zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plMuzykaAktualności › Specjalny Koncert Symfoniczny z Okazji Roku Feliksa Nowowiejskiego /patronat/

Specjalny Koncert Symfoniczny z Okazji Roku Feliksa Nowowiejskiego /patronat/

Specjalny Koncert Symfoniczny z Okazji Roku Feliksa Nowowiejskiego
 

Rok 2016, którego patronem jest Feliks Nowowiejski zakończy się z przytupem. Na poznańskim Uniwersytecie Adama Mickiewicza odbędzie się specjalny koncert w hołdzie temu wybitnemu kompozytorowi.

Był wybitnym polskim kompozytorem i dyrygentem. W ciągu całego życia stworzył blisko 500 utworów religijnych, pieśni i hymnów patriotycznych oraz większych dzieł na chór z towarzyszeniem instrumentalnym. Feliks Nowowiejski znany jest przede wszystkim jako twórca muzyki do "Roty" oraz utworów Norwida, Kochanowskiego czy Krasińskiego.

Specjalny Koncert Symfoniczny z Okazji Roku Feliksa Nowowiejskiego zaplanowano na 11 grudnia w Poznaniu – mieście, z którym na stałe związał się artysta. Spotkanie z twórczością Feliksa Nowowiejskiego jest zawsze okazją do zetknięcia się z najbardziej popularną muzyką kompozytora, jak i tą, która na estradach koncertowych gości bardzo rzadko. Do takich mniej znanych publiczności dzieł należy Koncert fortepianowy d-moll op. 60, opatrzony podtytułem "Słowiański", który będzie jednym z głównych punktów wieczoru. Utwór powstał w roku 1941 i jest jednym z ostatnich w karierze Nowowiejskiego. Materiał nigdy nie został wydany i pozostał w rękopisie. Koncert fortepianowy op. 60 wpisuje się w klasyczną formę, z trzema częściami kontrastującymi tempem i charakterem. Utwór opatrzony jest dedykacją: "Dla mojego najdroższego syna Kazimierza". Był to drugi syn Nowowiejskiego – pianista, a po wojnie długoletni recenzent muzyczny "Głosu Wielkopolskiego".

Mniej znanym utworem twórczości Feliksa Nowowiejskiego jest także Koncert wiolonczelowy op. 55 z 1938 r., który podobnie jak Koncert fortepianowy d-moll op. 60 nie doczekał się druku. To dzieło bardzo rozbudowane, w którym każda z części nacechowana jest intensywną ekspresją. Po żywej części I Allegro con brio następuje  spokojne Andante tranquillo, którego kantylenowość podkreśla kompozytor dodatkowym określeniem Aria. Warto podkreślić, że w znaczącej liczbie utworów Nowowiejskiego – operach, oratoriach mszach, pieśniach solowych i chóralnych – śpiewność i wokalność mają znaczenie dominujące. Z kolei finałowe Allegro moderato ukazuje jeszcze inną cechę charakterystyczną twórczego myślenia autora Quo vadis. Na zakończenie Koncertu wybrał passacaglię, jedną z czołowych form muzyki barokowej, przede wszystkim organowej. Sam Nowowiejski – wirtuoz organów i wybitny twórca dzieł organowych – tę kunsztowną strukturę formalną i fakturalną przeznaczył w tej kompozycji na wiolonczelę z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej.

Na Specjalnym Koncercie Symfonicznym z Okazji Roku Feliksa Nowowiejskiego usłyszymy również uwerturę do baletu Król wichrów (Tatry) op. 37. Szkice do dzieła pochodzą z lat 1909-1914, kiedy artysta przebywał w Krakowie i pełnił obowiązki dyrektora Towarzystwa Muzycznego. Pierwotnie utwór nosił zupełnie inną nazwę – tytuł Leluje został zmieniony na Tatry i wzbogacony o – opartą o legendy i baśnie Podhala – poezję Emila Zegadłowicza. Swoją prapremierę jako balet-opera, z partiami wokalnymi i recytacją miał w Teatrze Wielkim w Poznaniu w lutym 1929 roku. Spektakl cieszył się bardzo dobrą frekwencją i gościł na poznańskiej scenie 28 razy w ciągu dwóch sezonów. W listopadzie 2016 roku utworu w wersji estradowej można było posłuchać w Teatrze Wielkim w Poznaniu.

Podczas koncertu zaprezentowany zostanie jeszcze marsz pretorianów z oratorium Quo vadis? op. 30. Dzieło zainspirowane powieścią Henryka Sienkiewicza powstało w 1903 r. w Rzymie i Kartaginie, podczas podróży artystycznej, którą kompozytor odbywał jako laureat nagrody im. Giacomo Meyerbeera. Pierwsze wykonanie oratorium odbyło się w Usti nad Łabą w 1907 roku. Po przyjętej z ogromnym aplauzem prezentacji dzieła w amsterdamskim Concertgebouw w 1909  roku, oratorium  wykonywane było z wielkim powodzeniem na wielu estradach koncertowych, a także – pod dyrekcją Nowowiejskiego –  m.in. w nowojorskiej  Carnegie Hall. Utwór, który nosi podtytuł Sceny dramatyczne na chór, sola i orkiestrę, złożony jest z pięciu rozbudowanych części: I – Forum Romanum. Pożar Rzymu, II – Marsz pretorianów. Wyjazd Gwardii Nerona, III – Nocne zgromadzenie w katakumbach, IV – Via Appia,. Powrót św. Piotra do Rzymu, V – Quo vadis Domine?.

Marsz pretorianów to najbardziej znany fragment najsłynniejszego utworu Feliksa Nowowiejskiego. Jego muzyka poprzez masywną orkiestrację, wyraziste brzmienie grupy instrumentów dętych i intensywny udział perkusji – jest ilustracją potęgi, bezwzględności i militarnej siły antycznego Rzymu.

Specjalny Koncert Symfoniczny z Okazji Roku Feliksa Nowowiejskiego poprowadzi Elżbieta Karolak. Na fortepianie zagra Agnieszka Ufniarz, na wiolonczeli Jan Czaja. Artystom wtórować będzie Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, a całością podyryguje Jerzy Kosek.

Głównym organizatorem koncertu jest Towarzystwo im. Feliksa Nowowiejskiego.

Portal Kulturaonline.pl jest jednym z patronów medialnych wydarzenia.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Wydaje mi się taki koncert i inicjatywa przypomnienia dzieł jednego z polskich kompozytorów jest godna uwagi, tym bardziej że dostęp jest bardzo uproszczony bo wstęp wolny

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Sting wystąpi w Krakowie! Muzyka / Aktualności
12 października Sting wystąpi w TAURON Arena Kraków. Sprzedaż biletów rusza 2 czerwca. Znamy ceny.
Big Book Festival już za miesiąc. Usiądź przy Okrągłym Stole i obejrzyj mecz o bibliotekę
Opuszczony kompleks szkół w centrum Warszawy jako czytelnicza akademia. Jeden z najmłodszych i najszybciej rozwijających się festiwali...
Włosy The Beatles zlicytowane!
10 tys. euro. Tyle zapłacono za włosy czterech Beatlesów, ścięte w roku... 1964! Kosmyki którego z muzyków okazały się najcenniejsze?
Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów przenosi się do Katowic Luis Nubiola w Nosalowym Dworze. Wygraj bilety!
Tagi