zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plLiteraturaNowości wydawnicze › Truman Capote bez tajemnic

Truman Capote bez tajemnic

O wyjątkowości Trumana Capote'a nie pozwala zapomnieć amerykańska kinematografia. Magnetyzm tej postaci na tyle fascynuje filmowych producentów, iż całkiem niedawno, niezależnie od siebie powstały równolegle dwa obrazy portretujące słynnego pisarza: "Capote" z Oscarową kreacją Seymour Hoffmana oraz "Bez skrupułów", gdzie prozaika zagrał Toby Jones. Próbowały one uchwycić osobowość ekscentrycznego autora w momencie pracy nad jego przełomowym, reporterskim dziełem "Z zimną krwią", pozostawiając zarazem niedosyt co do faktycznego  portretu wybitnego pisarza.

.html
 
Komu nie dosyć wnikania w powikłany charakter Capote'a, zapewne z zaciekawieniem sięgnie po opublikowaną wreszcie w Polsce biografię autora. To napisane przez Geralda Clarke'a i liczące grubo ponad 750 stron tomiszcze, jest owocem wieloletniej pracy. Clarke rozpoczął ją jeszcze za życia Capote'a, przeprowadzając mnóstwo rozmów, zarówno z samym pisarzem, jak i kręgiem jego znajomych.

Książka nie tylko pokazuje złożoną postać wybitnego literata, o IQ powyżej 200-tu punktów, błyszczącego na salonach i mającego odwagę otwarcie afiszować się ze swym homoseksualizmem. To również frapująca dokumentacja społecznego i obyczajowego tła Ameryki czasów powojennych.

Biografia ukazała się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego, w przekładzie Jarosława Mikosa. Tu można przeczytać fragmenty publikacji.

 
 

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • To może być bardzo ciekawe

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi