zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plMuzykaAktualności › W Muzeum Czesława Niemena odkryto nieznane pamiątki

W Muzeum Czesława Niemena odkryto nieznane pamiątki

Dom rodzinny Czesława Niemena w Wasileszkach Wielkich/wikipedia

W domu rodzinnym Czesława Niemena w Starych Wasiliszkach na Białorusi, w którym od roku 2011 mieści się muzeum artysty, znaleziono nieznane dotąd pamiątki..  

Jest tam fragment zeszytu do języka rosyjskiego ucznia szóstej klasy Czesława Wydrzyckiego (prawdziwe nazwisko Niemena) – powiedział PAP Władzimir Sieniut, dyrektor muzeum. Bardzo ładny charakter pisma i bezbłędna pisownia – dodał.

Jak co roku, 16 lutego, obchodzono urodziny artysty, podczas których dwie dziewczyny z Mińska weszły na strych domu i tak trafiły na stare zdjęcia (prawdopodobnie autorstwa Niemena), a także rysunki, fragmenty polskich książek i – co najważniejsze – jego szkolny zeszyt. O znalezisku poinformowali PAP członkowie nieformalnego klubu miłośników Czesława Niemena z Mińska – fotograf Wital Rakowicz oraz dziennikarze: Dźmitry Padbiarieski i Wiera Sawina, przewodnicząca rady społecznej opiekującej się muzeum, a także autorka filmu dokumentalnego o artyście.

Pomysł stworzenia muzeum Czesława Niemena powstał w 2004 roku, ale dopiero 20 lutego 2011 roku nastąpiło jego oficjalne otwarcie i odsłonięcie pamiątkowej tablicy. Istotny udział miał w tym przedsięwzięciu Władzimir Sieniut, który zgromadził eksponaty i obecnie opiekuje się domem. Pomagają mu w tym mieszkańcy Mińska – wielbiciele talentu i osoby Czesława Niemena. Natomiast mieszkańcy Starych Wasiliszek oraz przyjaciele z dzieciństwa przynieśli do muzeum przedmioty i sprzęty, których rodzina Wydrzyckich nie zdołała zabrać ze sobą, gdy wyjeżdżała do Polski.

Niemen wielu rzeczy mnie nauczył, m.in., że można nazywać wielką maleńką wioskę, w której się urodziłeś. On nie wstydził się swojego pochodzenia i był dumny z Wasiliszek – twierdzi Seniut, opiekun muzeum.

Autorem miniatury wykorzystanej na portalu jest Marek Karewicz .


Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Najlepsze są takie muzea, poza dużymi miastami - można na spokojnie obejrzeć ekspozycję, bez szturchających w bok tłumów :) Nie wiedziałam, że istnieje taka placówka, zapamiętam, może kiedyś uda się odwiedzić.

  • Ciekawe dlaczego wcześniej te pamiatki nie zostaly odnalezione. szkoda, że nikt wcześniej nie zaineresowal sie co kryje w sobie strych starego domu :) ale z drugiej strony dzięki temu pamięć o artyście jest wiecznie żywa, a nadzieja że zawsze może pojawić sie coś czego mimo tylu ;lat jeszcze nie wiemy zostaje pobudzona :)

  • Nie wiedziałem, że jest takie muzeum fajna sprawa z tymi znaleziskami choć mnie dziwi fakt, że tyle czasu a nikt nie sprawdził strychu wiadomo, że zazwyczaj tam kryje się najwięcej skarbów.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Muzyka / Aktualności
Niezwykła teatralno- muzyczna instalacja, której brzmienie nadaje sama publiczność! Mamy podwójne zaproszenie na spotkanie z Domem Dźwięku w...
Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
W Nowej Hucie wakacje zaczynają się już teraz! Już 9 czerwca rusza wielki plenerowy maraton wydarzeń. 7 dni w tygodniu, od rana do wieczora,...
Obraz Matejki sprzedany za ponad trzy i pół miliona złotych. Nowy rekord polskiego rynku sztuki!
Takiej licytacji nie było od lat. Na Aukcji Sztuki Dawnej w DESA Unicum obraz "Zabicie Wapowskiego” Jana Matejki zyskał rekordową sumę.
Festiwal Miłosza w Krakowie. Zacznij od swoich ulic! /zdjęcia/ We Wear Culture - największa wirtualna wystawa poświęcona modzie!
Tagi