zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plPlastykaWystawy › W muzeach i galeriach: Patchworki i pejzaże

W muzeach i galeriach: Patchworki i pejzaże

Wśród zbliżających się wydarzeń m.in. weekendowy maraton warszawskich galerii, raport z małopolskiej prowincji oraz ekspozycja do słuchania i wąchania.Weekend z warszawskimi galeriami

Po raz czwarty stołeczne galerie otwierają swe podwoje na szeroką publiczność.

.html
 
Ponad 20 wystaw, ponad 60 artystów, wystawy, ale i happeningi, dyskusje, projekcje, koncerty. W najbliższy weekend życie artystyczne stolicy ożywi wspólna akcja tutejszych galerii. Warsaw Gallery Weekend to przedsięwzięcie na tyle skoordynowane, że towarzyszy mu nawet odrębnie wydany magazyn. 
 
Wśród wernisaży i wydarzeń tegorocznej edycji galeryjnego weekendu znalazły się m.in. najnowsze realizacje Zuzanny Janin "Siedmiu ojców" w lokal_30 (m.in. drony i figura tańczącej dziewczynki), retrospektywa gustującej w aksamicie austriackiej artystki Gudrun Kampl w Propagandzie, trawestująca ślubną fotografię seria zdjęć Ireny Kalickiej w Fundacji Profile czy... opera Karoliny Breguły na deskach Instytutu Teatralnego. 
 
Warsaw Gallery Weekend startuje 26 września o godz. 17.00 i potrwa do niedzieli 28 września. Pełen program wydarzeń tutaj. 
 

Na prowincję w poszukiwaniu sztuki
 
Młodzi artyści szukali natchnienia na małopolskiej prowincji
 
.html
 
Wyjechali daleko za miasto. Po to, aby szukać sztuki w jej najbardziej pierwotnym, ludowym wydaniu. Spotkać tamtejszych rękodzielników, poznać kulturę regionu, udokumentować przemiany, jakim podlega współczesnie folklor. Ale ich wizyta miała też wymiar kreatywnej inspiracji. Powstały bowiem całkiem nowe dzieła. Pokaże je krakowska Galeria AS. 
 
Twórcze badania terenowe były częścią projektu "Patchwork Małopolski", którego celem jest refleksja nad stanem kultury ludowej i jednoczesny recykling jej elementów. W eksperymencie wzięła udział czwórka młodych artystów: Marta Sala, Barbara Strykowska, Grzegorz Siembida i Dominika Szczałba. Każde z nich przedstawi na wystawie własną wizję folkloru, często zderzonego z wrażliwością typową dla miejskiej kultury:
 
Zorganizowana w przestrzeni Galerii As zbiorowa wystawa intermedialna stanowi próbę przekazania zdobytych w plenerze doświadczeń dzięki przełożeniu ich na język sztuki, podejmuje refleksję na temat możliwości rekontekstualizacji tradycji; poddaje analizie kulturowy tygiel, w którym żyjemy i który współtworzymy. 
 
Wystawa startuje 29 września warsztatami dla dzieci. Dzień później odbędzie się wyjątkowy wernisaż, z degustacją regionalnych produktów.  
 

Do czytania, słuchania i wąchania
 
Roman Bromboszcz proponuje daleko idącą synestezję.
 
.html
 
Jest nie tylko praktykiem, ale też teoretykiem nowych zjawisk sztuki współczesnej; autorem fundamentalnej pracy "Estetyka zakłóceń" czy popularyzatorem terminu "poezja cybernetyczna". Jako artysta wymyka się zaszufladkowaniu, kreując multimedialne perfomance, ale też intensywnie działając w wirtualnej przestrzeni. Wystawa zorganizowana we wrocławskiej Galerii Entropia jest okazją do spotkania z artystą w realu.

"Czarne płatki śniegu" to ekspozycja, w której Roman Bromboszcz w typowy dla siebie sposób sięga po interdyscyplinarne środki wyrazu. Są tu wydruki i plansze graficzne, układające się w przestrzenne książki, komputerowe prace kierowane na podłogę i ściany galerii, wreszcie metalowe koszyki generujące zapachy. Całości towarzyszy dodatkowo specyficzna muzyka. Potęgując wrażenie wyobcowania i dehumanizacji. 
 
Wystawa przedstawia kulturę współczesną z punktu widzenia melancholii i egzystencjalnej opozycji. Melancholia wyrażona zostaje jako utracona możliwość naprawienia świata. Możliwość naprawienia świata zostaje zaprzepaszczona ale pozostaje egzystencjalna opozycja. To coś wyrażać można porzez siłę eksperymentu, popęd zabawy.

Wernisaż wystawy 29 września o godz. 19.00. Artysta zaprezentuje wówczas perfomance na laptopa, dwa smartfony, projektor i kamerę internetową. Ekspozycję można oglądać do 10 października.
 

Idziemy w las!
 
Aparat w ręku i otwarty na wrażenia umysł - czy to wystarczy, aby zgłębić tajemnice natury?
 
.html
 
24-letni Krzysztof Maniak jest jednym z bardziej obiecujących artystów, działającym na styku sztuki fotografii i perfomance'u, laureatem m.in. ubiegłorocznych Talentów Trójki. W swoich przedsięwzięciach artystycznych często wykorzystuje plenery rodzimego Tuchowa. Tak jest w oryginalnym cyklu fotografii i filmów, które pokaże niebawem katowicka Galeria Dwie Lewe Ręce.
 
"Rysy" to dokumentacja wyprawy artysty do tuchowskich lasów. W jej trakcie Maniak nie tylko przyglądał się leśnej przyrodzie, ale także inicjował rozmaite, wtapiające się w przestrzeń happeningi. Efektem są zdjęcia oddające piękno leśnej fauny, ale i intrygujące tajemniczością rytuałów, podejmowanych przez artystę. 
 
Soczyście zielone liście, ostre kamienie, puchate pączki kwiatów, drapiące rumianą skórę kolce krzaków, odsłaniają tylko część fascynacji artysty. Zupełnie jakby zostawiał oczarowanemu widzowi możliwość wykorzystania tych obrazów na własny sposób. Bo gęstwinę lasu najlepiej odkrywać samemu. 
 
Wystawa potrwa od 26 września do 27 października. 
 
 
Pejzażyści nowego tysiąclecia
 
Kuratorska edycja Bielskiej Jesieni pokaże piękne (nie) widoki.
 
.html
 
Bielsko- Biała od kilku lat jest prawdziwą Mekką miłośników współczesnego malarstwa. Wszystko za sprawą organizowanych w stolicy Podbeskidzia ekspozycji pod hasłem Bielska Jesień. Pierwsza z nich ma formę biennale, druga - wystawy kuratorskiej. W tym roku przyszła kolej na to drugie. Kuratorką odpowiedzialną za przygotowanie ekspozycji jest Jolanta Ciesielska. 
 
"Nie-widoki. O pejzażu współcześnie" to zgodnie z tytułem prezentacja malarstwa krajobrazowego. Artyści z całej Polski w różny sposób rozumieją jego funkcje. Jedni wiernie odtwarzają majestatyczne widoki, drudzy- wpisują w pejzaż własne emocje, jeszcze inni projektują całkiem abstrakcyjne przestrzenie. Wszystkie postawy znajdą wyraz na Bielskiej Jesieni. Jak pisze kuratorka:
 
Idealizm i realizm, postindustrialna utopia, surrealistyczne kompozycje, symboliczne i metafizyczne odniesienia, geometryczne rytmy, abstrahowanie od natury lub szukanie w jej kształtach wzorców idealnego piękna - tak różne estetyki i postawy interpretacyjne zamierzam zaprezentować na wystawie. Zaprosiłam do niej najznamienitszych artystów wszystkich pokoleń z całej Polski, a nawet dwóch polskich artystów mieszkających i tworzących poza jej granicami, lecz stale utrzymującymi kontakt z naszym krajem.
 
Otwarcie wystawy 3 października w Galerii Bielskiej BWA. Prace można oglądać do 17 listopada. 
         

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Calkiem interesujaco zapowiada sie wydarzenie zwiazane z pracami Romana Bromboszcza.Moje szczegolne zainteresowanie wywoluje wspomniana "specyficzna" muzyka.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/ Film / Premiery
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/
Wspólnie z krakowskim Kinem Pod Baranami zapraszamy na wakacyjną sesję "filmoznawczą". Wielkie filmy za małe pieniądze. Mamy dla Was podwójne...
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
Tagi