zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plTeatrPremiery › Strzępka i Demirski inscenizują 'Triumf woli': Dość złych wiadomości!

Strzępka i Demirski inscenizują 'Triumf woli': Dość złych wiadomości!

Triumf woli - Strzępka i Demirski
Próba spektaklu/fot. Łukasz Badula

Po sukcesie serialu "Artyści", głośny duet powraca do teatru. Odczarowując w Krakowie niesławny tytuł bardzo optymistyczną sztuką. Premiera "triumfu woli" w Sylwestra!

Lesbijki i Geje Wspierają Górników. Stowarzyszenie, założone w połowie lat 80. przez młodego, angielskiego socjalistę, zakrawało na prowokację. Cóż mogło łączyć lewicujące mniejszości seksualne z przedstawicielami klasy robotniczej, często otwarcie deklarującymi homofobiczne poglądy? A jednak historia Marka Ashtona posiada hollywoodzki happy end. Hollywoodzki dosłownie, gdyż opowieść o przełamywaniu uprzedzeń (z obu stron) trafiła na duże ekrany pod postacią kasowej komedii "Dumni i wściekli". Teraz o niezwykłym wydarzeniu przypomina w swojej sztuce słynny wywrotowy duet polskiego teatru - Paweł Demirski (tekst) - Monika Strzępka (reżyseria). To jedna z kilku historii z życia wziętych, które są kanwą nowego przedstawienia na deskach Narodowego Starego Teatru.

Triumf woli - Strzępka i Demirski
 Próba spektaklu/fot. Łukasz Badula

Złowrogi tytuł "Triumf woli" był już anonsowany na koniec poprzedniego sezonu. Tak naprawdę posiada on dosłowną, niezwiązaną z filmem Leni Riefenstahl wymowę. Chodzi bowiem o ludzkie zwycięstwo nad przeciwnościami losu. Tak jak było to w przypadku Asthona i górników, ale też Katherine Switzer. Pierwszej kobiety, która przebiegła bostoński maraton. I po latach zaprzyjaźniła się z dyrektorem imprezy. Tym samym, który wcześniej blokował udział kobiet w sportowej rywalizacji, by wreszcie anulować dyskryminacyjny regulamin.  

Triumf woli - Strzępka i Demirski
 Próba spektaklu/fot. Łukasz Badula

O podobnie krzepiących przykładach zmiany świata na lepsze, ma właśnie opowiadać teatralny "Triumf woli". Jak wyjaśnia Strzępka:

Wybieraliśmy takie historie, które mają w sobie jakąś niezwykłość. U zarania - niemożliwość dobrego finału i równocześnie nieprawdopodobne zakończenie, takie, które teoretycznie w naszej rzeczywistości jest niemożliwe.

Spektakl dociera do widza z półrocznym opóźnieniem, ale w niepokojąco dogodnym momencie czasowym. Reżyserka nie ukrywa, iż przedstawiane na scenie wydarzenia są swoistą kontrą do obecnej sytuacji w kraju:

Doszliśmy do jakiegoś punktu, w którym nic już dalej nie ma. Do momentu, w którym na rzeczywistość nie można już reagować w taki typowy, krytyczny, tradycyjny sposób. Bardzo się cieszę, że premiera nie odbyła się w czerwcu. Pamiętam, jakie wtedy to dla nas, mnie, Pawła, całego zespołu, było trudne, aby tak dogłębnie, od środka, emocjonalnie, a nie tylko racjonalnie, przyjąć formułę tego przedstawienia. Przedstawienia pokazującego ludzkie postawy, które wbrew temu, co jest, powodują, iż rzeczywistość może być odrobinę lepsza. W listopadzie spotkaliśmy się w zupełnie innych warunkach. To jest nieprawdopodobne, jak nagle wszyscy powiedzieli: "Róbmy ten spektakl!" Dosyć złych wiadomość, dosyć otwierania Facebooka czy gazety. Pokażmy coś w inną stronę, że ludzie mogą być fantastyczni, że rzeczy, które robią, mogą zmieniać rzeczywistość; mimo iż są okupione jakimś nadludzkim wysiłkiem i bólem.

O afirmatywnym wymiarze spektaklu przekonuje również odtwórca jednej z głównych ról - Juliusz Chrząstkowski:

Zależy nam na pokazaniu, że można wyciągnąć historię ludzi, którzy dokonali czegoś niemożliwego i przedstawić je na scenie w taki sposób, iż widz wychodzi z optymistycznym nastawieniem, jakąś dawką pozytywnej energii. To, co na zewnątrz, paradoksalnie sprawia, iż teatr staje się miejscem, do którego ludzie przychodzą z potrzeby wspólnoty. Wspólnie odbieramy przekaz, który płynie ze sceny. Odniosłem takie wrażenie grając "Wroga ludu" nie tylko w Krakowie, ale i Rzeszowie, Łodzi czy mojej rodzinnej Świdnicy. Widzowie czują, iż teatr jest przestrzenią, gdzie jeszcze nie ma tej położonej czapy, gdzie nikt nikogo do niczego nie zmusza, gdzie mówimy o rzeczach ważnych, jakiekolwiek mielibyśmy poglądy. To poczucie, które dostrzegam w spojrzeniu ludzi jest dla mnie czymś optymistycznym. Coś się jednak zmieniło, jeśli chodzi o spektakle teatralne.

"Triumf woli" to już trzecia, po "Bitwie warszawskiej 1920" i "Nieboskiej komedii. Wszystko powiem Bogu" inscenizacja duetu w Starym Teatrze. To zarazem pierwsza sceniczna realizacja twórców po artystycznym sukcesie realizowanego dla TVP serialu "Artyści". Obok Chrząstkowskiego w licznej obsadzie pojawiają się m.in. Marcin Czarnik, Radosław Krzyżowski, Monika Frajczyk, Michał Majnicz, Anna Radwan i Dorota Segda. Premierę zaplanowano na... 31 grudnia. Trochę optymizmu na ten nowy rok! Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Film "Dumni i wsciekli" wyrezyserowany przez Matthew Warchusa mialam okazje zobaczyc.Jednak ostanie teatralne adaptacje znanych filmow nie za bardzo sie udaja.Ciekawe czy w tym przypadku bedzie inaczej?

  • Film w ktorym istotna role odgrywaja osoby o orientacji homoseksualnej,nie mogl zostac niezauwazony przez polskich tworcow teatralnych.Dlatego nie dziwie sie,ze Monika Strzepka i Pawel Demirsk zabrali sie za taka realizacje.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/ Film / Premiery
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/
Wspólnie z krakowskim Kinem Pod Baranami zapraszamy na wakacyjną sesję "filmoznawczą". Wielkie filmy za małe pieniądze. Mamy dla Was podwójne...
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
Tagi