zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plMuzykaAktualności › 'Szukam, o Panie Twego oblicza': Wystawa ikon w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej /zdjęcia/

'Szukam, o Panie Twego oblicza': Wystawa ikon w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej /zdjęcia/

[MAW, fot. Zbigniew Dubiel]

Słowami Ps. 27: "Szukam, o Panie Twego oblicza" oraz podtytułem "Ikona w dialogu polsko-ukraińskim" nazwano wystawę ikon w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

Zaprezentowano na niej ikony powstałe podczas trwających od ośmiu lat plenerów, w których uczestniczą artyści polscy i ukraińscy. Każde z tych szczególnych spotkań miało swój unikalny charakter i odbywało się w miejscu znaczącym dla obu nacji. Uczestnicy plenerów skupiają się co roku na jednym z wielkich tematów wywodzących się z tradycji pisania ikon, dotyczących Chrystusa i Bogurodzicy, proroków, apostołów i świętych. Czerpią także inspirację z Apokalipsy św. Jana. Celem plenerów oraz cyklu wystaw poplenerowych (odbyło się ich ponad pięćdziesiąt) jest prowadzenie dialogu duchowego pomiędzy artystami identyfikującymi się zarówno z tradycją zachodnią, jak i wschodnią Kościoła. U podstaw projektu leży także potrzeba polsko-ukraińskiej wymiany idei i doświadczeń w przestrzeni wspólnych warsztatów tworzenia sztuki sakralnej i ikon opisu.  Uczestnicy mają okazję zapoznać się bliżej z religijnym kontekstem bizantyjskiej sztuki sakralnej, a także ze zjawiskiem kulturowego przenikania się wpływów Wschodu i Zachodu.

MAW, fot. Zbigniew Dubiel

Od 2011 roku plenery odbywają się w Centrum Integracji w Zamłyniu, małej wsi położonej tuż przy granicy z Polską, nieopodal Lubomla, we współpracy Konsulatu Generalnego RP w Łucku i Wołyńskiego Oddziału Narodowego Związku Artystów Ukrainy, a także Katedry Ukrainistyki UW. Projekt jest kontynuacją organizowanych cyklicznie we wsi Nowica (Polska) warsztatów pisania ikon, pod artystycznym i naukowym patronatem prof. Romana Wasyłyka, kierownika Katedry Sztuki Sakralnej we Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych, który uczestniczył także w plenerach wołyńskich.

W listopadzie 2014 roku, w pierwszą rocznicę wybuchu protestów na Majdanie, odbył się także plener w Kijowie, na terenie Monastyru Michajłowskiego. Powstałe podczas niego prace miały zostać przekazane polskim i ukraińskim szpitalom zaangażowanym w ratowanie rannych z Majdanu.

Prezentowane na wystawie w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej prace wywodzą się z różnych szkół i pracowni ikonograficznych, ale są wśród nich także prace autorskie, przemawiające językiem sztuki współczesnej.

Wystawa "Szukam, o Panie Twego oblicza. Ikona w dialogu polsko-ukraińskim" potrwa do 12 lutego.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Tego rodzaju wystawy maja u mnie zdecydowanie wieksze szanse niz wystawy sztuki wspolczesnej.Mam tylko wrazenie,ze podtytul ekspozycji:"Ikona w dialogu polsko-ukrainskim",zostal dodany jakby troche na sile.

  • Wystawa "Szukam, o Panie Twego oblicza" ktora mozna zobaczyc w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej,bardzo mnie zainteresowala.Nie wiem tylko,czy bede miala szanse ja obejrzec? W tym czasie w stolicy raczej nie bede.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Muzyka / Aktualności
Niezwykła teatralno- muzyczna instalacja, której brzmienie nadaje sama publiczność! Mamy podwójne zaproszenie na spotkanie z Domem Dźwięku w...
Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
W Nowej Hucie wakacje zaczynają się już teraz! Już 9 czerwca rusza wielki plenerowy maraton wydarzeń. 7 dni w tygodniu, od rana do wieczora,...
Obraz Matejki sprzedany za ponad trzy i pół miliona złotych. Nowy rekord polskiego rynku sztuki!
Takiej licytacji nie było od lat. Na Aukcji Sztuki Dawnej w DESA Unicum obraz "Zabicie Wapowskiego” Jana Matejki zyskał rekordową sumę.
Festiwal Miłosza w Krakowie. Zacznij od swoich ulic! /zdjęcia/ We Wear Culture - największa wirtualna wystawa poświęcona modzie!
Tagi