zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plDesignPrezentacje › Street art poza miastem

Street art poza miastem

Street art. Owoc szorstkiej wrażliwości, wyładowującej się albo w graficznej partyzantce albo komiksowej publicystyce. Obrazy, znaki i symbole, które nie tyle dekorują, co dekonstruują urbanistyczną przestrzeń. Wartość naddana w miejskim pejzażu - swoista reakcja obronna artystów wobec architektonicznego chaosu i estetycznego przesilenia. A gdyby tak street art pozbawić aglomeracyjnego tła? Na to pytanie odpowiada od jakiegoś czasu Daniel Rychnarski, uprawiający uliczną sztukę... na wsi.

Daniel Rychnarki Wozownia.html
 Jeden z wiejskich murali Rychnarskiego/wozownia.pl

25- letni Rychnarski jest absolwentem grafiki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz doktorantem tamtejszej ASP. W stolicy Małopolski  jednak bywa, a nie mieszka. W 2009 roku przeprowadził się bowiem do rodzinnej wsi swoich dziadków - Kurówka. Miejscowość położona w północnej części Mazowsza, od tamtej pory stanowi lokację jego artystycznych projektów.

Wiejskie inspiracje przyjmują u młodego twórcy zgoła osobliwy kształt. O ile artyści z prowincji przeważnie idealizują ludową formułę sztuki, Rychnarski poskramia rustykalne tereny środkami typowymi dla miejskiej awangardy. Proklamując tzw. wiejski street art, wykorzystuje konwencję murali oraz przestrzennych interwencji.

Poczynania w rodzinnym Kurówku doczekały się już ekspozycji. W połowie ubiegłego roku, krakowska Galeria 5A gościła wystawę "Galerie- Kapliczki". Zgodnie z tytułem, Rychnarski pokazywał świat przydrożnych "mikro- świątyni"; miejsc i religijnego kultu i artystycznego konceptu.Galeria-Kapliczka to pomnik wiejski – drzewo kosmiczne. Pełni rolę sanktuarium sztuki, tak jak dawniej drzewo - Kolumna Niebios zastępowało świątynię - wyjaśniał wtedy artysta.

Od 13 stycznia, kapliczki Rychnarskiego można oglądać ponownie, tym razem w toruńskiej Galerii Sztuki Wozownia. Obok ich bogatej dokumentacji, wystawa "Street art na wsi" zawiera inne przykłady wiejskiej twórczości. Są tu zatem fotografie oryginalnych murali. Rychnarski stworzył je na wiejskich budynkach, zainspirowany lokalnymi opowieściami o hybrydalnych zwierzętach. Na wystawie można zobaczyć ponadto filmową impresję na temat Kurówka.

Kuratorka toruńskiej wystawy - Dorota Łagodzka, zwraca uwagę, iż w twórczości Rychnarskiego odbijają się echa manifestu Grupy Działania z 1980 roku; aktywizującego wiejską strefę pod kątem artystycznym. Ale street art na dalekiej prowincji to również re-definicja zadań współczesnego undergroundu. Sztuka oddolnej reakcji i zmiany bliskiego otoczenia, okazuje swą przydatność również na bardziej pierwotnym gruncie. Tam, gdzie więcej murali niż murów...

  • przeczytaj więcej o wystawie tutaj 


Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Zawsze pojęcie street art kojarzyło mi się zawsze jednoznacznie z miastem. A tu proszę - sceneria na wsi. Bardzo podoba mi się ten mural z motywem zwierzęcym - chciałabym mieć taki obrazek na ścianie :)

  • Super bardzo mi się podoba ten pomysł jestem nim zachwycona ;) :) nie cierpię tych dużych bilbordów reklamowych one niszczą krajobraz miasta :( takie zwierzątko na ścianie bloków czy innych budynków było by bardzo ciekawie

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi