zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plPlastykaWystawy › Wojciech Kaniowski: Obiekty - wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu

Wojciech Kaniowski: Obiekty - wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu

Wojciech Kaniowski na tle wystawy "Kalendarze"/prasowe

Wojciech Kaniowski zaprezentuje swoje obrazy w cyklu ”Obiekty” na wystawie w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Ekspozycja potrwa do 17 kwietnia.

Sztuka w obliczu nowych technologii

Wystawa jest kontynuacją cyklu rozpoczętego przez malarza Wojciecha Kaniowskiego w 2014 roku.  Tytułowe obiekty to trójwymiarowe kompozycje, wykonane w technice asamblażu, w których tradycyjna warstwa malarska ustępuje miejsca codziennym przedmiotom i narzędziom, fragmentom mebli, ubrań czy wycinkom z gazet. Inspiracją dla powstania cyklu była obserwacja współczesnych metropolii - napędzanych zaawansowaną technologią miejskich organizmów i ich mieszkańców.

Ocierając się o wielomilionowy tłum, niewolniczo sprzęgnięty z podręcznym sprzętem komputerowym, w myślach kreśliłem plastyczną koncepcję nowego obiektu, opartego o układ skomplikowanej maszynerii, kryjącej się pod estetyczną, zewnętrzna powłoką tego „cudownego” wynalazku naszych czasów – wyjaśnia artysta.

 

Dzień Niepodległości assemblage/Muzeum Architektury

Obrazy jak otwarte książki

Z czasem tytułowe obiekty stały się również plastyczną ilustracją ważnych dla autora wydarzeń historycznych oraz wybranych zjawisk czy idei. W wielu z nich centralnym motywem jest krzyż, który ”porządkuje” kompozycję, nadając jednocześnie przedstawieniu metafizyczny charakter.

Obrazy Wojciecha Kaniowskiego są jak otwarte książki, pełne historii w nich zawartych – twierdzi Piotr Kielan, Rektor ASP we Wrocławiu. Trzeba wczytać się w ich treść, oddać fascynacji nastrojem i klimatem.

 Natomiast Piotr Wieczorek, prezes OW ZPAP we Wrocławiu dodaje:

Wojciech Kaniowski należy do tych niepoprawnych artystów, którzy wciąż wierzą w niezniszczalny sens pracy twórczej. (…) Jego obiekty są malarstwem, realizowanym przedmiotami i kolorami, które spadły z maszyny świata. Można tę sztukę odczytać także jako poważny zamysł i próbę nadania nowego sensu temu, co pozostawia upływający czas. To także test wyobraźni odbiorcy.

Flower power assemblage/ Muzeum Architektury

 ”Obecność” Wojciecha Kaniowskiego

Wojciech Kaniowski jest profesorem w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Zajmuje się malarstwem i projektowaniem graficznym, od roku 1979 do chwili obecnej realizuje program kształcenia w Pracowni Malarstwa w Architekturze i Urbanistyce. Swoją twórczość prezentował na 26 pokazach indywidualnych w kraju i za granicą, a jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i państwowych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Francji i USA.

Otwarcie ekspozycji w Muzeum Architektury połączone jest z promocją autorskiego wydawnictwa monograficznego "Obecność”, podsumowującego 40 lat pracy twórczej i dydaktycznej artysty. W bogato ilustrowanej książce znalazły się również wspomnienia malarza, fragmenty osobistych notatek oraz teksty krytyczne odnoszące się do jego sztuki.

 

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek,  16 marca 2017 roku ,o godzinie 17.30. Ekspozycja w Muzeum Architektury we Wrocławiu potrwa do 17 kwietnia 2017 roku.

Napisz artykuł
Komentarze
  Reklama
  Ostatnio dodane artykuły
  Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
  Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
  Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
  Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
  Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
  Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
  Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
  Tagi