zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plPlastykaAktualności › Śląska Fotografia Prasowa: Najlepsze prace /zdjęcia/

Śląska Fotografia Prasowa: Najlepsze prace /zdjęcia/

[nagrodzone prace - materiały pras. Biblioteki Śląskiej w Katowicach]

Po raz czternasty wręczono nagrody w konkursie Śląskiej Fotografii Prasowej. Pierwszą nagrodę zdobył Tomasz Jodłowski. Zobacz nagrodzone zdjęcia.

Trudny wybór

W tym roku na konkurs wpłynęło 676 zdjęć 60 fotoreporterów polskich oraz czeskich. Na wystawę konkursową zostały zakwalifikowane 152 zdjęcia 31 autorów. Na zdjęciach poruszono wiele tematów - od działalności pierwszej w Polsce szkółki ju-jitsu dla dzieci z zespołem Downa aż do zdjęć z protestów przeciwko aborcji czy treningów "chłopaczar" - jak stereotypowo określane bywają dziewczyny grające w piłkę nożną. Część zdjęć została wykonana w różnych zakątkach Europy – m.in. we Francji, Holandii i Niemczech.

Przewodniczący jury, prof. Marian Oslislo, na początku gali (która odbyła się 16 marca w Bibliotece Śląskiej w Katowicach) zaznaczył, że fotografia prasowa jest czymś więcej niż pracą. – To także pasja - mówił. Podkreślił również, jak trudny był wybór, ponieważ zdjęcia prezentowały bardzo wysoki poziom.

Czarno-biało

Wśród fotoreporterów przyznawane są trzy nagrody regulaminowe oraz trzy nagrody specjalne. Pierwszą nagrodę otrzymał Tomasz Jodłowski za cykl "Ścieżka zdrowia" przedstawiający bieg ekstremalny Runmageddon w Zabrzu. – Pozornie są to zdjęcia sportowe, a dla mnie to reportaż o życiu – powiedział fotograf odbierając nagrodę. Autor zdjęć należy do Związku Polskich Artystów Fotografików, jest stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego w Dziedzinie Kultury, zdobywcą wielu nagród, a także współautorem trzech książek między innymi dotyczących regionu śląskiego.

Drugą nagrodę dostał Dawid Chalimoniuk za zdjęcie "Aborcja" – protest wykonane podczas Happeningu Federacji Anarchistycznej, w czasie protestu przeciwko zmianom w prawie aborcyjnym. Autor swój pierwszy aparat dostał od ojca w wieku 6 lat – to była Smiena. Rozebrał ją wtedy na części pierwsze.

Łukasz Kowalski za cykl "Z życia bacówki" otrzymał trzecią nagrodę. Witold Englender uzasadniający przyznanie nagrody powiedział, że zrobienie cyklu zdjęć jest jedną z trudniejszych rzeczy, a ten cykl jest idealny: "oszczędny w formę, a bogaty w treść".

Ironman obok Aniołów

Nagrodę "Wielki Splendor Śląskiej Fotografii Prasowej"otrzymał Marek Janicki, ze szczególnym zwróceniem uwagi na zdjęcia wykonane w stanie wojennym, podczas pacyfikacji kopalni Wujek. Fotograf wracał wtedy ze świeżo naprawionym aparatem fotograficznym. Koło kopalni milicja zatrzymała tramwaj i kazała wszystkim wysiąść. Marek Janicki po latach powiedział: -Mogłem rzucać kamieniami (…), ale miałem aparat i uznałem, że będzie lepiej jak zrobię zdjęcia. Autor nagrodę zadedykował ludziom z tamtych lat, którzy „byli pod kopalnią i którzy odważyli się powiedzieć nie”.

Nagroda specjalna ufundowana przez Katowice Miasto Ogrodów – Instytucję Kultury im. Krystyny Bochenek trafiła do Dawida Chalimoniuka za zdjęcie "Ironman" przedstawiające renowatora fortepianów oraz pianin, który w czasie wolnym startuje w ekstremalnych triatlonach.

Anioły w Piekarach

Nagrodę czytelników Biblioteki Śląskiej otrzymał Tomasz Makula za zdjęcie nr 1 z cyklu "Ostatni…",  który przedstawia zmagania uczestników biegu z jedną z ostatnich przeszkód przed metą. To najbardziej tajemniczy z nagrodzonych. Wiadomo o nim tylko tyle, że jest katowiczaninem oraz amatorem.

Nagrodę specjalną im. Jana Suchana otrzymał Daniel Dmitriew za zdjęcie Anioły w Piekarach. Laureatem tej nagrody jest już drugi rok z rzędu.

Konkurs Śląska Fotografia Prasowa organizowany jest od  2004 roku. Początkowo startowali w nich tylko fotograficy z Polski, od kilku lat dołączyli także Czesi. Pomysłodawcą konkursu jest dyrektor Biblioteki Śląskiej - profesor Jan Malinowski. Wydarzenie współorganizuje Syndykat Dziennikarzy Województwa Morawsko-Śląskiego i Ołomunieckiego.

Wystawę nagrodzonych prac można oglądać do końca marca w Bibliotece Śląskiej, a w późniejszym okresie również w CH Silesia City Center oraz na lotnisku w Pyrzowicach.

Artykuł powstał w ramach programu praktyk w Kulturaonline.pl

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  Reklama
  Ostatnio dodane artykuły
  Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/ Film / Premiery
  Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
  Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
  Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
  Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/
  Wspólnie z krakowskim Kinem Pod Baranami zapraszamy na wakacyjną sesję "filmoznawczą". Wielkie filmy za małe pieniądze. Mamy dla Was podwójne...
  Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
  Tagi