Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plWydarzeniaGdańskMuzeum Narodowe › Z albumu rodzinnego hrabiów Sierakowskich
Muzeum / Wystawa / Wystawa

Z albumu rodzinnego hrabiów Sierakowskich

2016-12-02 14:04

Termin: 17 grudnia 2016 – 9 czerwca 2017

Wernisaż: 16 grudnia 2016 r., o godz. 18.00

Miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku / Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim. Pomorski Ośrodek Kontaktów z Polonią w Waplewie Wielkim.

82-410 Stary Targ

 

Fotografie pokazane na wystawie „Z albumu rodzinnego hrabiów Sierakowskich” pochodzą z dwóch kolekcji: Muzeum Tradycji Szlacheckiej (MTS) w Waplewie Wielkim i Archiwum Państwowego w Krakowie.

 

Zdjęcia składające się na zbiór MTS w przeważającej mierze pochodzą z darów Izabelli Sierakowskiej-Tomaszewskiej oraz z albumu pamiątkowego z Waplewa zakupionego przez Muzeum w antykwariacie.

 

Podarowane przez Izabellę Sierakowską-Tomaszewską są zapisem życia codziennego rodziny hr. Sierakowskich w Waplewie i Przeworsku – majątku Lubomirskich. Dokumentują spotkania rodzinne z krewnymi ze strony hr. Hussarzewskich, ks. Lubomirskich i ks. Sapiehów, widoki parku i pałacu waplewskiego, wnętrza i fragmenty kolekcji artystycznej. Pokazują zarówno dzień powszedni – z zajęciami szkolnymi, działalnością społeczną, codziennymi zabawami dzieci i obecnością ukochanych zwierząt, jak i odświętny – upamiętniający jubileusze, śluby i uroczystości charakterystyczne dla życia ziemiańskiego. Przed naszymi oczami przesuwają się fotograficzne portrety członków rodziny, nierzadko wykonane w znanych atelier, m.in. Walerego Rzewuskiego, Józefa Sebalda czy braci Bernarda i Jakuba Hennerów.

 

Mimo tragicznych losów rodziny Sierakowskich podczas II wojny światowej i powojennej emigracji zdjęcia przywołujące ich historię przetrwały, a marokańska część zbioru, pochodząca od Róży Sierakowskiej, powróciła do Polski.

 

Cenny i ważny dla kolekcji jest album fotograficzny powstały na zlecenie Stanisława i Heleny Sierakowskich w latach 20. XX wieku. Wykonany najpewniej jako pamiątka dla odwiedzających Waplewo, przedstawia najciekawsze ujęcia tutejszego pałacu, fragmenty parku i wnętrz z wybranymi zdjęciami dzieł sztuki – chlubą kolekcji Sierakowskich.

 

Szczególnie ważne są zdjęcia z Archiwum Państwowego w Krakowie, gdzie znajduje się kolekcja fotograficzna hr. Potockich z Krzeszowic. Przez małżeństwo Marii Potockiej z Adamem Sierakowskim znaczna część fotografii wiąże się z Waplewem i jego mieszkańcami oraz krewnymi ze strony hr. Potockich, hr. Branickich i Jaroszyńskich.

 

Ten nadzwyczaj interesujący zbiór fotografii pozwala wejrzeć w dzieje ludzi wymazanych z historii, w życie warstwy społecznej, która zniknęła.

Daty wydarzenia: od 2016-12-17 do 2017-03-26, od 2017-03-27 do 2017-06-09

Komentarze
  • Wystawa „Z albumu rodzinnego hrabiów Sierakowskich”,ktora jest prezentowana w Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim,powinna zainteresowac szczegplnie osoby mieszkajace obecnie w tej miejscowosci.Dzieki tym fotografiom,beda one mogly niejako odbyc wirtualna podroz do przeszlosci.Mysle,ze warto.

  • Zawsze warto wybrać się w podróż do przeszłości, nawet jeżeli ma być ona jedynie wirtualna. Takie wystawy, jak "Z albumu rodzinnego hrabiów Sierakowskich" pozwalają lepiej zrozumieć miejsca, w których się urodziliśmy, dorastaliśmy, żyjemy. Na pewno warto.

Muzeum Narodowe

Adres80-822 Gdańsk, Toruńska 1
KontaktEmail   info@mng.gda.pl
Telefon   (58) 301 70 61
Strona www   www.mng.gda.pl
Archiwum wydarzeń»