zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plTeatrPremiery › Teatr Telewizji: Wyzwolenie z Piotrem Adamczykiem

Teatr Telewizji: Wyzwolenie z Piotrem Adamczykiem

Poniedziałkowy Teatr Telewizji pokaże spektakl Stanisława Wyspiańskiego "Wyzwolenie" w reżyserii Macieja Prusa. W roli Konrada zobaczymy Piotra Adamczyka. Równie imponująco zapowiada się pozostała cześć obsady – Muzę zagra Maja Komorowska, Starego Aktora - Gustaw Holoubek, zaś reżysera – Jerzy Trela.

Wyzwolenie.html
Maja Komorowska i Piotr Adamczyk/fot. Jan Bogacz, TVP
Współczesna inscenizacja wpisuje się w obchody Roku Wyspiańskiego 2007. Jest to bolesne rozliczenie ze współczesną Polską i wadami narodowymi Polaków, zrealizowane przez twórców spektaklu wedle wysokich wymagań narzuconych przez autora. Toczy się tu dyskusja o sztuce i sytuacji politycznej kraju. Scenografia sprowadzona została do minimum, tak aby całą uwagę skupić właśnie na słowie.

W jednym z wywiadów odtwórca Konrada Piotr Adamczyk przyznaje: Kiedy zacząłem coraz dogłębniej wczytywać się w tekst Wyspiańskiego, coraz bardziej dostrzegałem jego ponadczasowość. Miałem w końcu wrażenie, że Wyspiański mówi o Polsce i Polakach to, co sam chciałbym powiedzieć.

Na scenie spotkają się aktorzy, którzy wystąpili we wcześniejszej inscenizacji "Wyzwolenia", w reżyserii Konrada Swinarskiego w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie zarejestrowanej w 1979 roku.

"Wyzwolenie" Stanisław Wyspiański, reż. Maciej Prus,  premiera: 26 listopada, TVP 1 g. 20.20.  Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Obejrzałem. Było to chyba 20 Wyzwolenie, pierwsze widziałem tuż przed wojną. INajlepsze było w czasie stanu wojennego (198? w Warszawie, chyba w Teatrze Polskim. Może dlatego, że był to właśnie taki czas. Telewizyjne byyło nędzne, brak główny to niewidoczna (ujednolcająca0 ręka reżysera. Każdy grał sobie a muzom. Adamczyk nie może pozbyć się swojego filmowego papiestwa (tak może by grał młody Wojtyła, ale chyba spokojniej). Starzy grali (jak to starzy) a młodzi po swojemu - stad chaos interpretacyjny. O ' Muzie' nie wspomnę (z dobrego wychowania). Chociaż pamiętam nieśmiertelne zdanie Jana Kotta z którejś recenzji : gwiżdżcie - ja gwizdałem.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
'Ostatnie zwierzęta' w Łaźni Nowej: Człowiek to nie brzmi dumnie /relacja - zdjęcia/ Teatr / Recenzje
Z mapką w ręku i doświadczeniami, które mogą zmienić stosunek do ludzkiej cywilizacji. Na terenie byłego budynku szkolnego w Nowej Huty,...
'Geniusz': Prawa ręka największych pisarzy /recenzja książki/
„Geniusz” A. Scotta Berga to powieść biograficzna opowiadająca o życiu niezwykłego człowieka i najlepszego redaktora – Maxa...
Na co do kina? Uciekaj! i Wybawienie
Na długą majówkę dystrybutorzy przygotowali tylko 2 premiery, adresowane głównie do fanów nieszablonowych thrillerów.
Netia Off Camera: Filmowa gorączka w Krakowie V Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara: Przestrzenie
Tagi