zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plDesignArtykuły › Stacja Dizajn /zdjęcia/

Stacja Dizajn /zdjęcia/

 fot. Monika Muszyńska

Na wrocławskim Dworcu Świebodzkim powstało miejsce, gdzie można dotknąć piękna. I to dosłownie.

Dewizą nowo otwartej Stacji Dizajn stał się cytat autorstwa prof. Wiesława Łukaszewskiego: …bo uroda życia to różnorodność, wolność wyboru, wiedza i piękno…. Galeria zlokalizowana we wnętrzu XIX-wiecznego holu Dworca Świebodzkiego to miejsce, gdzie design, rozumiany jako wzornictwo przemysłowe, spotyka sztukę. Stacja Dizajn, pozostająca w ścisłym kontakcie z projektantami wnętrz, promuje współczesny polski design, nie zapominając też o wzornictwie europejskim.


Design łączy pokolenia

W galerii obecni są twórcy związani z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych, zarówno dekad poprzednich, jak i współcześni. Wrocławska ASP w swojej prawie 100-letniej działalności wykształciła wielu cenionych artystów. Ma ogromne tradycje projektowania przemysłowego – to właśnie w stolicy Dolnego Śląska w latach 60. poprzedniego wieku powstał założony przez znakomitych artystów – prof. Julię Kotarbińską i prof. Stanisława Dawskiego, jedyny w Polsce Wydział Ceramiki i Szkła. Nieco młodsza Katedra Wzornictwa Przemysłowego powołana do życia przez prof. Krzysztofa Maissnera wykształciła późniejszych projektantów-designerów, którzy po uzyskaniu dyplomu projektowali słynne ciężarówki Star, polskie lodówki, sprzęt zmechanizowany, meble, ceramikę i szkło użytkowe. Lokalizacja galerii w stolicy Dolnego Śląska wydaje się więc strzałem w dziesiątkę.

 fot. Monika Muszyńska


Od szkła do mebli

W postindustrialnej, 250-metrowej przestrzeni zgromadzono kolekcję pokoleń – uznanych artystów Wrocławia, cenionych w kraju i na świecie, związanych ze środowiskiem wrocławskim. W ofercie Stacji Dizajn znajdziemy m.in. malarstwo Andrzeja Klimczak-Dobrzanieckiego, Mariana Wołczuka, Mariusza Mikołajka, Witolda Liszkowskiego; grafikę Przemysława Tyszkiewicza; rysunek Michała Hrisulidisa; ceramikę artystyczną Anny Malickiej-Zamorskiej; szkło artystyczne Kazimierza Pawlaka. Obecne jest również wzornictwo – oświetlenie, meble, porcelana i szkło.

Młode środowisko ceramiki to Anna Specylak-Skrzypecka i Magdalena Gazur, wnoszące własne spojrzenie na temat wytwarzania i zdobienia ceramiki. W galerii dostępne jest również znakomite szkło znanej i nagradzanej Pati Dubiel oraz piękne szklane lampy Sebastiana Pietkiewicza – twórcy najnowszej linii projektowej wyrobów Huty Szkła Julia.

 fot. Monika Muszyńska

W kolekcji mebli zgromadzonych w Stacji Dizajn znajdziemy ikony wzornictwa europejskiego i polskiego z lat 60., np. fotel Józefa Chierowskiego oraz nagradzane realizacje must have młodej firmy Swallow’s Tail Furniture i gwiazdy polskiego designu – Oskara Zięty.  Zięta znany jest jako twórca mebli z metalu, tworzonych w technologii FIDU, która jest jego autorskim patentem. Artysta ma w galerii osobną przestrzeń, w której prezentowane są jego realizacje.

W Stacji Dizajn dostępna jest również ceramika i szkło znanych firm, takich jak: Porcelana Karolina, Huta Szkła Julia, Manufaktura Bolesławiec, Porcelana Ćmielów reprezentowana przez studio Modus Design Marka Cecuły oraz projekty marki Vola – wszystkie wyróżniane i cenione na rynku wzornictwa.


Coś dla ducha, coś dla ciała

Stacja Dizajn, oprócz elementów wyposażenia wnętrz, oferuje również spotkania z twórcami i wernisaże, warsztaty tematyczne. Nawiązuje dialog między twórcami a odbiorcami, poprzez cykle wernisaży – "Prof. Przemysław Tyszkiewicz i prof. Andrzej Klimczak-Dobrzaniecki przedstawiają”. Obydwaj profesorowie będą prezentować prace swoich najlepszych wychowanków z dziedzin malarstwa i grafiki. Trwa właśnie wystawa grafik Agaty Gertchen. Na wernisażu artystki goszczono znakomitego wirtuoza gitary klasycznej – Jerzego Chwastyka. W sąsiedztwie galerii jest również miejsce, w którym w przyjemnym klimacie każdy znajdzie coś pysznego do zjedzenia – restobar Stacja Dizajn.

 fot. Monika Muszyńska

Oferta jest znacznie szersza niż sama ekspozycja galerii ­– Stacja Dizajn gromadzi również katalogi artystów, projektantów i przedmiotów. Na co dzień w galerii pracują profesjonaliści z dziedziny historii sztuki, projektowania wnętrz i scenografii: Robert Szeptycki (właściciel), Marta Hubka (scenograf) oraz Monika Muszyńska (historyk sztuki).

We wnętrzu znajdzie się miejsce do spokojnych rozmów z klientami i architektami, gdzie każdy uzyska porady wnętrzarskie. To dobra okazja do inwestycji w sztukę, która zadomawia się powoli we współczesnym polskim wnętrzu. 

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • XIX-wieczny hall Dworca Świebodzkiego jest przepiękny i zasługuje w pełni na coś wyjątkowego. Ale myślę, że najlepiej mu do twarzy jest jako Dworzec wielkiego miasta dla kolei aglomeracyjnej.

  • Dobrze,ze chodzi tutaj o galerie,a nie otwarta dworcowa przestrzen.W przeciwnym wypadku prace moglyby nie przetrwac dluzszego czasu.W koncu kazdy z nas pragnie dotknac prawdziwego piekna. :)

  • Muszę przyznać, że niektóre z zaprezentowanych przedmiotów w artykule są naprawdę ciekaw i chętnie bym je widział u siebie w domu coś zupełnie innego niepowtarzalnego.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Lokalne muzea: Wielkie skarby w małych miastach - Głosujemy! Plastyka / Aktualności
Małe jest piękne? Jak najbardziej! W kolejnym rankingu chcemy udowodnić, że ciekawe eksponaty w muzeach znajdziemy również poza Krakowem i...
Biblioteki z duszą - Głosujemy!
Spadek czytelnictwa w Polsce to mit i udowodnimy to w naszym kolejnym rankingu. Okażcie wsparcie swoim ulubionym bibliotekom i pomóżcie nam...
Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu /nominacja w plebiscycie 'Biblioteki z duszą'/
To ponad sześćdziesięcioletnia tradycja, a od pięciu lat nowoczesną główną siedzibą, nagrodzoną w wielu ogólnopolskich konkursach...
Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku /nominacja w plebiscycie 'Biblioteki z duszą'/ Kaszubski Idol: Czy Kaszubi potrafią śpiewać?
Tagi