zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plLiteraturaNowości wydawnicze › Truman Capote bez tajemnic

Truman Capote bez tajemnic

O wyjątkowości Trumana Capote'a nie pozwala zapomnieć amerykańska kinematografia. Magnetyzm tej postaci na tyle fascynuje filmowych producentów, iż całkiem niedawno, niezależnie od siebie powstały równolegle dwa obrazy portretujące słynnego pisarza: "Capote" z Oscarową kreacją Seymour Hoffmana oraz "Bez skrupułów", gdzie prozaika zagrał Toby Jones. Próbowały one uchwycić osobowość ekscentrycznego autora w momencie pracy nad jego przełomowym, reporterskim dziełem "Z zimną krwią", pozostawiając zarazem niedosyt co do faktycznego  portretu wybitnego pisarza.

.html
 
Komu nie dosyć wnikania w powikłany charakter Capote'a, zapewne z zaciekawieniem sięgnie po opublikowaną wreszcie w Polsce biografię autora. To napisane przez Geralda Clarke'a i liczące grubo ponad 750 stron tomiszcze, jest owocem wieloletniej pracy. Clarke rozpoczął ją jeszcze za życia Capote'a, przeprowadzając mnóstwo rozmów, zarówno z samym pisarzem, jak i kręgiem jego znajomych.

Książka nie tylko pokazuje złożoną postać wybitnego literata, o IQ powyżej 200-tu punktów, błyszczącego na salonach i mającego odwagę otwarcie afiszować się ze swym homoseksualizmem. To również frapująca dokumentacja społecznego i obyczajowego tła Ameryki czasów powojennych.

Biografia ukazała się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego, w przekładzie Jarosława Mikosa. Tu można przeczytać fragmenty publikacji.

 
 

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • To może być bardzo ciekawe

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Gorrilaz wracają z płytą 'Humanz'. Posłuchaj nowych utworów Muzyka / Aktualności
Damon Albarn i Jamie Hewlett wskrzesili wirtualny kwartet, zapraszając do współpracy m.in. Grace Jones i... Noela Gallaghera. Posłuchaj...
Yo-Yo Ma gra 'Azul' Golijova: Historyczna płyta. Posłuchaj przed premierą!
Jeden z najsłynniejszych wiolonczelowych koncertów po raz pierwszy na płycie! Posłuchaj przełomowego nagrania, które Yo-Yo Ma zarejestrował z...
'Ksiądz': Smarzowski i Jakubik na podbój Internetu
"Ksiądz" w reżyserii Wojtka Smarzowskiego, z udziałem Arkadiusza Jakubika. Streamingowy serwis filmowy ShowMax chce przyciągnąć miłośników...
Joanna Sokołowska-Gwizdka: Wszędzie mieszkają ciekawi ludzie /wywiad/ ”Pokot” Agnieszki Holland a jego literacki pierwowzór: Ekologiczny manifest czy gra konwencjami?
Tagi