Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plWydarzeniaBielsko-BiałaMuzeum Stara Fabryka › W poszukiwaniu zaginionych światów. W sercu starożytnego miasta. Badania…
Muzeum / Wystawa

W poszukiwaniu zaginionych światów. W sercu starożytnego miasta. Badania krakowskich archeologów na agorze w Pafos na Cyprze w fotografii Roberta Słabońskiego

2017-01-10 14:50

Tym razem zabierzemy Państwa w antyczny świat stolicy Cypru – Pafos. Praca archeologów i efekty ich badań zostały uwiecznione w obiektywie znakomitego artysty fotografika, archeologa i podróżnika – Roberta Słabońskiego. Niewątpliwą zaletą ekspozycji będzie również spotkanie z oryginalnymi obiektami, pochodzącymi z prezentowanych obszarów kulturowych.

Wystawa zatytułowana W sercu starożytnego miasta, przedstawia dorobek i dokonania zespołu badawczego, pracującego na agorze w Pafos w latach 2011–2015, w ramach projektu Paphos Agora Project, pod kierunkiem prof. dr hab. Ewdoksii Papuci-Władyki – kierownika Zakładu Archeologii Klasycznej Instytutu Archeologii UJ, bielszczanki z urodzenia.

W starożytności Cypr pozostawał pod wpływami bliskowschodnimi i egipskimi, a od II tysiąclecia p.n.e. w obrębie cywilizacji greckiej. Początki antycznego miasta Nea (Nowa) Pafos sięgają końca IV lub początku III w. p.n.e. Jego znaczny rozwój nastąpił w okresie grecko-hellenistycznym, kiedy stał się stolicą wyspy (od ok. 200 r. p.n.e. do ok. 350 r. n.e.).

 Dla krakowskich archeologów najciekawszym i ważnym miejscem badań jest agora, czyli główny plac miejski. To tu – jak określają archeolodzy – w sercu starożytnego miasta skupiły się najważniejsze funkcje administracyjne, handlowe i kultowe tego ośrodka. Krakowskie badania mają na celu odtworzenie historii i rozwoju tego miejsca (zwłaszcza w okresie hellenistycznym), ale też zbadanie infrastruktury, działalności ekonomicznej i handlowej Pafos jako całości miasta – najważniejszego centrum antycznego Cypru.

 Autorem scenografii wystawy z Cypru jest Mariusz Paluchiewicz z Muzeum Śląskiego w Katowicach, natomiast wystawy o Indianach z Kolorado Joanna Rupik, Bożena i Bogusław Chorąży.

 Dla dzieci przygotowane są warsztaty. Zapisy prowadzi Dział Edukacji tel. 33 821 03 03, e-mail: edukacja@muzeum.bielsko.pl

Daty wydarzenia: od 2017-01-12 do 2017-03-26, od 2017-03-27 do 2017-04-30

Komentarze

    Muzeum Stara Fabryka

    Adres43-300 Bielsko-Biała, Plac Żwierki i Wigury 8
    KontaktArchiwum wydarzeń»