zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plLiteraturaRecenzje › 'Sekrety księżniczki' Jean Sasson: Kobieta w świecie bezprawia /recenzja książki/

'Sekrety księżniczki' Jean Sasson: Kobieta w świecie bezprawia /recenzja książki/

 okładka książki/Wydawnictwo Znak

Powieść Jean Sasson: ”Sekrety księżniczki” odsłania prawdę o życiu w Arabii Saudyjskiej – kraju niewiarygodnie bogatym i niewyobrażalnie restrykcyjnym wobec kobiet. W świecie zdominowanym przez mężczyzn nie mają one żadnych praw. 

Jean Sasson, amerykańska pisarka i dziennikarka, od lat opisuje warunki życia kobiet w krajach muzułmańskich. Skupia się na ich codzienności, całkowicie podporządkowanej religii, a raczej jej wynaturzonej wersji, wedle której kobieta znaczy mniej niż zwierzę czy rzecz – mężczyzna można z nią zrobić wszystko, najczęściej nie ponosząc za to żadnych konsekwencji.

 Niewola i przemoc

W ”Sekretach księżniczki” autorka na zasadzie kontrastu opisuje życie bogatych i biednych Saudyjek. Dzieli je przede wszystkim pozycja społeczna i możliwość decydowania o sobie.

Tytułowa bohaterka, księżniczka pochodząca z rządzącej rodziny, mieszka w pałacach, opływa w luksusy, ma zastępy służby i lekarzy na każde zawołanie, może podróżować po świecie. W wielu sprawach musi jednak dostosowywać się do woli męża, gdyż w razie nieposłuszeństwa, bez problemów mógłby się z nią rozwieść. Wystarczy, by trzy razy wypowiedział odpowiednią formułę.

Sułtana cieszy się jednak względną wolnością, a mąż liczy się z nią, dyskutuje, razem podejmują decyzje dotyczące dzieci. O takich względach zwykłe kobiety saudyjskie nawet nie marzą – ich codzienność to bieda, niewolnicza praca, przemoc ze strony mężczyzn i całkowite pozbawienie jakichkolwiek praw.

 Walka o prawdę i prawa

Sułtana, jako osoba bogata i wpływowa, stara się pomagać skrzywdzonym rodaczkom i mieszkankom Syrii, Jordanu czy Pakistanu. Spotyka się z kobietami walczącymi o swoje prawa, z tymi, które postanowiły odsłonić przed światem prawdę o swoim życiu. Ich opowieści o gwałtach, biciu i okaleczaniu przez mężów, ojców czy braci, codziennym bólu, upokarzaniu i strachu są niezwykle przejmujące.

 Niestety, pozycja Sułtany wcale nie gwarantuje sukcesu. Może ona bowiem wspomóc różne fundacje finansowo, może anonimowo zwierzyć się ze swoich przemyśleń autorce książki i w ten sposób wyrazić bunt. Nie wolno jej jednak oficjalnie wyrazić swojego stanowiska i sprzeciwu, gdyż wywołałoby to skandal i zagroziło bezpieczeństwu rodziny.

Dlatego niektóre wypowiedzi tytułowej bohaterki brzmią truistycznie i nieprzekonująco. Nie można odmówić jej jednak roli w zwracaniu uwagi świata na sytuację kobiet w krajach muzułmańskich.

 Kobieta jako towar

Autorka najwięcej miejsca poświęca pozycji kobiet w Arabii Saudyjskiej, w której wybrane kobiety mogą studiować na określonych uczelniach, ale do tej pory nie wolno im prowadzić samochodu czy rozmawiać z obcym mężczyzną. Grożą za to kary więzienia i chłosty, a nawet śmierci.

 Sporo fragmentów dotyczy jednak i innych państw: Jordanii, Syrii, Pakistanu. Podobnie jak w Arabii Saudyjskiej, tak i tam za mąż za dojrzałych mężczyzn wydawane są nawet ośmioletnie dziewczynki. Wiele w nich staje się ofiarami pedofilów, niektóre nie przeżywają nawet nocy poślubnej i pierwszych tygodni małżeństwa, tak bardzo są maltretowane.

 Na porządku dziennym jest traktowanie dziewcząt i młodych kobiet jako towaru, którym spłaca się długi, załatwia interesy i zdobywa pieniądze dla rodziny.

Częstą praktyką jest też okaleczanie kobiet. Ofiary podpaleń i poparzeń kwasem wciąż liczy się w setkach tysięcy. Wystarczy niezadowolenie ze strony męża czy ojca, cień podejrzenia o niewierność, odmowa zaręczyn. Najbardziej przerażający jest fakt, że do tych bestialskich aktów przemocy dochodzi w świetle prawa.

 Otworzyć oczy światu

Czy postawa Sułtany i książka oparta na jej relacjach mogą nagle zmienić sytuację kobiet w krajach muzułmańskich? Na pewno nie, ale stanowią ważny głos w ich sprawie, bo zwracają uwagę cywilizowanego świata na problem, o którym mówi się coraz częściej i donośniej.

 Uświadamiają, jak wiele zła dzieje się w różnych zakątkach naszej planety, jak ważna jest rola międzynarodowych fundacji i humanitarnych organizacji niosących realną pomoc. I jak wiele jeszcze jest do zrobienia. Nie wystarczy bowiem zamknąć oczy, by zło przestało istnieć.

Mimo iż niektóre fragmenty książki napisane są zbyt łopatologicznie, nie można przejść obok jej treści obojętnie.

 

Książka ”Sekrety księżniczki” Jean Sasson ukazała się nakładem Wydawnictwa ZNAK, w tłumaczeniu Grzegorza Łuczkiewicza 


Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  Reklama
  Ostatnio dodane artykuły
  Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
  Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
  Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
  Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
  Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
  Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
  Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
  Tagi