zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plFilmPremiery › Ukryte działania /Na co do kina?/

Ukryte działania /Na co do kina?/

[wszystkie zdjęcia: Imperial-Cinepix]

UKRYTE DZIAŁANIA

(Hidden Figures)

Reż. Theodore Melfi

W obsadzie: Taraji P. Henson, Octavia Spencer, Janelle Monae

USA 2016, dystr. Imperial- Cinepix

[dramat]

 

Treść: Oparta na faktach historia trzech czarnoskórych matematyczek, które na przełomie lat 50. i 60. XX wieku pracowały dla NASA. Walcząc nie tylko z uprzedzeniami natury rasowej, ale też płciowej. Bohaterki swoimi obliczeniami przyczyniły się m.in. do wysłania w kosmos pierwszego Amerykanina - Johna Glenna.

Za: Nieznane oblicze segregacji rasowej w USA, która funkcjonowała nawet tam, gdzie daleko wybiegano poza kulę ziemską. Nie tylko obraz zmagań bohaterek z seksizmem i rasizmem, ale też pasjonujące kulisy pierwszych lotów w kosmos. Charyzmatyczne, ogniskujące uwagę Taraji P. Henson i Octavia Spencer, a na drugim planie m.in. Kevin Costner.

Przeciw: Fabuła oddająca sprawiedliwość pionierkom społecznych zmian, ale niewychodzący poza modelową hollywoodzką biografię. Nominacja do Oscara za najlepszy film raczej ze względu na temat niż jakość artystyczną.

Na marginesie: Czarnoskórą matematyczkę Mary Jackson wspiera w filmie w filmie Karl Zielinski. Twórcy wzorowali postać na autentycznym pracowniku NASA - Kazimierzu R. Czarneckim. Pochodzący z Polski inżynier był mentorem Jackson. Pomógł jej w publikacji wielu prac naukowych. W 1979 roku matematyczka zorganizowała dla niego wielkie pożegnalne przyjęcie, gdy odchodził na emeryturę.

 

 

Poznaj pozostałe premiery [kliknij po więcej]:

POKOT - Janina Duszejko to mieszkająca w Sudetach to emerytowana inżynierka. Z zapałem zgłębia astrologię i propaguje wegetarianizm. Pewnej nocy w okolicy swojego domu znajduje martwe ciało sąsiada. Mężczyzna był kłusownikiem, a jedyne znalezione na śniegu ślady to te należące do sarny. Policja wydaje się bezradna. Duszejko rozpoczyna więc własne śledztwo.

PORADY NA ZDRADY - Kalina i Fretka mają dość w swoim otoczeniu niewiernych mężczyzn. W tym celu organizują osobliwy biznes. Pomagają kobietom testować lojalność ich życiowych partnerów. Bohaterki mają tylko jeden problem. Co w sytuacji, jeśli "testowany" rozkocha w sobie "testującą"?

PLANETARIUM - Laura i Kate posiadają tajemnicze moce, dzięki którym mogą porozumiewać się z duchami. Swoimi występami robią prawdziwą furorę w międzywojennej Francji. Do dziewczyn zgłasza się pewien producent filmowy.

XXX: REAKTYWACJA - Do rąk niebezpiecznego przestępcy Xiangi dostaje się śmiercionośna Puszka Pandory. W celu odzyskania broni, służby ponownie werbują, oficjalnie uznanego za martwego Xandera Cage'a. Agent musi zmierzyć się nie tylko ze złoczyńcami, ale też ze spiskiem na szczytach rządowych.

PRAKTYKANT - Aiman podejmuje pracę w malezyjskim więzieniu o zaostrzonym rygorze. Pewnego dnia otrzymuje nietypową propozycję. Pracujący na miejscu więzienny kat odchodzi na emeryturę. Po rezygnacji następcy, proponuje stanowisko Aimanowi. Mężczyzna nie wie, że z katem łączy go mroczna tajemnica z przeszłości.

WIELKA WYPRAWA MOLLY - Wesoła i psotna Molly żyje sobie w kolorowym Potworowie. Jej rodzice spodziewają się kolejnego potomka i w tym celu szykują na wyprawę do odległej Wyspy Jaj. Molly ma zostać w domu z wujkami. Bohaterka postanawia jednak dotrzymać kroku rodzicom. Wyrusza za nimi w pościg razem z wiernym towarzyszem przygód Edisonem.

BARBIE W ŚWIECIE GIER - Barbie zostaje w magiczny sposób przeniesiona do świata gry wideo, gdzie ściga się na rolkach. Poznaje tam nowych przyjaciół. Wspólnie muszą zaradzić niebezpieczeństwu. Grze zagraża złośliwy Emotkowy Wirus.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • ,,Ukryte pragnienia'' zapowiadają się naprawdę bardzo obiecująco. Będzie to pierwszy film z przedstawionych premier na jaki się wybiorę. Bardzo lubię historie osób, które zrobiły tak wiele dla rozwoju nauki.

  • W ostatnich latach było sporo filmów dotykających problemu rasizmu w Stanach Zjednoczonych w latach pięćdziesiątych. Oglądałem kilka i "Ukryte dzialania" również obejrzę.

  • Jest coś w filmie "Ukryte dzialania", że zachęca do obejrzenia.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi