show-biznesie zapanowały teraz specyficzne warunki: 

Nie istnieją żadne obostrzenia co do płyt, ponieważ nikt nie płaci za nie pieniędzy. Wszystko jest na stole. Współczuję młodym muzykom, wiedzącym, iż ich praca zostanie skradziona i nieopłacona. Ale to również znaczy, iż możesz mówić cokolwiek ci się podoba. 

Poza pracą nad solowym materiałem, Waters nie traci z pola widzenia spuścizny Pink Floyd. 6 października doszło do nieoczekiwanego spotkania członków zespołu. Tym razem wirtualnie. Waters wspólnie z Davidem Gilmourem i Nickiem Masonem udzielili symbolicznego poparcia dla 13 aktywistek z Woman Boat to Gaza, które upominają się o prawa palestyńskiej ludności. Muzycy przygotowują także specjalny box nagraniowych rarytasów, obejmujący lata 1965- 72. 

 

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Wiążę głębokie nadzieje z albumem Rogera Watersa. Uważam, iż współpraca z producentem Radiohead może przynieść naprawdę nieoczekiwanie dobre rezultaty. Niepokoi mnie jedynie skupienie się na temacie miłości - jest wokół nas tyle innych kwestii do analizy.

  • A wedlug mnie,slowa Rogera Watersa o tym,ze nie slucha plyt innych wykonawco, nie swiadcza o nim zbyt dobrze.Co do samej plyty,to milosc moze sprawic,ze fani tworczosci Rogera Watersa moga go na tym krazku nie poznac. :)

  • W takim razie chyba pora na rewanz i nagranie plyty przez Radiohead przy pomocy producenta Pink Floyd.A przynajmniej wspolpracownika Rogera Watersa. :) Czlonkowie Radiohead na pewno sluchaja muzyki innych wykonawcow.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Muzyka / Aktualności
Niezwykła teatralno- muzyczna instalacja, której brzmienie nadaje sama publiczność! Mamy podwójne zaproszenie na spotkanie z Domem Dźwięku w...
Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
W Nowej Hucie wakacje zaczynają się już teraz! Już 9 czerwca rusza wielki plenerowy maraton wydarzeń. 7 dni w tygodniu, od rana do wieczora,...
Obraz Matejki sprzedany za ponad trzy i pół miliona złotych. Nowy rekord polskiego rynku sztuki!
Takiej licytacji nie było od lat. Na Aukcji Sztuki Dawnej w DESA Unicum obraz "Zabicie Wapowskiego” Jana Matejki zyskał rekordową sumę.
Festiwal Miłosza w Krakowie. Zacznij od swoich ulic! /zdjęcia/ We Wear Culture - największa wirtualna wystawa poświęcona modzie!
Tagi