zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plMuzykaRecenzje › Wszyscy Bawią się Świetnie z Anią Dąbrowską/relacja z koncertu/

Wszyscy Bawią się Świetnie z Anią Dąbrowską/relacja z koncertu/

 fot. materialy prasowe

Zaczynała w niedawno reaktywowanym telewizyjnym show – „Idol”. Pomimo presji muzycznego otoczenia podąża od początku wyznaczoną przez siebie drogą, z której zbacza czasami, by poeksperymentować z dźwiękami. Ania Dąbrowska, którą gdańska publiczność nie może się nacieszyć, wystąpiła nie na jednym, lecz na dwóch koncertach (6 i 7 kwietnia) w Starym Maneżu.

Ania w Trójmieście

 Ania Dąbrowska cieszy się wielką sympatią trójmiejskiej publiczności. Dowód numer 1: kwietniowy koncert w Starym Maneżu w Gdańsku został błyskawicznie wyprzedany, dlatego też wokalistka wystąpiła tam nie jeden, lecz dwa razy. Dowód numer 2: na każdym występie widownia nie pozwala tak szybko zejść artystce ze sceny. Liczne bisy, gromkie brawa, tańczenie i śpiewanie razem z gwiazdą należą do normy.

Na drugi koncert (7 kwietnia) artystki bilety wyprzedały się równie szybko jak na ten, który miał miejsce poprzedniego dnia. Wchodząc na salę koncertową trudno było gdziekolwiek się przemieścić – tylu ludzi z niecierpliwością czekało na gwiazdę wieczoru. Rozmieszczenie miejsc na widowni pozostawiało wiele do życzenia (część osób siedziało na numerowanych miejscach, reszta musiała stać pod barem lub w bocznych nawach przy ścianach), co denerwowało zebranych. Cała zła aura zniknęła wraz z pierwszymi dźwiękami, które popłynęły ze sceny. Dosłownie: jak ręką odjął. Artystka ma w sobie tyle pozytywnej energii i luzu, że była w stanie obdarować nimi całą publiczność.

Nie tylko Dla Naiwnych Marzycieli

By wyciszyć widownię i wprowadzić ich w odpowiedni muzyczny klimat zespół wykonał jazzowy utwór, który był preludium wydarzenia. Następnie pojawiła się Ania, która zwiastowała zmianę gatunku. Koncert otworzyły utwory z najnowszego dzieła Dąbrowskiej – „Dla naiwnych marzycieli”. W przyjemnych i pozytywnych gitarowo-elektronicznych aranżacjach pojawiły się: radiowy hit „W głowie” czy „Gdy nic nie muszę”.

Nie zabrakło sentymentalnych retrospekcji. Ania Dąbrowska z nieskrywaną przyjemnością powróciła do starszych przebojów. Mieliśmy podczas występu okazję usłyszeć najważniejsze utwory z jej całego dotychczasowego repertuaru. Kompozycje pochodziły z różnych płyt, wystarczy wymienić: „Kilka historii na ten sam temat” („Trudno mi się przyznać”, „Czekam”), „Bawię się świetnie” (tytułowa piosenka, czy choćby „Jeszcze ten jeden raz”) czy „W spodniach czy w sukience” (tytułowa piosenka i np. „Nigdy więcej nie tańcz ze mną”). Oczywiście pojawiły się utwory z każdego wydanego albumu wokalistki, ale już teraz widać, że zaprezentowany repertuar był przekrojem dorobku artystki. Uczestnicy koncertu na własnej skórze doświadczyli ich mocniej i wyraźniej, dzięki fantastycznemu zespołowi i samej wokalistce. Muzyka na żywo to zupełnie inne doznania, niż odsłuch płyty. Instrumentalnie wszystko zagrało wspaniale, było głośno, było rytmicznie, ciężko było ustać w miejscu. I chociaż piosenki nierzadko miały gorzki wydźwięk, Ania zaśpiewała je i zaaranżowała z zespołem tak, by publiczność nie mogła powstrzymać się od poruszania w rytm muzyki.

Bang bang

Aranżacje zarówno z najnowszego albumu artystki, jak i poprzednich dzieł okazały się zaskakującą oraz niesamowicie inspirującą mieszanką dźwięków, które nadają się zarówno do tańca, relaksu, słuchania w samochodzie, jak i włączenia w trakcie domowej imprezy. Największym uznaniem widowni cieszyła się piosenka ze stosunkowo nowej polskiej komedii romantycznej – „Porady na zdrady”. Zwłaszcza panie dały się porwać muzyce, tańcząc i śpiewając z wokalistką. Moim faworytem pozostaje jednak „Bang bang”, cover najbardziej znany w wykonaniu Nancy Sinatry, z krążka „Ania Movie”. Szerokie instrumentarium, dostosowujące się do tego, co działo się na scenie światła i ciepły, lekko zachrypnięty głos Ani budowały napięcie i dynamikę utworu, który z mocą eksplozji rozlał się po koncertowej sali oszałamiając publiczność.

 Jeszcze ten jeden raz...

Ania jest cudowną osobą. Przez prawie dwie godziny – cały czas śmiejąc się do publiki, puszczając do niej oko, zaczepiając – ani na chwilę nie zwalniała tempa. Utworów słuchało się wspaniale, a głos Dąbrowskiej rzeczywiście jest hipnotyzujący i odrzuca na bok wszelkie smutki.

W trakcie koncertu wokalistka okazała się bardzo uśmiechniętą i radosną osobą. Pomiędzy przejściem z jednej do drugiej piosenki odnajdywała chwilę na rozmowę i anegdoty, dzięki czemu między nią a widzami nawiązała się niezwykła więź.

Ania Dąbrowska to doskonały przykład artystki, która mimo że nie wygrała Idola,  to obok Brodki uzyskała największy rozgłos. Pomysł na siebie i świetne kompozycje zyskały sobie w naszym kraju wielu sympatyków, a sama wokalistka wciąż odbiera Złote i Platynowe Płyty. Koncertowo brzmi magicznie, a atmosfera jest niesamowita. Czekamy z niecierpliwością na kolejny krążek artystki i miejmy nadzieję, że „Jeszcze ten jeden raz” wystąpi w Gdańsku, już niebawem.

 

Artykuł powstał w ramach programu praktyk w Kulturaonline.pl.

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Świetna rezcenzja. Koncert był fantastyczny, lecz niektórzy pomylili bilety szczególnie osoby siedzące w pierwszych rzędach myśleli, że są "panami" i ważniejszymi osobami niż Ania. Duży minus dla ochrony, która wypatrywała każdego jak podejrzanego, aż sama Ania chciała lekko uszczypnąć argumentem do ochrony. Cóż, Aniu może Filharmonia Bałtycka? Piękny obiekt, ze wspaniałym klimatem.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi