zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plWokół kulturyArtykuły › Weselna opowieść XXI wieku

Weselna opowieść XXI wieku

 Obuwie państwa młodych z Boglowic - na podeszwie u pana młodego HELP ME, u pani młodej - JUŻ ŻONA/fot. Marcin Wąsik
5 lat badań terenowych oraz zbierania rozmaitych świadectw i rekwizytów. Na potrzeby opowieści o współczesnych weselnych zwyczajach. Jej premiera już wkrótce w krakowskim Muzeum Etnograficznym.
 
Rytualna funkcja wesela jest mocno zakorzeniona w polskiej kulturze. W dramacie Wyspiańskiego czy filmie Smarzowskiego skupia niczym w soczewce wszelkie narodowe cechy. Na ile jednak deliryczny szał nowożeńców ma odzwierciedlenie w dzisiejszej rzeczywistości? Czy zabawa weselna XXI wieku to bardziej efekt wyrachowanej logistyki czy zamiłowania do tradycji? Jaki przebieg posiadają dzisiejsze wesela i jakie są odczucia ich uczestników? Te wszystkie kwestie postanowiły zbadać Dorota Majkowska-Szajer i Magdalena Zych. Autorki bezprecedensowego projektu poświęconego rodzimym weselom. Jego wyniki trafią do specjalnego wydawnictwa książkowego oraz na wystawę "Wesela 21", którą już wkrótce inicjuje Muzeum Etnograficzne w Krakowie. 
 Strój współczesnego pana młodego/fot. Marcin Wąsik
Projekt zajął kuratorkom aż pięć lat. W tym czasie udało się zebrać relacje uczestników i świadków wydarzeń, rejestracje filmowe i dźwiękowe oraz liczne zdjęcia. Ważnym punktem całości są także eksponaty - głównie weselne fanty oraz elementy garderoby pozyskane od par młodych.
 
Krakowska ekspozycja została pomyślana tak, aby etnograficzną treść zamknąć w klamrę określonej narracji. Jak można przeczytać w zapowiedzi:
Wystawa prezentuje reguły ślubno-weselnej przemiany w żonę i męża. Od podjęcia przez parę decyzji, przez labirynt przygotowań, moment ślubu, dzień i noc wesela, aż do powolnego zacierania się wydarzeń w pamięci. Bohaterowie zostają porwani w podróż, z której wraca się odmienionym. Dotyczy to nie tylko państwa młodych, ale również weselnych gości, o których rytuał także się upomina.
 
Wernisaż wystawy już 5 lutego. Ekspozycja będzie dostępna do 2 października. Towarzyszą jej rozmaite warsztaty i spotkania, również związane z Walentynkami.
Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Dla przyszlych pokolen lektura ksiazki autorstwa Doroty Majkowskiej-Szajer i Magdaleny Zych,bedacej efektem ich badan nad wspolczesnymi weselnymi zwyczajami,moze stanowic calkiem spore zaskoczenie.Tak jak dla nas opisy zwyczajow sprzed kilku wiekow.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/ Film / Premiery
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/
Wspólnie z krakowskim Kinem Pod Baranami zapraszamy na wakacyjną sesję "filmoznawczą". Wielkie filmy za małe pieniądze. Mamy dla Was podwójne...
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
Tagi