zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plTeatrRecenzje › Sprzedawcy gumek: Satyra na współczesność

Sprzedawcy gumek: Satyra na współczesność

Sprzedawcy gumek.html
fot. Teatr Imka
Tomasz Karolak jest kolejnym stołecznym aktorem, który otworzył prywatną scenę w Warszawie. Działalność jego teatru Imka zainaugurowała premiera "Opisu obyczajów". Kolejną pozycją w repertuarze są "Sprzedawcy gumek".

Sztuka Hanocha Lewina, znanego w Polsce z "Kruma" w adaptacji Krzysztofa Warlikowskiego, to zjadliwa satyra na współczesność. Jej bohaterami są życiowi wykolejeńcy, żyjący w mieszczańskim kokonie fałszu i pozorów. Za tę grę, symulowanie "porządności", przyjdzie im słono zapłacić.

Bela (Aleksandra Popławska) jest właścicielką podupadającej apteki, dobro interesu jest dla niej wartością nadrzędną. Johanan (Łukasz Simlat) to gamoniowaty urzędnik z jedynym życiowym osiągnięciem w postaci oszczędności na koncie. Jest też i najbardziej barwna postać, Szmuel (Janusz Chabior). Jego majątek stanowią pozostawione przez ojca w spadku prerwatywy - całe dziesięć tysięcy sztuk.

Sprzedawcy gumek.html
fot. Teatr Imka
Przewrotny tytuł mógłby sugerować stricte seksualną treść sztuki. Ale rzeczone gumki są jedynie pretekstem do diagnozy pragnień współczesnego mieszczanina. Bohaterowie Lewina niby szukają miłości, ale zależy im tylko na pieniądzach. Johanan wydaje się Beli żałosny, pożąda go tylko wtedy, gdy mówi o zawartości swojego konta. Śmiertelnie chory Szmuel, groteskowa kombinacja ekstazy i rozpaczy, jako jedyny z całej trójki jest świadomy ulotności ludzkiego istnienia. Dlatego bierze z życia, ile się da.

Artur Tyszkiewicz udanie żongluje konwencjami - "Sprzedawcy gumek" raz są komedią, raz farsą, a raz musicalem. Wnioski z tego błyskotliwego i naprawdę zabawnego przedstawienia pozostają jednak niewesołe. O wartości i pozycji współczesnego człowieka stanowi zawartość portfela, która gwarantuje obecność drugiego człowieka u boku. 
 • Sprzedawcy gumek, reż. Artur Tyszkiewicz. Teatr Imka w Warszawie. Premiera 25 czerwca.


Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
 • Ups... to chyba nie jest najlepsza recenzja. Zrobiła sie dziwna moda na otwieranie prywatnych Teatrów w Warszawie. Ale Jandzie i Kamińskiemu chyba jest trudno dorównać.

 • Karolak i teatr..jakoś mi to razem nie gra..

  • Ja myślę, że niestety, ale samemu trzeba się przekonać. Obejrzeć i mieć swoje własne zdanie. Kilka razy widząc aktora filmowego na deskach teatru - zmieniałam o nim zdanie, na lepsze :) A jako że Karolak nie należy do moich faworytów, chyba wybiorę się na ten spektakl, żeby przekonać się na własnej skórze.

 • Coraz bardziej mnie ci sprzedawcy ciekawią - choć faktycznie tekst jest taką recenzją-nie-recenzją...

 • Widziałam. Gorąco polecam! Piękny spektakl, fantastyczne emocje! Pójdę zobaczyć jeszcze raz :-)))

  • Aż tak dobrze? A co Ci się podobało najbardziej? Redakcja nie zachwalała przecież.... :)

 • z chęcią wybiorę się na sztukę, bilety nawet nie tak drogie; jak będę po napiszę recenzję :)

 • Mnie też się wydaje, że spektakl może być ciekawy... Jak w końcu zafunduję sobie wycieczkę do stolicy, to może rozważę zajrzenie i do pana Karolaka ;)

 • chaotyczny scenariusz i o jakieś 2 godziny za długa sztuka na przekazanie banalnego morału uwidaczniającego się po pierwszych 20 minutach. nierówny poziom żartów, większość niewygórowana, na siłe. przerost formy (która i sama w sobie jest nijaka) nad trescia. jedynie aktorstwo bez wiekszych zarzutów. źle zrealizowany niezły pomysł - tyle wg mnie, dr.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi