zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plPlastykaWystawy › Szlachetna sztuka pomagania w Muzeum Narodowym we Wrocławiu /relacja z wystawy/

Szlachetna sztuka pomagania w Muzeum Narodowym we Wrocławiu /relacja z wystawy/

Pan Andrzej, Widok ze słońcem/fot. Barbara Lekarczyk-Cisek

Od 4 do 23 kwietnia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu prezentowana jest niezwykła wystawa, na którą złożyły się prace pacjentów hospicjum, mające wspomóc podopiecznych Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. Nabywając akwaforty podczas aukcji 23 kwietnia, możemy dołożyć własną cegiełkę na ten szlachetny cel.

Na wystawie "Sztuka pomagania" znalazło się 30 prac graficznych w technice akwaforty, które wykonali pacjenci Bonifraterskiego Centrum Opieki Hospicyjnej. Jednakże w stworzenie tej niezwykłej kolekcji było zaangażowanych znacznie więcej osób, które projekt zainspirowały i przekonały do jego idei zarówno pracowników Akademii Sztuk Pięknych, jak też dyrektora Muzeum Narodowego - Piotra Oszczanowskiego. 

Danuta Bukowska, Pies/fot. Barbara Lekarczyk-Cisek

Spiritus movens całego projektu jest Michał Krasnosielski - historyk sztuki, który opiekuje się chorymi w Bonifraterskim Centrum Opieki Hospicyjnej, a także jest koordynatorem wolontariatu. Inspiracja przyszła - jak twierdzi - od doktora Jana Siestrzyńskiego, XIX-wiecznego lekarza, który pracując w warszawskim Instytucie dla Głuchoniemych, z myślą o swoich podopiecznych zorganizował pracownię litograficzną, co walnie przyczyniło się do ich aktywizacji.  Krasnosielki nawiązał współpracę z wrocławską ASP, dzięki czemu twórcy akwafort znaleźli fachową pomoc w osobach dr Agaty Gertchen i prof. Przemysława Tyszkiewicza. Papieru czerpanego, służącego do wykonania grafik, dostarczyło Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Wreszcie pracę artystów-amatorów koordynowała Paulina Partyka - odpowiedzialna za terapię zajęciową w ośrodku. 

Franciszek Wronka, Bóbr/fot. Barbara Lekarczyk-Cisek

Chcieliśmy przede wszystkim wspomóc podopiecznych Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci - deklarował podczas konferencji prasowej Michał Krasnosielski. Naszym podopiecznym stworzyliśmy natomiast realną szansę pomocy drugiemu człowiekowi - chorym dzieciom. Sami otrzymują taką pomoc od lekarzy, terapeutów, kapelana, ale nie mają odwagi czy możliwości przekazać jej dalej. Pacjenci hospicjum niczym się od nas nie różnią. Pomimo choroby i wiążących się z nią fizycznych ograniczeń, mogą pomagać drugiemu człowiekowi. Hospicjum to miejsce jak każde inne, żyją w nim ludzie tacy jak my i istotne jest, że mogą poprawić jakość swego życia angażując się w pomoc innym potrzebującym. 

Prace artystów/fot. Barbara Lekarczyk-Cisek

Prezentowane na wystawie prace mają różnorodną tematykę, jednakże najczęściej inspirowane są naturą. Przedstawiają kwiaty, pejzaże, zwierzęta. Akwaforta jest techniką wymagającą cierpliwości. Prace powstawały najpierw na papierze, tworząc w ten sposób szablon do odwzorowania, po czym przenoszone były na płytki i odbijane na papierze czerpanym. Wystawa "Sztuka pomagania" jest pierwszą taką ekspozycją w Muzeum Narodowym, której celem jest coś więcej niż prezentacja prac artystów. Szlachetnemu celowi pomocy chorym dzieciom towarzyszy także myśl o tym, abyśmy nie obdarzali pacjentów hospicjum mieszaniną współczucia i trwogi, ale dostrzegli w nich potrzebę i możliwość dawania oraz piękno człowieczeństwa na każdym etapie życia.

23 kwietnia o godzinie 16.00 rozpocznie się we wrocławskim Muzeum Narodowym aukcja grafik. Zachęcamy do wzięcia w niej udziału.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • W sumie to dobrze,ze znajduja sie chetni wspomagac hospicyjne placowki w roznych polskich-i nie tylko -miastach.Jezeli nie mozna liczyc na Narodowy Fundusz Zdrowia,to srodki trzeba zdobywac rowniez inaczej

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/ Film / Premiery
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/
Wspólnie z krakowskim Kinem Pod Baranami zapraszamy na wakacyjną sesję "filmoznawczą". Wielkie filmy za małe pieniądze. Mamy dla Was podwójne...
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
Tagi