zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plWokół kulturyArtykuły › Symulacja rzeczywistości: 5 innowacyjnych zastosowań

Symulacja rzeczywistości: 5 innowacyjnych zastosowań

 fot. Pixabay


Filmy  science – fiction od zawsze cieszyły się bardzo dużą popularnością. Któż nie chciał polecieć w kosmos lub przenieść się do całkowicie innej rzeczywistości, w której wszystko odbywa się inaczej.  Dotychczas wydawało nam się, że sceny z tych filmów to odległe marzenia i nikt nawet nie myślał, że rzeczy, które do tej pory były nieosiągalne, będą na wyciągnięcie ręki. Jednym z przykładów jest symulacja komputerowa, która obecnie jest wykorzystywana w wielu nietypowych dziedzinach.

Fikcyjna gra w realnych warunkach

Symulacja już od dawna wykorzystywana jest w wielu grach komputerowych, ponieważ dzięki niej gracze lepiej odczuwają emocje i adrenalinę. Obecnie, dzięki wykorzystaniu metod symulacji, początkowi gracze otrzymują profesjonalne narzędzia do nauki profesjonalnej gry. Jak to jest możliwe? Oprogramowanie umożliwia w 100% realną grę, całkowicie wolną od ryzyka. Ponadto, po zakończeniu rozgrywki, każdy gracz otrzymuje porady i wskazówki od specjalistów i doświadczonych graczy, dzięki którym może podnieść swój poziom. W symulacjach coraz częściej stosuje się sztuczną inteligencję, która dla przykładu może pomóc w nauce gry w pokera.

Primum non nocere

Naukowcy od wielu lat, z ogromnym sukcesem wykorzystują osiągnięcia technologiczne w medycynie. Jedną z metod, która pozwala na szybsze efekty leczenia, jest symulacja. Dzięki niej lekarze są w stanie pracować np. z dziećmi z porażeniem mózgowym, które nie przebywają w specjalistycznej klinice. Odpowiednie aplikacje umożliwiają kontakt z lekarzem oraz rehabilitację niezależnie od miejsca, w którym znajduje się pacjent. Ponadto symulacja ułatwia walkę z depresją, niweluje poziom odczuwanego bólu, a także jest wykorzystywana do szkoleń dla przyszłych lekarzy.

Trening charyzmy

Niestety nie każdy jest urodzonym mówcą, jednak każdy z nas od czasu do czasu musi wystąpić przed większym gronem osób. Niezależnie od tego, czy prowadzisz prezentację dla swoich klientów, czy chcesz wygłosić przemówienie podczas rodzinnego przyjęcia, dzięki zastosowaniu symulacji nauczysz się występować publicznie oraz pozbędziesz się tremy. Specjalnie przygotowany do tego celu symulator dostosuje wielkość widowni, ilość osób a także scenę, dzięki czemu poczujesz się dokładnie tak samo, jak podczas wystąpienia.

Symulacja na sali sądowej

Skomplikowane procesy sądowe bardzo trwają latami, ponieważ brakuje wystarczających dowodów, które pozwoliłyby wydać wyrok. Zastosowanie symulacji może to diametralnie zmienić oraz ułatwić wydawanie wyroków. W jaki sposób? Dzięki symulacji możliwa będzie dokładna rekonstrukcja wydarzeń, która pomoże odtworzyć wszystkie wątki i obiektywnie przedstawić fakty. Jeśli rozwiązanie zostanie masowo wykorzystywane w sądach, bardzo możliwe, że sądy będą szybciej i skuteczniej wydawać swoje wyroki.

Walka ze wspomnieniami

Coraz większa liczba klinik i psychoterapeutów wykorzystuje symulację w pracy z weteranami wojennymi, ofiarami przemocy seksualnej czy ofiarami wypadków samochodowych. Niejednokrotnie traumatyczne zdarzenia uniemożliwiają powrót do zdrowia i normalnego życia. Dzięki odtworzeniu wydarzeń poprzez symulację, mózg odbiera drastyczne zdarzenia za znajome, dzięki czemu wspomnienia o nich przestają budzić negatywne emocje.

Technologia rozwija się bardzo szybko, więc ciężko jest dokładnie przewidzieć, w jakich dziedzinach nauki i życia symulacja komputerowa zostanie jeszcze wykorzystana. Bez wątpienia możemy być jednak pewni, że już niedługo nowoczesne metody leczeniaz wykorzystaniem symulacji czy odtwarzanie zdarzeń na sali sądowej nie będą nas dziwić.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  Reklama
  Ostatnio dodane artykuły
  Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Muzyka / Aktualności
  Niezwykła teatralno- muzyczna instalacja, której brzmienie nadaje sama publiczność! Mamy podwójne zaproszenie na spotkanie z Domem Dźwięku w...
  Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
  W Nowej Hucie wakacje zaczynają się już teraz! Już 9 czerwca rusza wielki plenerowy maraton wydarzeń. 7 dni w tygodniu, od rana do wieczora,...
  Obraz Matejki sprzedany za ponad trzy i pół miliona złotych. Nowy rekord polskiego rynku sztuki!
  Takiej licytacji nie było od lat. Na Aukcji Sztuki Dawnej w DESA Unicum obraz "Zabicie Wapowskiego” Jana Matejki zyskał rekordową sumę.
  Festiwal Miłosza w Krakowie. Zacznij od swoich ulic! /zdjęcia/ We Wear Culture - największa wirtualna wystawa poświęcona modzie!
  Tagi