zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plMuzykaAktualności › Specjalny Koncert Symfoniczny z Okazji Roku Feliksa Nowowiejskiego /patronat/

Specjalny Koncert Symfoniczny z Okazji Roku Feliksa Nowowiejskiego /patronat/

Specjalny Koncert Symfoniczny z Okazji Roku Feliksa Nowowiejskiego
 

Rok 2016, którego patronem jest Feliks Nowowiejski zakończy się z przytupem. Na poznańskim Uniwersytecie Adama Mickiewicza odbędzie się specjalny koncert w hołdzie temu wybitnemu kompozytorowi.

Był wybitnym polskim kompozytorem i dyrygentem. W ciągu całego życia stworzył blisko 500 utworów religijnych, pieśni i hymnów patriotycznych oraz większych dzieł na chór z towarzyszeniem instrumentalnym. Feliks Nowowiejski znany jest przede wszystkim jako twórca muzyki do "Roty" oraz utworów Norwida, Kochanowskiego czy Krasińskiego.

Specjalny Koncert Symfoniczny z Okazji Roku Feliksa Nowowiejskiego zaplanowano na 11 grudnia w Poznaniu – mieście, z którym na stałe związał się artysta. Spotkanie z twórczością Feliksa Nowowiejskiego jest zawsze okazją do zetknięcia się z najbardziej popularną muzyką kompozytora, jak i tą, która na estradach koncertowych gości bardzo rzadko. Do takich mniej znanych publiczności dzieł należy Koncert fortepianowy d-moll op. 60, opatrzony podtytułem "Słowiański", który będzie jednym z głównych punktów wieczoru. Utwór powstał w roku 1941 i jest jednym z ostatnich w karierze Nowowiejskiego. Materiał nigdy nie został wydany i pozostał w rękopisie. Koncert fortepianowy op. 60 wpisuje się w klasyczną formę, z trzema częściami kontrastującymi tempem i charakterem. Utwór opatrzony jest dedykacją: "Dla mojego najdroższego syna Kazimierza". Był to drugi syn Nowowiejskiego – pianista, a po wojnie długoletni recenzent muzyczny "Głosu Wielkopolskiego".

Mniej znanym utworem twórczości Feliksa Nowowiejskiego jest także Koncert wiolonczelowy op. 55 z 1938 r., który podobnie jak Koncert fortepianowy d-moll op. 60 nie doczekał się druku. To dzieło bardzo rozbudowane, w którym każda z części nacechowana jest intensywną ekspresją. Po żywej części I Allegro con brio następuje  spokojne Andante tranquillo, którego kantylenowość podkreśla kompozytor dodatkowym określeniem Aria. Warto podkreślić, że w znaczącej liczbie utworów Nowowiejskiego – operach, oratoriach mszach, pieśniach solowych i chóralnych – śpiewność i wokalność mają znaczenie dominujące. Z kolei finałowe Allegro moderato ukazuje jeszcze inną cechę charakterystyczną twórczego myślenia autora Quo vadis. Na zakończenie Koncertu wybrał passacaglię, jedną z czołowych form muzyki barokowej, przede wszystkim organowej. Sam Nowowiejski – wirtuoz organów i wybitny twórca dzieł organowych – tę kunsztowną strukturę formalną i fakturalną przeznaczył w tej kompozycji na wiolonczelę z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej.

Na Specjalnym Koncercie Symfonicznym z Okazji Roku Feliksa Nowowiejskiego usłyszymy również uwerturę do baletu Król wichrów (Tatry) op. 37. Szkice do dzieła pochodzą z lat 1909-1914, kiedy artysta przebywał w Krakowie i pełnił obowiązki dyrektora Towarzystwa Muzycznego. Pierwotnie utwór nosił zupełnie inną nazwę – tytuł Leluje został zmieniony na Tatry i wzbogacony o – opartą o legendy i baśnie Podhala – poezję Emila Zegadłowicza. Swoją prapremierę jako balet-opera, z partiami wokalnymi i recytacją miał w Teatrze Wielkim w Poznaniu w lutym 1929 roku. Spektakl cieszył się bardzo dobrą frekwencją i gościł na poznańskiej scenie 28 razy w ciągu dwóch sezonów. W listopadzie 2016 roku utworu w wersji estradowej można było posłuchać w Teatrze Wielkim w Poznaniu.

Podczas koncertu zaprezentowany zostanie jeszcze marsz pretorianów z oratorium Quo vadis? op. 30. Dzieło zainspirowane powieścią Henryka Sienkiewicza powstało w 1903 r. w Rzymie i Kartaginie, podczas podróży artystycznej, którą kompozytor odbywał jako laureat nagrody im. Giacomo Meyerbeera. Pierwsze wykonanie oratorium odbyło się w Usti nad Łabą w 1907 roku. Po przyjętej z ogromnym aplauzem prezentacji dzieła w amsterdamskim Concertgebouw w 1909  roku, oratorium  wykonywane było z wielkim powodzeniem na wielu estradach koncertowych, a także – pod dyrekcją Nowowiejskiego –  m.in. w nowojorskiej  Carnegie Hall. Utwór, który nosi podtytuł Sceny dramatyczne na chór, sola i orkiestrę, złożony jest z pięciu rozbudowanych części: I – Forum Romanum. Pożar Rzymu, II – Marsz pretorianów. Wyjazd Gwardii Nerona, III – Nocne zgromadzenie w katakumbach, IV – Via Appia,. Powrót św. Piotra do Rzymu, V – Quo vadis Domine?.

Marsz pretorianów to najbardziej znany fragment najsłynniejszego utworu Feliksa Nowowiejskiego. Jego muzyka poprzez masywną orkiestrację, wyraziste brzmienie grupy instrumentów dętych i intensywny udział perkusji – jest ilustracją potęgi, bezwzględności i militarnej siły antycznego Rzymu.

Specjalny Koncert Symfoniczny z Okazji Roku Feliksa Nowowiejskiego poprowadzi Elżbieta Karolak. Na fortepianie zagra Agnieszka Ufniarz, na wiolonczeli Jan Czaja. Artystom wtórować będzie Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, a całością podyryguje Jerzy Kosek.

Głównym organizatorem koncertu jest Towarzystwo im. Feliksa Nowowiejskiego.

Portal Kulturaonline.pl jest jednym z patronów medialnych wydarzenia.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Wydaje mi się taki koncert i inicjatywa przypomnienia dzieł jednego z polskich kompozytorów jest godna uwagi, tym bardziej że dostęp jest bardzo uproszczony bo wstęp wolny

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/ Film / Premiery
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/
Wspólnie z krakowskim Kinem Pod Baranami zapraszamy na wakacyjną sesję "filmoznawczą". Wielkie filmy za małe pieniądze. Mamy dla Was podwójne...
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
Tagi