zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plMuzykaAktualności › Włosy The Beatles zlicytowane!

Włosy The Beatles zlicytowane!

 Włosy równie cenne jak złote płyty/mat. prasowe

10 tys. euro. Tyle zapłacono za włosy czterech Beatlesów, ścięte w roku... 1964! Kosmyki którego z muzyków okazały się najcenniejsze?

Włosy Beatlesów podzielone na czworo.  Do nabycia na 4 indywidualnych aukcjach. To nie żart. Licytacja osobliwej pamiątki po czwórce z Liverpoolu wywołała prawdziwe poruszenie wśród fanów z całego świata. Sprzedano je ostatecznie za łączą sumę 10 tys. euro. Do kogo należały najcenniejsze kosmyki? Nie. Bynajmniej nie do Johna Lennona.

Włosy Lennona wylicytowano "jedynie" za 1200 euo. Bardziej cenne dla fanów były kosmyki należące do Ringo Starra i George'a Harrisona. Nabywca z Francji zapłacił za nie po 2600 euro. Największą kwotę osiągnął jednak włos Paula McCartney'a. Austriacki licytant zapłacił za nie ponad 2700 euro.

Najcenniejsze kosmyki Paula McCartney'a/mat. prasowe

Skąd tak ogromne zainteresowanie pamiątkami po muzykach? Denny Hoekstr – ekspert portalu aukcyjnego Catawiki, na którym przeprowadzono licytacje – podkreśla, że z przedmiotami wiązała się bardzo szczególna historia: zostały ścięte 12 grudnia 1964 r. podczas kręcenia filmu "A Hard Day's Night. Zebrał je pracujący na planie, sprytny makijażysta, który  później postanowił zarobić, sprzedając włosy fanom. 

 The Beatles w trakcie ostrego cięcia na planie "A Hard Day's Night"/mat. prasowe

Czy poza wielbicielami muzyków ktokolwiek powinien zwracać uwagę na tego typu licytacje? Z całą pewnością – jak podkreśla Denny Hoekstra włosy gwiazd stają się z czasem coraz bardziej cenne, co czyni je dobrymi inwestycjami. Zresztą, nie tylko gwiazdy i celebryci przyciągają uwagę (oraz portfele) inwestorów – w zeszłym roku 4 milimetrowy fragment włosów Napoleona Bonaparte został sprzedany za 2400 euro. Ich nabywca posiada jedne z najcenniejszych – bo najprawdopodobniej najdroższych – włosów na świecie. Choć sprzedaż włosów sławnych ludzi nie jest popularną gałęzią handlu, warto śledzić aukcje nietypowych przedmiotów i inwestować w unikatowe pamiątki – jak się okazuje to naprawdę opłacalny biznes.

/na podst. mat. Nadesłanych/

 

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  Reklama
  Ostatnio dodane artykuły
  Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
  Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
  Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
  Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
  Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
  Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
  Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
  Tagi