zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plMuzykaAktualności › V Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara: Przestrzenie

V Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara: Przestrzenie

 fot. Filharmonia Gorzowska, materiały prasowe

Kompozytor muzyki teatralnej i filmowej Jan Kanty Pawluśkiewicz, pianista i dyrygent Adam Sztaba oraz pianista, Dyrektor Polish Music Center przy University of Southern California Marek Żebrowski, to tylko niektórzy z gości tegorocznej V edycji Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara w Gorzowie Wielkopolskim.

Formuła Festiwalu organizowanego przez CEA-Filharmonię Gorzowską od pierwszej jego edycji mieści się w jasno określonych muzycznych ramach – jako inicjatorzy i organizatorzy starają się bowiem, by jego program dał każdemu z odbiorców możliwość indywidualnego odkrywania i poznawania Muzyki XX wieku i Najnowszej.

W ramach jednego wydarzenia prezentowane są więc różnorodne zjawiska muzyczne – dzieła symfoniczne, wokalno-instrumentalne, kameralne, a także muzyka organowa czy brzmienia elektro-akustyczne z udziałem artystów sceny alternatywnej.

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu, podobnie jak w poprzednich latach, festiwalowa publiczność będzie miała okazję, by posłuchać utworów wielkich polskich kompozytorów – Henryka Mikołaja Góreckiego, Henryka Warsa i Mikołaja Góreckiego.

Zwyczajem koncertów finałowych Festiwalu stały się także prezentacje muzyki filmowej – w tym roku Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej pod dyrekcją Moniki Wolińskiej wykona poemat symfoniczny Jana Kantego Pawluśkiewicza „Harfy Papuszy” (1993) na  głosy, chór i orkiestrę, skomponowany do wierszy cygańskiej poetki Bronisławy Wajs Papuszy, która przez wiele lat była związana z Gorzowem i której postać jest bardzo  bliska miastu i jego mieszkańcom. Utwór został wykorzystany w ścieżce dźwiękowej do filmu „Papusza”, w reżyserii Joanny Kos­Krauze i Krzysztofa Krauze.

 fot. materiały prasowe

Na jednym z koncertów festiwalowych wystąpi także, we wspólnym projekcie z kompozytorem  i dyrygentem Adamem Sztabą,  jeden z najciekawszych polskich kwartetów smyczkowych wykonujących muzykę jazzową – Atom String Quartet. Jak co roku – zaprosimy również na recital organowy – w gorzowskiej Katedrze wystąpi Jan Bokszczanin.

Nie zabraknie również oferty dla dzieci i młodzieży – w ramach cyklu  koncertów familijnych zaprezentowana zostanie 3. edycja projektu muzyczno-edukacyjnego „Zaplątani w dźwięki”, którego celem będzie zaktywizowanie młodzieży nie tylko do odbioru, ale przede wszystkim do współtworzenia działań muzycznych. Zajęcia poprowadzi młody polski kompozytor, producent i DJ Piotr Bukowskiaka Matt Bukovski. W ramach oferty dla młodszej publiczności zaprezentujemy również najnowszy projekt związanego z Gorzowem artysty, kompozytora i autora tekstów – Błażej Króla, zaliczanego do najciekawszych postaci polskiej sceny alternatywnej ostatnich lat.

Festiwalowi towarzyszyć będzie spotkanie z kompozytorem Janem Kantym-Pawluśkiewiczem (po Gali Finałowej), a także pianistą i dyrektorem Polish Music Center przy University of Southern California - Markiem Żebrowskim, kompozytorem sezonu 2016/2017 - Maciejem Małeckim. Od 12 maja będzie można również obejrzeć wystawę zdjęć Wojciecha Kilara – autorstwa Bartka Barczyka.

 

V Festiwal  Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara odbywać się będzie w dniach 12-26 maja.

 

Szczegółowy program znajdziecie tutaj.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  Reklama
  Ostatnio dodane artykuły
  KFF - "Beksińscy. Album wideofoniczny": Z kamerą im do twarzy /recenzja filmu/ Film / Recenzje
  Zapomnijcie na chwilę o "Ostatniej rodzinie". Dokument Marcina Borchardta to wszystko, co o Beksińskich chcielibyście i nie chcielibyście...
  Sting wystąpi w Krakowie!
  12 października Sting wystąpi w TAURON Arena Kraków. Sprzedaż biletów rusza 2 czerwca. Znamy ceny.
  Big Book Festival już za miesiąc. Usiądź przy Okrągłym Stole i obejrzyj mecz o bibliotekę
  Opuszczony kompleks szkół w centrum Warszawy jako czytelnicza akademia. Jeden z najmłodszych i najszybciej rozwijających się festiwali...
  Włosy The Beatles zlicytowane! Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów przenosi się do Katowic
  Tagi