zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plTeatrAktualności › Startują 37. Warszawskie Spotkania Teatralne

Startują 37. Warszawskie Spotkania Teatralne

/zdjęcia pochodzą ze strony organizatorów/

Już po raz 37. odbędzie się przegląd najciekawszych i najbardziej spektakularnych premier ubiegłego sezonu teatralnego. Warszawskie Spotkania Teatralne rozpoczną się 30 marca i potrwają do 11 kwietnia.

Przedstawienia będą prezentowane na scenach Teatru Dramatycznego, Teatru Nowego, Teatru Polskiego oraz Teatru Powszechnego. Dla publiczności to także niepowtarzalna okazja do spotkań i dyskusji z ich autorami.

”Wyspa”, ”Ślub”, ”Harper”, ”Podopieczni” pośród najlepszych spektakli minionego roku

W tym roku za selekcję spektakli dla dorosłych odpowiedzialny jest Wojciech Majcherek – krytyk teatralny, absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej PWST. Jak zapewniał kurator, repertuar WST został opracowany bez przewodniego motywu czy hasła:

Dobry festiwal tworzą dobre spektakle, a nie ideologie ich kuratorów. Przedstawienia, które wybrałem w tym roku, też łączą różne nici, ale przyjemność odkrywania tych powiązań należy do widzów – skomentował swój wybór.

Teatralny maraton rozpocznie inspirowany ”Burzą” Szekspira, muzyczno-taneczny poemat ”Wyspa” wrocławskiego Teatru Pieśń Kozła, w reż. Grzegorza Brala.

W programie nie mogło zabraknąć arcydramatu Witolda Gombrowicza: ”Ślub” w reż. Anny Augustynowicz – koprodukcji Teatru Współczesnego w Szczecinie z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Drugą prezentowaną sztuką Gombrowicza będzie ”Iwona, księżniczka Burgunda” w nowatorskiej interpretacji Grzegorza Jarzyny i aktorów moskiewskiego Teatru Narodów.

Narodowy Stary Teatr  im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie zaprezentuje aż dwie sztuki. Widzowie będą mieli możliwość obejrzenia mocnego spektaklu ”Podopieczni” Elfriede Jelinek – poruszającego problem kryzysu uchodźczego oraz ”Triumf woli” w reż. Moniki Strzępki.

Kielecki Teatr  im. Stefana Żeromskiego zaprezentuje ”Harper”, czyli psychologiczny dramat ”kobiety na zakręcie”, w reż. Grzegorza Wiśniewskiego. Janusz Opryński z lubelskiego Teatru Provisorium, reżyserując ”Punkt zero. Łaskawe”, odważył się na opowiedzenie historii nazistowskiego oficera i kata Żydów – Maxa Aue.

Propozycja bydgoskiego Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki ”Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy” w reż. Wiktora Rubina  prowokuje do zadania sobie pytania, czy teatralna inscenizacja jest w stanie poruszyć tłumy i zmobilizować  je do wyjścia na ulicę.

W repertuarze Spotkań zagości też zwycięzca zeszłorocznej edycji Boskiej Komedii w Krakowie - Michał Borczuch ze sztuką ”Wszystko o mojej matce” Teatru Łaźnia Nowa w Nowej Hucie. 37.  odsłonę Warszawskich Spotkań Teatralnych zwieńczy ”Najgorszy człowiek na świecie” kaliskiego Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego. To dramat inspirowany powieścią Małgorzaty Halber, którego reżyserii podjęła się laureatka Paszportu Polityki – Anna Smolar.

Małe Warszawskie Spotkania Teatralne

 W ramach WST nie zabraknie również interesujących propozycji dla dzieci i młodzieży.  

Publiczność, która wybierze się na spektakle będzie mogła poznać różne techniki i konwencje teatralne: teatr kolorowych cieni, czarny teatr, teatr żywego planu czy teatr tzw. inscenizowanej narracji, który zaciera granice między między widzem a aktorem - zachęcała tegoroczna kuratorka Małych Warszawskich Spotkań Teatralnych Joanna Rogacka.

Program jest adresowany dla widzów w wieku od 3 do 15 lat. Treść przedstawień koresponduje ze zjawiskami współczesnego życia. Jak zapowiedziała zastępczyni dyrektora d/s artystycznych Teatru Lalka:

Małe dzieła sztuki scenicznej często zawierają drogowskazy, jak radzić sobie z trudnymi emocjami, jak poznawać świat i jak sprawić, by stawał się on coraz lepszy - bez lęku, agresji, wykluczenia i uprzedzeń.

I tak w programie znalazły się: ”Piekło-niebo” Wrocławskiego Teatru Lalek, ”Kolorowi ludzie” i ”Trzej muszkieterowie” opolskiego Teatru Lalki i Aktora czySzklana góra” w interpretacji Teatru Lalek Banialuka. Na szczególną uwagę zasługuje propozycja słowackiego Teatro Tatro z Nitry: ”Cirkus Charms” w reż. Ondreja Spišáka, opowiadający w dowcipny sposób historię człowieka, który chciał zostać cyrkowcem. ”Opowieści z niepamięci” poznańskiego Teatru Animacji  zabiorą swoich widzów w niezwykłą podróż do świata prasłowiańskiej mitologii. Drugą propozycją tego teatru będzie ”Żabka”, która zmierzy się z trudną tematyką przemijania. Problem przełamywania stereotypów zostanie poruszony przez Białostocki Teatr Lalek w sztuce ”Straszna piątka”.

Relacja władza-artysta w Teatrze Telewizji

Wyboru produkcji Teatru TV dokonał Krzysztof Domagalik – polonista i absolwent seminarium menedżerskiego w zakresie organizacji i produkcji programów telewizyjnych (Polish Institute of Managament). Przegląd spektakli Teatru Telewizji  odbędzie się pod hasłem: ”Panie Geniu, zatańczymy sobie?”. Cytat zaczerpnięty z ”Tanga” Sławomira Mrożka nawiązuje do tegorocznego  kryterium selekcji spektakli. Wybrane projekcje w mniej lub bardziej oczywisty sposób obrazują skomplikowane relacje, jakie zachodzą pomiędzy przedstawicielami władzy a artystami oraz sam stosunek polityki do sztuki.

Spektakle i utwory dramatyczne na podstawie, których powstały te realizacje telewizyjne są z różnych okresów i dotyczą różnych formacji władzy. Mamy tutaj do czynienia z władzą  totalitarną w wydaniu stalinowskim, nazistowskim aż po władze komunistyczną w PRL-owskim wydaniu. Tematem nie jest jednak to jak władza odnosi się do elity intelektualnej, ale również jak artysta wobec władzy może czy powinien się zachować - podkreślił kurator.

W ramach tego cyklu zobaczmy następujące realizacje: ”Za i przeciw” Ryszarda Bugajskiego, ”Chłodna jesień”  Janusza Zaorskiego,Molier, czyli zmowa świętoszków”  i ”Powidoki” w reż. Macieja Wojtyszko, ”Tango” Macieja Englerta, ”Stalin” i ”Opowieści Hollywoodu” w reż.  Kazimierza Kutza.

W trakcie trwania festiwalu Teatr Dramatyczny wystawi siedem swoich najnowszych spektakli, w tym premierowy ”Tajny Dziennik” Mirona Białoszewskiego w reż. Wojciecha Urbańskiego. Po zakończeniu inscenizacji i projekcji organizatorzy zapraszają widzów do dyskusji z ich twórcami. Moderatorami tych rozmów będą krytycy teatralni i publicyści.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  Reklama
  Ostatnio dodane artykuły
  Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/ Film / Premiery
  Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
  Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
  Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
  Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/
  Wspólnie z krakowskim Kinem Pod Baranami zapraszamy na wakacyjną sesję "filmoznawczą". Wielkie filmy za małe pieniądze. Mamy dla Was podwójne...
  Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
  Tagi