zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych

Galerie zdjęć / Design

Sztuka pomiędzy murami w Legnicy/ fot.: F.SzdL - Sztuka pomiędzy murami w Legnicy

Na dolnym śląsku – w Legnicy – niedawno zakończyła się druga edycja skierowanego do młodzieży Festiwalu Street Art Beetween the Walls, który ponownie zorganizowała Fundacja Sztuka dla Ludzi (w partnerstwie z miejscową Galerią Sztuki).

Festiwal odbył się w mieście w ostatnie dni wakacji (26-30 sierpnia br.) i skupiał działania dotyczące street artu czyli tzw. sztuki ulicy. W Legnicy takowa nie jest zbyt popularna, ale w innych miastach Polski i Europy traktowana jest na równi z inicjatywami tak zwanej wysokiej sztuki, a jej autorów postrzega się jako artystów. I nie chodzi tu jedynie o graffiti, ale również o inne realizacje określane mianem site-specific, environment czyli traktujące środowisko życia człowieka (którym coraz częściej jest miasto) jako naturalną przestrzeń dla sztuki, która jeszcze kilka dekad temu egzystowała jedynie w elitarnych galeriach i muzeach. W Legnicy było dotąd zaledwie kilka oderwanych działań animacyjnych w tkance miejskiej i parę nieśmiałych anonimowych prób graffiti. To dzięki Fundacji pojawiły się  pierwsze (i nie ostatnie) wielkoformatowe murale oraz grafitti z prawdziwego zdarzenia, wykonane przez cenionych polskich twórców street artu, jak: ZBIOK, WERS,  MIESTO, GBR, OTECKI.

Festiwal Street Art Beetween the Walls 2.0 to jednak nie tylko autorskie dzieła tworzone na ścianach. W jego ramach odbyły się również dwa sety didżejskie, projekcje filmów, a także wykłady i dyskusje na temat sztuki miejskiej w kontekście wydarzeń społecznych na Ukrainie, a przede wszystkim warsztaty „na ścianach” dla gimnazjalistów i licealistów – łącznie 5 dni wydarzeń. W tym roku warsztaty prowadził m.in. jeden z najbardziej rozpoznawalnych artystów street-artu OTECKI. To dyplomowany artysta po wrocławskiej ASP, który tworzy malarstwo, rzeźbę, plakaty czy odzież, a także sztukę ulicy. Jego murale, które podziwiać można na budynkach Wrocławia, Krakowa, Łodzi, Warszawy, Gdyni czy Drezna, wyróżniają się skomplikowaną fabułą, wielowarstwowa strukturą, bogatą kolorystyką i subtelnym stylem nasuwającym skojarzenia bardziej z rysunkiem niż malarstwem. Na jednej z kamienic Zakaczawia (najbardziej zdegradowanej dzielnicy Legnicy) powstał jego mural, tematycznie związany z obecną sytuacją na Ukrainie i rodzącymi się tam postawami społecznymi. Drugi – który wykonał wspólnie z uczestnikami festiwalu – zdobi inną część miasta. Kolejny mural jaki pozostał po projekcie to nawiązujący do ukraińskiej symboliki motyw autorstwa małżeństwa artystów i jednocześnie organizatorów Festiwalu – Dagmary Angier-Sroki i Bartłomieja Sroki. 

Prócz warsztatów plastycznych uczestnicy festiwalu próbowali też swoich sił w tworzeniu tzw. animacji ulicznej czyli krótkich form filmowych przy użyciu techniki poklatkowej, w których elementy miejskiego krajobrazu zyskują nowe życie. Odbyły się także panele dyskusyjne dla młodzieży na temat sztuki ulicy, jej ambicji społecznych oraz obywatelskich postaw w kontekście ostatnich wydarzeń na Ukrainie. Towarzyszyły im projekcje filmów dokumentujących poczynania i realizacje sztuki w tkance miasta. Spotkania te poprowadzili m.in. Otecki (który opowiadał o artystycznych inicjatywach oddolnych na Ukrainie), czy Nastia Karpovich – Kijowianka, legniczanka, obecna w wirze wydarzeń na Majdanie. Festiwalowe dni wieńczyły koncerty muzyki klubowej oraz pokazy hip-hop wykonawców z Legnicy (Józ Kow, Pacifer) i spoza niej (DJ Sowa). W drugiej edycji festiwalu wzięło udział kilkadziesiąt osób w wieku gimnazjalnym i licealnym oraz innych zainteresowanych Legniczan. Festiwal Street Art Beetween the Walls dofinansował Program FIO Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

***
Fundacja Sztuka dla Ludzi prowadzona przez małżeństwo artystów – Dagmarę Angier-Srokę i Bartłomieja Srokę – działa w Legnicy od 2010 r., a do tej pory zrealizowała m.in. dwie edycje Festiwalu Street Art Beetween The Walls, w efekcie którego powstały pierwsze miejskie murale. Organizacja od kilku lat edukuje i animuje artystycznie młodsze i starsze pokolenia mieszkańców miasta i regionu, np. w takich projektach jak „Kultura Dojrzałości”, „ONN – Obywatel Nikomu Nieznany”, „Ptasie radio” czy obecnie – „Kolej na Książkę”.

Tekst: Justyna Teodorczyk, fot.: F.SzdL.
Sztuka pomiędzy murami w Legnicy
Komentarze
  • Bardzo ciekawy festiwal. Myślę, że tego typu akcję jednoczą mieszkańców i dają młodzieży alternatywę dla siedzenia pod blokiem i picia piwa. A przy okazji mogą powstać naprawdę wartościowe prace, które są ozdobą dla miasta.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi