zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plTeatrAktualności › Teatr w mieście bez teatru

Teatr w mieście bez teatru

zdjecie
 

Pomimo, iż w Polkowicach nie ma budynku teatru, to bez wątpienia możemy uznać to miasto miejscem, w którym teatr zagościł na dobre. Wystawiono tu wiele aktorskich sztuk, które dostarczyły niezapomnianych wrażeń widowni polkowickiej, jak i mieszkańcom całego zagłębia miedziowego. Nie trzeba wyjeżdżać poza miasto, aby odwiedzić teatr, teatr sam tu przyjeżdża. Wszystko to za sprawą wielu wydarzeń oraz jedynego w swoim rodzaju Festiwalu.

 

Oblicza Teatru” (Polkowickie Dni Teatru) to festiwal, który na stałe wpisał się w kalendarz najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Jego ideą jest ukazywanie wielu obliczy teatru. Zgodnie z nazwą prezentowane spektakle są różnorodne w swej formie i treści: od klasyki przez inscenizacje najnowszej światowej i polskiej dramaturgii, po komedie w gwiazdorskich obsadach czy sztuki teatru alternatywnego. Wiosną do Polkowic zjeżdżają zespoły teatralne z całej Polski. Każda edycja Festiwalu obfituje w wiele wydarzeń towarzyszących: spektakle dla dzieci i młodzieży, warsztaty, spotkania, wystawy, konkursy, a także przeglądy twórczości filmowej patrona. Jego fenomen polega na tym, że powstał i odbywa się w mieście, które nie posiada budynku teatralnego i profesjonalnej sceny.

O wyjątkowym charakterze Festiwalu świadczy fakt, iż patronat honorowy nad kolejnymi jego edycjami obejmują wybitni artyści polskiego teatru i filmu. Do tej pory byli to m.in.: Jerzy Stuhr, Krystyna Janda, Janusz Gajos, Jan Englert, Anna Dymna, Jerzy Trela, Bronisław Wrocławski, Marta Lipińska. Natomiast plakat festiwalowy od 13 lat projektuje wizjoner teatru, założyciel i dyrektor Sceny Plastycznej KUL, prof. Leszek Mądzik.

Zwieńczeniem „Obliczy Teatru” jest plebiscyt, w ramach którego widzowie przyznają Złote Miedziaki – Nagrody Publiczności w różnych kategoriach. Ich oficjalne wręczenie odbywa się podczas Gali kolejnej edycji Festiwalu.

 

zdjecie
 „Złoty Miedziak” XVII edycji Festiwalu „Oblicza Teatru”/ mat.pras.

W tym roku odbędzie się już XIX odsłona Festiwalu. Organizatorzy dopracowują repertuar i stopniowo zdradzają kolejne sekrety. Znamy już laureatów Nagród Publiczności – Złotych Miedziaków XVIII edycji Festiwalu „Oblicza Teatru”. W kategorii „Najlepsza aktorka” nagrodę otrzyma Joanna Brodzik za kreację w sztuce „Di, Viv i Rose” Teatru Capitol w Warszawie. Laureatem Nagrody Publiczności w kategorii „Najlepszy aktor” jest Andrzej Zieliński za rolę w przedstawieniu „Taniec Albatrosa” Teatru Współczesnego w Warszawie. W kategorii „Najlepszy Spektakl” publiczność przyznała Złotego Miedziaka sztuce „Lot nad kukułczym gniazdem” w wykonaniu aktorów Teatru Bagatela z Krakowa. Nagrodę w kategorii „Najlepsza reżyseria” otrzyma Tomas Svoboda za przedstawienie „Sarenki” Teatru Ludowego Krakowie. W kategorii „Najlepsza rola drugoplanowa kobieca” zwyciężyła Agnieszka Skrzypczak za kreację w sztuce „Lekcje miłości” Teatru im. S. Jaracza w Łodzi. Natomiast w kategorii „Najlepsza rola drugoplanowa męska” laureatem jest Marek Kałużyński za rolę w sztuce „Lekcje miłości” Teatru im. S. Jaracza w Łodzi.

 

zdjecie
 Laureaci i fundatorzy „Złotych Miedziaków” oraz Patron Honorowy podczas Uroczystej Gali Otwarcia „XVIII Obliczy Teatru”. mat.pras.

Z niecierpliwością czekamy na uroczyste wręczenie Nagród „Złotych Miedziaków”, które odbędzie się podczas Gali Otwarcia XIX Festiwalu „Oblicza Teatru” już w marcu 2017 r.

Jakie oblicza teatru odkryje przed nami następna edycja? Czym zaskoczą organizatorzy i jakie teatry zjadą się do Polkowic? Już teraz zapraszamy Państwa na 19. odsłonę Festiwalu „Oblicza Teatru”!

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Polkowice są dowodem na to, że sztuka jest w stanie istnieć bez względu na wszelkie przeciwności losu. Wystarczy jedynie odrobina uporu ze strony osób ją tworzących a dotrze do wielu odbiorców.

  • Zainteresowanie jakim ciesza sie „Oblicza Teatru” (Polkowickie Dni Teatru) pokazuje,ze pomimo braku w miescie teatru z prawdziwego zdarzenia,glod teatralnych spektakli jest wsrod mieszkanciow bardzo zywy.Moze za jakis czas przyjdzie pora na siedzibe teatru?

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/ Film / Premiery
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/
Wspólnie z krakowskim Kinem Pod Baranami zapraszamy na wakacyjną sesję "filmoznawczą". Wielkie filmy za małe pieniądze. Mamy dla Was podwójne...
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
Tagi