zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plTeatrAktualności › Teatr w mieście bez teatru

Teatr w mieście bez teatru

zdjecie
 

Pomimo, iż w Polkowicach nie ma budynku teatru, to bez wątpienia możemy uznać to miasto miejscem, w którym teatr zagościł na dobre. Wystawiono tu wiele aktorskich sztuk, które dostarczyły niezapomnianych wrażeń widowni polkowickiej, jak i mieszkańcom całego zagłębia miedziowego. Nie trzeba wyjeżdżać poza miasto, aby odwiedzić teatr, teatr sam tu przyjeżdża. Wszystko to za sprawą wielu wydarzeń oraz jedynego w swoim rodzaju Festiwalu.

 

Oblicza Teatru” (Polkowickie Dni Teatru) to festiwal, który na stałe wpisał się w kalendarz najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie. Jego ideą jest ukazywanie wielu obliczy teatru. Zgodnie z nazwą prezentowane spektakle są różnorodne w swej formie i treści: od klasyki przez inscenizacje najnowszej światowej i polskiej dramaturgii, po komedie w gwiazdorskich obsadach czy sztuki teatru alternatywnego. Wiosną do Polkowic zjeżdżają zespoły teatralne z całej Polski. Każda edycja Festiwalu obfituje w wiele wydarzeń towarzyszących: spektakle dla dzieci i młodzieży, warsztaty, spotkania, wystawy, konkursy, a także przeglądy twórczości filmowej patrona. Jego fenomen polega na tym, że powstał i odbywa się w mieście, które nie posiada budynku teatralnego i profesjonalnej sceny.

O wyjątkowym charakterze Festiwalu świadczy fakt, iż patronat honorowy nad kolejnymi jego edycjami obejmują wybitni artyści polskiego teatru i filmu. Do tej pory byli to m.in.: Jerzy Stuhr, Krystyna Janda, Janusz Gajos, Jan Englert, Anna Dymna, Jerzy Trela, Bronisław Wrocławski, Marta Lipińska. Natomiast plakat festiwalowy od 13 lat projektuje wizjoner teatru, założyciel i dyrektor Sceny Plastycznej KUL, prof. Leszek Mądzik.

Zwieńczeniem „Obliczy Teatru” jest plebiscyt, w ramach którego widzowie przyznają Złote Miedziaki – Nagrody Publiczności w różnych kategoriach. Ich oficjalne wręczenie odbywa się podczas Gali kolejnej edycji Festiwalu.

 

zdjecie
 „Złoty Miedziak” XVII edycji Festiwalu „Oblicza Teatru”/ mat.pras.

W tym roku odbędzie się już XIX odsłona Festiwalu. Organizatorzy dopracowują repertuar i stopniowo zdradzają kolejne sekrety. Znamy już laureatów Nagród Publiczności – Złotych Miedziaków XVIII edycji Festiwalu „Oblicza Teatru”. W kategorii „Najlepsza aktorka” nagrodę otrzyma Joanna Brodzik za kreację w sztuce „Di, Viv i Rose” Teatru Capitol w Warszawie. Laureatem Nagrody Publiczności w kategorii „Najlepszy aktor” jest Andrzej Zieliński za rolę w przedstawieniu „Taniec Albatrosa” Teatru Współczesnego w Warszawie. W kategorii „Najlepszy Spektakl” publiczność przyznała Złotego Miedziaka sztuce „Lot nad kukułczym gniazdem” w wykonaniu aktorów Teatru Bagatela z Krakowa. Nagrodę w kategorii „Najlepsza reżyseria” otrzyma Tomas Svoboda za przedstawienie „Sarenki” Teatru Ludowego Krakowie. W kategorii „Najlepsza rola drugoplanowa kobieca” zwyciężyła Agnieszka Skrzypczak za kreację w sztuce „Lekcje miłości” Teatru im. S. Jaracza w Łodzi. Natomiast w kategorii „Najlepsza rola drugoplanowa męska” laureatem jest Marek Kałużyński za rolę w sztuce „Lekcje miłości” Teatru im. S. Jaracza w Łodzi.

 

zdjecie
 Laureaci i fundatorzy „Złotych Miedziaków” oraz Patron Honorowy podczas Uroczystej Gali Otwarcia „XVIII Obliczy Teatru”. mat.pras.

Z niecierpliwością czekamy na uroczyste wręczenie Nagród „Złotych Miedziaków”, które odbędzie się podczas Gali Otwarcia XIX Festiwalu „Oblicza Teatru” już w marcu 2017 r.

Jakie oblicza teatru odkryje przed nami następna edycja? Czym zaskoczą organizatorzy i jakie teatry zjadą się do Polkowic? Już teraz zapraszamy Państwa na 19. odsłonę Festiwalu „Oblicza Teatru”!

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Polkowice są dowodem na to, że sztuka jest w stanie istnieć bez względu na wszelkie przeciwności losu. Wystarczy jedynie odrobina uporu ze strony osób ją tworzących a dotrze do wielu odbiorców.

  • Zainteresowanie jakim ciesza sie „Oblicza Teatru” (Polkowickie Dni Teatru) pokazuje,ze pomimo braku w miescie teatru z prawdziwego zdarzenia,glod teatralnych spektakli jest wsrod mieszkanciow bardzo zywy.Moze za jakis czas przyjdzie pora na siedzibe teatru?

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
KFF - "Beksińscy. Album wideofoniczny": Z kamerą im do twarzy /recenzja filmu/ Film / Recenzje
Zapomnijcie na chwilę o "Ostatniej rodzinie". Dokument Marcina Borchardta to wszystko, co o Beksińskich chcielibyście i nie chcielibyście...
Sting wystąpi w Krakowie!
12 października Sting wystąpi w TAURON Arena Kraków. Sprzedaż biletów rusza 2 czerwca. Znamy ceny.
Big Book Festival już za miesiąc. Usiądź przy Okrągłym Stole i obejrzyj mecz o bibliotekę
Opuszczony kompleks szkół w centrum Warszawy jako czytelnicza akademia. Jeden z najmłodszych i najszybciej rozwijających się festiwali...
Włosy The Beatles zlicytowane! Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów przenosi się do Katowic
Tagi