zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plWokół kulturyArtykuły › Statek Kultury: Remontują barkę, Czesław Mozil wspiera

Statek Kultury: Remontują barkę, Czesław Mozil wspiera

Jedna z wielu wizualizacji Statku Kultury - czyli barka po remoncie/Polak Potrafi
 Jedna z wielu wizualizacji Statku Kultury - czyli barka po remoncie/Polak Potrafi

Pływającym Domem Kultury w piękny rejs! Grupa zapaleńców chce dotrzeć z działaniami artystycznymi do setek nadrzecznych miejscowości.

Nosi imię Ana. Swoje już odpracowała. Służąc za restaurację, ale i jednostkę mieszkaniową. Mimo tego, nie wybiera się na złom. Po małym liftingu, nabierze sił witalnych. I popłynie w Polskę. Jako chyba pierwszy rodzimy Dom Kultury na wodzie. O ile tylko uda się zebrać wymaganą do renowacji sumę.

Barka Ana to ukochane dziecko grupy zapaleńców ze Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych KOD_KROWA. Ich dziełem jest imponujący projekt Laboratorium Rejs, w ramach którego co rok organizują pływającą akademię kina dokumentalnego. Teraz marzy im się stworzenie ni mniej ni więcej Statku Kultury. Jednostki, która dotrze do miejscowości nadrzecznych w całej Polsce. Również tam, gdzie Domy Kultury nie istnieją.

Załoga Statku Kultury - Kod Krowa/Polak Potrafi
Załoga Statku Kultury - Kod Krowa/Polak Potrafi

Funkcję taką ma właśnie spełnić odremontowana barka. Pomysłodawcy już puszczają wodze fantazji:

Będzie miejscem dla wszelkiego rodzaju wydarzeń artystycznych: warsztatów, koncertów, plenerów, wystaw, zajęć edukacyjnych i wykładów. Planujemy również program licznych rezydencji artystycznych dla twórców z różnych dziedzin sztuki z całego świata. Statek będzie też pełnić funkcję miejsca noclegowego dla ekipy prowadzącej zajęcia edukacyjne i artystów. Ponadto planujemy wydzielić w nim przestrzeń, w której stworzymy stanowiska wyposażone w komputery, przystosowane do pracy montażowej przy produkcjach audio-wizualnych. Górny pokład, będzie pełnił funkcję Studyjnego Kina Rzecznego, miejsca dla konferencji, pokazów i koncertów.

Organizatorzy zaznaczają, iż w projekcie nie chodzi o działania efemeryczne, lecz długofalowe. Do każdego miasta i wsi przypłyną z konkretną ofertą na pobudzenie życia kulturalnego. Zapraszając na szkolenia i warsztaty. Barka będzie jednocześnie pełnić funkcję sceny dla wszystkich lokalnych artystów.

Stowarzyszenie KOD_ KROWA to działacze kultury, reżyserzy, twórcy festiwali czy dokumentaliści. Z myślą o remoncie barki zorganizowali zbiórkę na crowd-fundingowym portalu Polak Potrafi. Na wpłacających czekają rozmaite nagrody rzeczowe. Suma docelowa to 100 tys. złotych.

Statek Kultury już na starcie zyskał oddanych fanów również wśród artystów. Akcję poparł Czesław Mozil, zapowiadając swój występ na barce. Ambasadorami projektu są także m.in. Teatr Porywacze Ciał, Kapela Timingeriu czy Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn. Szykuje się wielce nieszablonowa misja kulturotwórcza. W pięknych okolicznościach przyrody.   

 

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Wizualizacja tego plywajacego osrodka kultury prezentuje sie calkiem niezle.Ciekawe z jakim odzewem spotka sie prosba o finansowanie tej idei? A moze te inicjatywa zdecyduja sie wesprzec wladze nadrzecznych miejscowosci?

  • Fantastyczny projekt. Wizualizacja bardzo mi się podoba i mam nadzieję, że projekt jak najszybciej zostanie zrealizowany. Ludzie zbierają się w grupy i coraz częściej chcą zrobić coś fajnego!

  • Mnie projekt również się podoba ale inicjatywa jeszcze bardziej świetny pomysł oby udało znaleźć brakujące fundusze.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/ Film / Premiery
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/
Wspólnie z krakowskim Kinem Pod Baranami zapraszamy na wakacyjną sesję "filmoznawczą". Wielkie filmy za małe pieniądze. Mamy dla Was podwójne...
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
Tagi