zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plTeatrRecenzje › „Selfie.com.pl” w PKZ Dąbrowa Górnicza: Miłość jest najważniejsza /recenzja spektaklu/

„Selfie.com.pl” w PKZ Dąbrowa Górnicza: Miłość jest najważniejsza /recenzja spektaklu/

 fot. materiały prasowe

W dzisiejszych czasach mało kto już nie posługuje się Internetem czy nie korzysta z portali społecznościowych.  Kontaktujemy się tam ze znajomymi, szukamy nowych, szukamy tam także miłości. Na portalach randkowych znajdziemy wiele ofert, ale co jeżeli za profilem kryje się ktoś zupełnie inny?

Mam potrzebę, żebyś ty miał potrzebę

„Selfie.com.pl” to historia dwóch rodzin dziejąca się na typowym współczesnym osiedlu. Mamy okazję obserwować wydarzenia w dwóch mieszkaniach. W tym pierwszym poznajemy 30-letnią Julię skrycie marzącą o wielkiej miłości, ale wolącą siedzieć w domu z książką i ciepłą herbatą w dłoniach. Nie rozumie swoich rówieśników, którzy żyją w wirtualnym świecie. Mieszka razem z matką Brygidą, która kiedyś została zraniona przez mężczyznę i teraz mści się już na każdym napotkanym przedstawicielu tej płci. „Faceci są beznadziejni” – od zawsze wmawia swojej córce, której nie podoba się to, że matka chciałaby, aby znalazła sobie chłopaka na siłę.

W drugim mieszkaniu widzimy Pawła – 33-letniego informatyka, który jest typem aspołecznym – wszystko załatwia przez Internet. Znajomości, zakupy, rozrywkę. Mieszka razem ze swoim ojcem, który go wychował, ponieważ jego żona uciekła z jego szefem. W związku z tym nienawidzi kobiet, uważa je za okropne oraz podłe.  Ma jednak nadzieję, że jego syn może kiedyś znajdzie tę jedną, wyjątkową, która go uszczęśliwi. Jednak najlepiej byłoby to teraz, natychmiast! Gerard ma bowiem potrzebę, żeby jego syn miał potrzebę.

Co się dzieje kiedy rodzice postanawiają wkroczyć do akcji? Czy wszystko pójdzie tak prosto? I jaką rolę odegra tytułowe selfie? To trzeba zobaczyć na własne oczy.

Zrobiło się brzydulowo

Zaczynając od starszych – Dorota Pomykała oraz Mirosław Baka to bardzo doświadczeni aktorzy, z dużym bagażem zawodowym, co widać na scenie. Pełen profesjonalizm i luz w grze. Julia Kamińska oraz Filip Bobek – ta dwójka spotkała się już kilka lat temu na planie filmowym serialu „BrzydUla”. Wykreowali wtedy parę, którą zachwycała się cała Polska. I ta iskra między nimi pozostała. Wspaniałe porozumienie, współpraca na bardzo wysokim poziomie.

Dużym walorem tej sztuki jest także kontakt z publicznością. To teraz coraz częściej przeprowadzany zabieg. Czasami zdarza się, że jest to robione za bardzo, ale tutaj było w sam raz. Aktorzy pytali się ich o drogę, radzili się w swoich wyborach, co sprawiało, że widz mógł się poczuć częścią spektaklu.

Tekst przedstawienia napisał Piotr Jasek (notabene główny scenarzysta „BrzydUli”) – jest to jego debiut jako autora sztuki teatralnej i jest to bardzo dobry początek – lekkie dialogi, żart. Reżyserią natomiast zajęła się Maria Seweryn – kiedyś bardziej aktorka filmowa, teraz związana z teatrem również jako reżyser. Sprawiła, że sztukę oglądało bardzo dobrze, nadała jej właściwy rytm. Dzięki scenografii Katarzyny Adamczyk mamy możliwość oglądania dwóch mieszkań jednocześnie. Zbudowana jest ona w perspektywie dwóch zbiegających się ścian, które dzielą scenę na dwa mieszkania.

Trzy prawdy

„Selfie.com.pl” to historia o miłości. Każdy z nas może się tam odnaleźć: i starszy i młodszy, samotny czy wolny. Najważniejsze prawdy, które wypływają z tego spektaklu są banalne, ale jakże prawdziwe i oczywiście dotyczące miłości. Po pierwsze - żeby ją odnaleźć trzeba chociażby minimalnie szukać. Po drugie - żeby szukać trzeba wyjść z domu. I po trzecie -  jak już ją znajdziemy, to mimo kłótni i tak będzie najważniejsza.

 

Artykuł powstał w ramach programu praktyk w Kulturaonline.pl.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  Reklama
  Ostatnio dodane artykuły
  Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
  Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
  Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
  Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
  Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
  Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
  Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
  Tagi