zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plMuzykaAktualności › The Beatles wydadzą ostatni koncert na DVD

The Beatles wydadzą ostatni koncert na DVD

The Beatles
fot. Wikipedia

Po raz ostatni wystąpili na dachu budynku w centrum Londynu. Paul McCartney zapowiedział, że zapis koncertu The Beatles z 1969 r. ukaże się na DVD.

Koncert był spektakularny nie tylko pod względem miejsca, ale i formy. I co najciekawsze – był całkowicie spontaniczny. Zespół The Beatles po trzech latach milczenia, ku zaskoczeniu fanów, w 1969 r. wspiął się na dach siedziby Apple, by w samo południe, 30 stycznia, dać jeden z najbardziej niezwykłych koncertów w historii.

Pomysł osobliwego występu wysunął Paul McCartney, chcąc przerwać rutynę i zaskoczyć czymś zupełnie nowym. Oprócz koncertu na dachu Apple w Londynie brano również pod uwagę Saharę, amfiteatr w Tunezji oraz… pokład oceanicznego liniowca.

Początkowo koncert Beatlesów miał się zacząć o wschodzie słońca, jednak ostatecznie przesunięto rozpoczęcie na godz. 12:00. Oprócz kwestii technicznych, przeciwnikiem okazała się być sama pogoda. Termometry wskazywały jedynie 7 stopni, co znacząco utrudniało granie na instrumentach.

Brytyjska grupa znalazła jednak sposób na atmosferyczne przeszkody, pożyczając nakrycia od swoich partnerek (np. John Lennon wystąpił w futrze Yoko Ono). Całość występu nakręcił reżyser Michael Lindsay-Hog.

Dokument z przebiegu koncertu pod tytułem "Let it be" ukazał się w 1980 r., zdobywając dwa Oscary. Istnieje duża szansa na wznowienie wydawnictwa. Chęć wydania filmu na DVD wyraził  Paul McCartney.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Prosze sie nie obrazic,ale to jest przyklad na to,jak z niczego zrobic newsa.Zrozumialbym,ze byloby to wydarzenie,gdyby ten koncert nie byl wczesniej nigdzie publikowany.Za jakic czas beda chcieli wydac go na blue ray i znowu bedzie news.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Gorrilaz wracają z płytą 'Humanz'. Posłuchaj nowych utworów Muzyka / Aktualności
Damon Albarn i Jamie Hewlett wskrzesili wirtualny kwartet, zapraszając do współpracy m.in. Grace Jones i... Noela Gallaghera. Posłuchaj...
Yo-Yo Ma gra 'Azul' Golijova: Historyczna płyta. Posłuchaj przed premierą!
Jeden z najsłynniejszych wiolonczelowych koncertów po raz pierwszy na płycie! Posłuchaj przełomowego nagrania, które Yo-Yo Ma zarejestrował z...
'Ksiądz': Smarzowski i Jakubik na podbój Internetu
"Ksiądz" w reżyserii Wojtka Smarzowskiego, z udziałem Arkadiusza Jakubika. Streamingowy serwis filmowy ShowMax chce przyciągnąć miłośników...
Joanna Sokołowska-Gwizdka: Wszędzie mieszkają ciekawi ludzie /wywiad/ ”Pokot” Agnieszki Holland a jego literacki pierwowzór: Ekologiczny manifest czy gra konwencjami?
Tagi