zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plLiteraturaRecenzje › 'Sully': Lekcja życia /recenzja książki/

'Sully': Lekcja życia /recenzja książki/

 fot. Znak

To nie tylko przyjemna historia honorowego człowieka bezkreśnie oddanego swojej pasji. Wyznania pilota od "cudu na rzece Hudson" mogą skłaniać do głębszych refleksji. Recenzujemy książkę pt. "Sully".

Najbardziej wzruszające historie to te, w których główną rolę odgrywają osoby pozbawione stricte heroicznych cech. Najbardziej lubimy przecież bohaterów niepozornych. Takich, z którymi możemy się utożsamiać. Nie urągając niesamowitej odwadze pilota Airbusa A320, należy przyznać, iż reprezentuje on właśnie ów typ "zwyczajnego” bohatera.

 

Bohaterski czyn

Chesley B. Sullenberger trafił na czołówki światowych mediów, gdy pilotowanym przez siebie samolotem wykonał niezwykle ryzykowny, ale brawurowy manewr. Udało mu się wylądować uszkodzoną maszyną na rzece Hudson. Ratując życie swoje i pasażerów. Wydarzenie szybko określono mianem "cudu", a pilota - bohaterem. Na fali zainteresowania swoją osobą, Sullenberger spisał własną książkę dotyczą zdarzenia. To właśnie ona stała się kanwą filmu Clinta Eastwooda, w którym rolę pilota zagrał Tom Hanks.

 Sullenberg i odtwórca jego postaci w filmie - Tom Hanks

W publikacji zatytułowanej po prostu "Sully", Sullenberger snuje opowieść o swoim życiu, wyznawanych zasadach, pracy i pokorze. Przyznaje, iż peszy go, kiedy nazywany jest bohaterem. Decyzja o lądowaniu na rzece Hudson i precyzja, z jaką przeprowadzone zostało wodowanie, jego zdaniem nie wykroczyły poza obowiązki pilota. Historia lotnictwa nie zna jednak wielu podobnych przypadków. Uratowanie całej załogi samolotu, który stracił oba silniki nie jest rezultatem tylko kompetencji i doświadczenia. Ogromną rolę w akcji odegrały odwaga i umiejętność pracy pod, nieznaną większości z nas, presją.

 

Amerykańska historia

Opis przebiegu akcji ratunkowej i poprzedzającego ją wodowania zajmuje niewielką część książki. "Sully" to przede wszystkim, iście amerykańska, historia życia i wychowania w stałych, szlachetnych wartościach. To właśnie one ukształtowały etos pracy Sullenbergera.

Pilot w bardzo szczegółowy sposób opowiada o swoim dzieciństwie, rodzinie i karierze. Jego narracja jest wyważona. Na próżno szukać w niej przesady. W trakcie lektury czytelnik może zapomnieć o jej kulminacyjnym punkcie. I zanurzyć się we wspomnieniach bohatera z rodzinnego domu czy szkoły wojskowej. Ale Sullenberger przedstawia nam swoje życie także po wodowaniu. Jest ono pełne wzruszeń. Korespondencja, którą otrzymuje w nadmiarze oraz spotkania, które z nim się organizuje są niczym niekończąca się lekcja życia.

 

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Znak.

 

Artykuł powstał w ramach programu Praktyka w Kulturaonline.pl - korekta redakcyjna - ŁB.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Miałem okazję obejrzeć film ,,Sully'' i muszę przyznać, że naprawdę mi się podobał. To opowieść o wielkim bohaterze, który mimo swojego czynu pozostał skromnym człowiekiem. Z przyjemnością zapoznam się z książką.

  • Akurat w tym konkretnym przypadku chyba wolałabym obejrzeć film nakręcony na podstawie książki. Wydaje mi się bardziej dynamiczny, niż opisy w książce, i obraz chyba wzbudza więcej emocji.

  • "Sully" jest filmem niesamowitym. Opowiada historię zwykłego człowieka, pilota samolotu pasażerskiego, który odnalazł w sobie siłę bohatera, wykonując swoją pracę zdołał uchronić wielu ludzi przed katastrofą. Myślę, że książka będzie jeszcze lepsza.

  • Oglądałam film i muszę przeczytać książkę. Wspaniała opowieść o "normalnym" i skromnym człowieku. O wielkich czynach. O świecie, w którym człowiek goni za sensacją. Ocenia przed poznaniem faktów. O sile, spokoju i pokorze.

  • tą pozycje przeczytam na pewno,lubię czytać historie zwykłych ludzi,którzy w potrzebie chwili dokonują czynów bohaterskich

  • Książka jest fascynująca, czyta się ją jednym tchem. Autor podkreśla, że szczęśliwe zakończenie lotu 1549 to zasługa całej załogi samolotu oraz wszystkich ludzi, którzy bez zastanowienia ruszyli na pomoc. Trudno sobie wyobrazić, że od momentu zderzenia samolotu z ptakami do wylądowania minęło TYLKO 208 SEKUND (!!!), a akcja ratownicza trwała nieco ponad 20 minut. To naprawdę przywraca wiarę w ludzi.

  • Ksiazke autorstwa Chesley'a B. Sully Sullenbergera udalo mi sie zdobyc wlasnie na tym portalu.Jej lektura jest jeszcze przede mna,ale z ciekawoscia skonfrontuje te ksiazke z filmem wyrezyserowanym przez Clinta Eastwooda.

  • Bylam przekonana,ze ta ksiazka jest wylacznie opisem dramatycznych wydarzen i szczesliwego ich zakonczenia pomyslnym ladowaniem na rzece.Ale poniewaz opowiada o zyciu tego pilota,to calkiem mozliwe,ze skusze sie na lekture.

  • Niestety nie maiłem okazji do przeczytania książki ani do zobaczenia filmu "Sully" . Jak najszybciej będę musiał nadrobić zaległości szczególnie, żeby zobaczyć film.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/ Film / Premiery
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/
Wspólnie z krakowskim Kinem Pod Baranami zapraszamy na wakacyjną sesję "filmoznawczą". Wielkie filmy za małe pieniądze. Mamy dla Was podwójne...
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
Tagi