zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plMuzykaAktualności › V Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara: Przestrzenie

V Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara: Przestrzenie

 fot. Filharmonia Gorzowska, materiały prasowe

Kompozytor muzyki teatralnej i filmowej Jan Kanty Pawluśkiewicz, pianista i dyrygent Adam Sztaba oraz pianista, Dyrektor Polish Music Center przy University of Southern California Marek Żebrowski, to tylko niektórzy z gości tegorocznej V edycji Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara w Gorzowie Wielkopolskim.

Formuła Festiwalu organizowanego przez CEA-Filharmonię Gorzowską od pierwszej jego edycji mieści się w jasno określonych muzycznych ramach – jako inicjatorzy i organizatorzy starają się bowiem, by jego program dał każdemu z odbiorców możliwość indywidualnego odkrywania i poznawania Muzyki XX wieku i Najnowszej.

W ramach jednego wydarzenia prezentowane są więc różnorodne zjawiska muzyczne – dzieła symfoniczne, wokalno-instrumentalne, kameralne, a także muzyka organowa czy brzmienia elektro-akustyczne z udziałem artystów sceny alternatywnej.

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu, podobnie jak w poprzednich latach, festiwalowa publiczność będzie miała okazję, by posłuchać utworów wielkich polskich kompozytorów – Henryka Mikołaja Góreckiego, Henryka Warsa i Mikołaja Góreckiego.

Zwyczajem koncertów finałowych Festiwalu stały się także prezentacje muzyki filmowej – w tym roku Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej pod dyrekcją Moniki Wolińskiej wykona poemat symfoniczny Jana Kantego Pawluśkiewicza „Harfy Papuszy” (1993) na  głosy, chór i orkiestrę, skomponowany do wierszy cygańskiej poetki Bronisławy Wajs Papuszy, która przez wiele lat była związana z Gorzowem i której postać jest bardzo  bliska miastu i jego mieszkańcom. Utwór został wykorzystany w ścieżce dźwiękowej do filmu „Papusza”, w reżyserii Joanny Kos­Krauze i Krzysztofa Krauze.

 fot. materiały prasowe

Na jednym z koncertów festiwalowych wystąpi także, we wspólnym projekcie z kompozytorem  i dyrygentem Adamem Sztabą,  jeden z najciekawszych polskich kwartetów smyczkowych wykonujących muzykę jazzową – Atom String Quartet. Jak co roku – zaprosimy również na recital organowy – w gorzowskiej Katedrze wystąpi Jan Bokszczanin.

Nie zabraknie również oferty dla dzieci i młodzieży – w ramach cyklu  koncertów familijnych zaprezentowana zostanie 3. edycja projektu muzyczno-edukacyjnego „Zaplątani w dźwięki”, którego celem będzie zaktywizowanie młodzieży nie tylko do odbioru, ale przede wszystkim do współtworzenia działań muzycznych. Zajęcia poprowadzi młody polski kompozytor, producent i DJ Piotr Bukowskiaka Matt Bukovski. W ramach oferty dla młodszej publiczności zaprezentujemy również najnowszy projekt związanego z Gorzowem artysty, kompozytora i autora tekstów – Błażej Króla, zaliczanego do najciekawszych postaci polskiej sceny alternatywnej ostatnich lat.

Festiwalowi towarzyszyć będzie spotkanie z kompozytorem Janem Kantym-Pawluśkiewiczem (po Gali Finałowej), a także pianistą i dyrektorem Polish Music Center przy University of Southern California - Markiem Żebrowskim, kompozytorem sezonu 2016/2017 - Maciejem Małeckim. Od 12 maja będzie można również obejrzeć wystawę zdjęć Wojciecha Kilara – autorstwa Bartka Barczyka.

 

V Festiwal  Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara odbywać się będzie w dniach 12-26 maja.

 

Szczegółowy program znajdziecie tutaj.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  Reklama
  Ostatnio dodane artykuły
  Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/ Film / Premiery
  Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
  Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
  Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
  Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/
  Wspólnie z krakowskim Kinem Pod Baranami zapraszamy na wakacyjną sesję "filmoznawczą". Wielkie filmy za małe pieniądze. Mamy dla Was podwójne...
  Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
  Tagi