zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plLiteraturaRecenzje › 'W ciemnym, mrocznym lesie' Ruth Ware: Nic nowego /recenzja książki/

'W ciemnym, mrocznym lesie' Ruth Ware: Nic nowego /recenzja książki/

wyd. Prószyński i S-ka


Debiutancką powieść Ruth Ware okrzyknięto bestsellerem. Czy słusznie? Akcja rozpoczyna się tradycyjną halloweenową wyliczanką "W ciemnym, mrocznym lesie…".

W ciemnym, mrocznym lesie był sobie ciemny, mroczny dom;
A w ciemnym, mrocznym domu był sobie ciemny, mroczny pokój;
A w ciemnym, mrocznym pokoju był sobie ciemny, mroczny kredens;
A w ciemnym, mrocznym kredensie był sobie… kościotrup!

Książka Ruth Ware trafiła na listy bestsellerów "New York Timesa" oraz "Sunday Timesa" i była nominowana do wielu nagród literackich. Z wielu źródeł dowiadujemy się o jej ogromnym sukcesie. Problem jest taki, że średnio co miesiąc na półkach księgarni pojawiają się takie "bestsellery". Niestety, przeciętny czytelnik musi wśród morza miałkości i przeciętności wyłowić rzeczywiste perełki.

"W ciemnym, mrocznym lesie" to pozycja niewyróżniająca się niczym szczególnym. Wiele szumu wokół tej książki, promowanie jej jako wręcz wybitnej, nie ma żadnego realnego odzwierciedlenia w słowach zapisanych na jej kartach.

Dziwne zaproszenie

Leonora, zwana Norą, Lee bądź Leo (w zależności od tego, kto się akurat do niej zwraca) dostaje pewnego dnia zaproszenie na wieczór panieński swojej dawnej koleżanki ze szkoły. Jest ono o tyle intrygujące, że kobiety nie miały ze sobą kontaktu od około dziesięciu lat. Główna bohaterka postanawia przyjąć tę inwitację i razem z kilkoma innymi osobami trafia do dziwnego, oszklonego domu w środku lasu, w którym ma się odbyć impreza przyszłej panny młodej – Clare Cavendish.

Czyta się szybko

Wielkim atutem powieście jest fakt, że czyta się ją niezmiernie szybko. Jeżeli ktoś nie ma pomysłu na wieczór, zwłaszcza z lekkim dreszczykiem emocji i tajemnicą ukrywaną przez lata, to z pewnością się przekona do "W ciemnym, mrocznym lesie". Trzeba jednak mieć świadomość, że podobnych pozycji na rynku wydawniczym mamy mnóstwo. Napisanych wedle podobnego schematu.

Mamy tutaj obowiązkowy w tego typu literaturze suspens, jest też  morderstwo i zagadka, którą rozwiązuje właściwie samodzielne pierwszoplanowa postać. Do głównej narracji wprowadzona została tajemnica z przeszłości, pojawiają się dziwne manipulacje, które mają z kolei miejsce w teraźniejszości. I to dało całkiem ciekawy efekt.  Jednak pozostałe zabiegi literackie, wykorzystane przez Ruth Ware, nie zaskakują świeżością ani unikalnością. Sam motyw zbrodni i antagonisty jest dość przewidywalny. W zasadzie w momencie, kiedy następuje zbrodnia i związane z nią sceny, czytelnik intuicyjnie domyśli się, kto zawinił. Można nawet odnieść wrażenie, że motyw zbrodni został wymyślony naprędce, przez co nie jest zbyt przekonujący.

"W ciemnym, mrocznym lesie" to lektura świetnie nadająca się na kilkugodzinne oderwanie od rzeczywistości. Jeżeli natomiast szukacie jakiejś nowości, oryginalności wśród bardzo podobnych do siebie wydawniczych propozycji ostatnich miesięcy, niestety, prawdopodobnie się zawiedziecie.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Recenzja powstała w ramach programu praktyk w Kulturaonline.pl

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Teraz książki otrzymują miano bestselleru już pierwszego dnia po wydaniu. Jakby to miało zmotywować ludzi do sięgnięcia po nią. Kiedyś była to swojego rodzaju nagroda dla książki, która faktycznie dobrze się sprzedawała lub była wyjątkowa, teraz takie czytadła dostają to miano jako chwyt marketingowy. Już nie mówiąc o tym, że powoli wyczerpują się oryginalne pomysły, jeśli idzie o literaturę. W większości książek tematyka i fabuła jest tak powtarzalna i schematyczna, jakby w kółko czytało się to samo, zwłaszcza w przypadku horrorów. Tym bardziej nagrody powinny otrzymywać perełki, które coś wnoszą lub czymś zaskakują, a nie każda pojawiająca się na rynku książka.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi