zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plMuzykaAktualności › Sukcesy i plany Narodowego Forum Muzyki /relacja/

Sukcesy i plany Narodowego Forum Muzyki /relacja/

 Prezydent Dutkiewicz i dyrektor A. Kosendiak/fot. B. Baszłej - NFM

Wrocławska placówka podsumowała 4 miesiące owocnej działalności i przedstawiła plany na najbliższy rok. Melomanów czeka wiele atrakcji. 

Podczas specjalnej konferencji prasowej,  Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz podkreślił, że Narodowe Forum Muzyki, działające od czterech miesięcy w nowym budynku o wspaniałej akustyce, jest rezultatem złożonego projektu, który był realizowany od wielu lat:

Projekt dotyczący NFM składał się z wielu części, z których trzy są najważniejsze: podniesienie jakości artystycznej orkiestr i chórów, edukacja muzyczna we Wrocławiu oraz stworzenie takiej przestrzeni, która zapewniłaby wykonawcom i widzom najlepsze warunki do słuchania muzyki. Taka koncepcja przyniosła wymierny efekt. Przenieśliśmy się z sali, która nie miała nawet pięciuset miejsc do takiej, która może pomieścić tysiąc osiemset osób, a ponadto  NFM wyposażony jest w trzy dodatkowe sale liczące po ok. dwieście miejsc. Bilety znakomicie się sprzedają, a publiczność doświadcza radości słuchając znakomitych kompozytorów. 

 

Dyrektor Narodowego Forum Muzyki - Andrzej Kosendiak wyraził wdzięczność władzom i współpracownikom, którzy współtworzyli sukces nowego obiektu, o którym w sposób wymierny mówią statystyki: 103 koncerty w ciągu zaledwie czterech miesięcy.

Jest coś ważnego w budowaniu dobrej marki i prestiżu - deklarował Andrzej Kosendiak. Chcemy właśnie na tym budować przyszłość NFM.  Narodowe Forum Muzyki jest dla Wrocławia taką właśnie dobrą marką, która przyciąga nie tylko mieszkańców, ale także licznych gości. Przychody z samej sprzedaży biletów wyniosły 5 mln 789 tys. Sprzedaż koncertów, wydawnictw i sponsoring dały w sumie ponad 15 mln przychodów. 

 

50. Festiwal Wratislavia Cantans i koncerty – wydarzenia 

Krótki, bo zaledwie czteromiesięczny  okres działalności Narodowego Forum Muzyki, przyniósł wiele sukcesów w różnych dziedzinach działalności instytucji. Spektakularnym  sukcesem były bez wątpienia zaprezentowane koncerty, a wśród nich cała jubileuszowa 50. Wratislavia Cantans. Dyrektor artystyczny festiwalu - Giovanni Antonini został uhonorowany Wrocławską Nagrodą Muzyczną za program Wratislavii w 2014 roku, "pełen muzycznych odkryć i najwyższego kunsztu wykonawczego".

Do muzycznych wydarzeń, które ściągnęły tłumy publiczności należał z pewnością wrześniowy koncert Aleksandry Kurzak i Janusza Olejniczaka, w październiku zaś wykonanie opery "Rinaldo" G. F. Händla oraz koncert laureatów Konkursu Chopinowskiego.  Wydarzeniami spektakularnymi były z pewnością dwa koncerty (w tym jeden w Talinie), którymi uczczono jubileusz 80. urodzin Arvo Pärta oraz Tadeusza Strugały podczas Wratislavia Cantans. Do wydarzeń należał z pewnością również koncert poprowadzony przez Krzysztofa Pendereckiego.  Prawdziwym sukcesem frekwencyjnym był I Festiwal Noworoczny NFM.

Rozwinięto także szeroko działalność edukacyjną dla wszystkich grup wiekowych, prezentując programy nie tylko we Wrocławiu. Do takich należy "Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato", w ramach którego przeprowadzono blisko osiemset zajęć dla 5400 uczestników  we Wrocławiu, Szczecinie, Gdańsku i innych miastach. Jak wielka jest skala (a co za tym idzie - długofalowe oddziaływanie) takich zajęć, świadczą już same  liczby. Odbyły się w tym krótkim czasie zajęcia dla ok. 150 dzieci, 350 osób wzięło udział we wspólnym śpiewaniu po koncertach Filharmonii Familijnej, zaś 550 osób wzięło udział w programie "Zwiedzanie i śpiewanie". Prężnie działają chóry, a wśród nich Chór NFM oraz Chór Chłopięcy. Odbiorcy różnych projektów, np. Filharmonii Familijnej idą w dziesiątki  tysięcy. Pozwala to optymistycznie  patrzeć w przyszłość, jeśli chodzi o edukację muzyczną dzieci i młodzieży.

 

Plany NFM na rok 2016

Z pewnością do wydarzeń muzycznych wielkiej rangi należy zaplanowana  na luty Akademia Mozartowska, którą tym razem poprowadzi Giovanni Antonini i podczas której wystąpią m.in. Isabelle Faust oraz będzie okazja wysłuchania "Wesela Figara", z Olgą Pasiecznik jako Contessą.

Również w lutym wystąpi we Wrocławiu  Piwnica pod Baranami, wybitny pianista Lang Lang i Symfonicy Waszyngtońscy, w marcu czeka nas 20. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, zaś w kwietniu usłyszymy "Mesjasza" G. F. Händla, pod batutą Christiana Curnyna. W tym samym miesiącu wystąpią także Krzysztof i Jakub Jakowicz. W maju Laurence Cummings  poprowadzi oratorium "Zuzanna i starcy"  G.  F.  Händla, a Christoph Altstaedt - VIII Symfonię L. van Beethovena. Również w maju Konrad Junghänel i Cantus Cöllln z Wrocławską Orkiestrą Barokową  zaprezentują Oratorium na Wniebowstąpienie BWV 11 oraz Mszę A-dur BWV 234 J.S. Bacha. Będzie również gościć London Symphony Orchestra pod dyr. Antonio Pappano, którzy zagrają "Don Juana" i "Ucieszne figle Dyla Sowizdrzała" R. Straussa . 

Dyrektor Kosendiak zapowiedział także udział sir Eliota Gardinera i Monteverdi Orchestra w kolejnym 51. Wratislavia Cantans. 

 

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Skoro jest sie czym chwalic,to nalezy to robic.Oby podobne nastroje panowaly rowniez za rok.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi