zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plTeatrAktualności › W Nowej Hucie powstanie Dom Utopii! Ale najpierw 'Ostatnie zwierzęta' /zdjęcia/

W Nowej Hucie powstanie Dom Utopii! Ale najpierw 'Ostatnie zwierzęta' /zdjęcia/

[wszystkie zdjęcia: Klaudyna Schubert, próba spektaklu]

Były budynek szkolny zmieni się w artystyczną przestrzeń warsztatów, projektów i rezydencji! Zapowiedzią metamorfozy są nietypowe teatralne inscenizacje. Pierwsza z nich już 28 kwietnia.

Osiedle Szkolne. Zgodnie z nazwą, przestrzeń zdominowana przez placówki edukacyjne. Usytuowana z dala od centrum Krakowa, kilka przystanków przed Hutą im. Sendzimira. A jednak właśnie tutaj, w gąszczu międzyszkolnych uliczek, od ponad 10 lat realizuje się śmiała artystyczna wizja. Ściągająca z całego kraju, ale i zagranicy miłośników teatru. Na terenie dawnych warsztatów Zespołu Szkół Mechanicznych działa Łaźnia Nowa. Teatr, który realizuje własne repertuarowe premiery, społeczne projekty czy branżowe wydarzenia typu festiwal Boska Komedia. Lecz na tym nie koniec łaźniowego fermentu na Osiedlu Szkolnym. Teatr chce zwiększyć zasięg oddziaływania o całkiem nowe miejsce działań kulturalnych - Dom Utopii.

 

Utopia wchodzi w życie!

Łaźnia Nowa niedawno przeszła gruntowny remont, modernizując m.in. Swoje zaplecze techniczne i archiwa. Dom Utopii to następny rozdział w porządkowaniu zastanej przestrzeni. Przedsięwzięcie pomoże zaadaptować sąsiadujący z teatrem były budynek szkolny. Kilkupiętrowa przestrzeń zyska nowy charakter nie tylko pod względem architektonicznym. Dyrekcja Łaźni Nowej - Bartosz i Małgorzata Szydłowscy, zamierzają stworzyć tutaj otwarte i przyjazne sztuce miejsce. Prawdziwą przystań dla kreatywnych umysłów, rozwijanych za pomocą warsztatów, projektów czy rezydencji artystycznych.

Dom Utopii to wizjonerska idea, której wdrożenie potrwa 3 lata. Projekt znajduje się w bardzo wczesnej fazie przygotowań. Zanim ruszy przebudowa, teatr zaprasza na sceniczne realizacje, które pozwolą poznać specyfikę i zamysł całego miejsca. Pierwszym z tego typu wydarzeń są "Ostatnie zwierzęta". Eksperyment z pogranicza teatru, tańca i sztuki nowoczesnej.

 

Międzygatunkowa symbioza?

Za koordynację całości pod kątem reżyserskim odpowiada Magda Szpecht. Wśród twórców odpowiedzialnych za poszczególne elementy spektaklu są m.in. dramaturg i poeta Marcin Cecko, choreograf Paweł Sakowicz czy multimedialna artystka Zuza Golińska. Wszyscy na swój własny twórczy sposób opowiadają o relacjach z naturą i przyrodą. Od zagadnień botaniki, biologii, ewolucji do iście futurystycznych idei.

 Twórcy spektaklu podczas konferencji prasowej/fot. Tomasz Cichocki

Jak wyjaśnia Szpecht:

Próbujemy zamazać granice między królestwem ludzi, roślin i zwierząt, fantazjujemy na temat tego, jak to jest widzieć świat jako zwierzę, jako roślina. Fantazujemy na temat odwołania dominującej pozycji człowieka na świecie. (...) Teraz, kiedy świat stoi na progu katastrofy, jest wyniszczony działalnością człowieka, przychodzi moment, kiedy ludzkość musi przestać zajmować się tylko sobą. Myśląc o tym momencie, próbujemy przerzucić most między światem, kiedy człowieka jeszcze nie było, a światem, w którym człowieka może zaraz już nie być.

W odbiorze interdyscyplinarnego widowiska pomoże widzom specjalna mapka. Wędrówka uwzględnia pomieszczenia w różnych częściach budynku. Wśród obsady znajdą się nie tylko aktorzy i perfomerzy, ale i psy. To będzie z pewnością mocno interaktywne doświadczenie.

Premiera "Ostatnich zwierząt" już 28 kwietnia o godz. 19.00. Dzień później, tuż po spektaklu zaplanowano spotkanie z twórcami i goścmi. A po wakacjach publiczność czeka kolejna z zapowiedzi Domu Utopii. Ceniony artysta krakowski Marek Chlanda razem ze swoim synem opowiedzą, o czym innym jak, o szkole!

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  Reklama
  Ostatnio dodane artykuły
  Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/ Film / Premiery
  Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
  Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
  Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
  Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/
  Wspólnie z krakowskim Kinem Pod Baranami zapraszamy na wakacyjną sesję "filmoznawczą". Wielkie filmy za małe pieniądze. Mamy dla Was podwójne...
  Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
  Tagi