Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plWydarzeniaGdańskMuzeum Narodowe w Gdańsku- Oddział Zielona Brama › Wystawa "Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko"
Muzeum / Wystawa / Wystawa

Wystawa "Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko"

2017-02-28 10:56

Miejsce
Oddział Zielona Brama
Długi Targ 24, Gdańsk

 

Projekt Nowy poczet władców Polski został zainicjowany w 2004 roku przez Andrzeja Pągowskiego. W ramach tej inicjatywy świetny grafik – profesor Waldemar Świerzy na podstawie aktualnej wiedzy historycznej stworzył 49 portretów władców. Obrazy powstawały w latach 2006–2013.

Obowiązującym kanonem wizerunków władców Polski jest poczet – powszechnie, choć nie do końca słusznie – kojarzony z Janem Matejko. Swoje projekty Mistrz wykonał w technice rysunku, pozbawione koloru i dostosowane do ówczesnych technik drukarskich. W okresie późniejszym były kolorowane lub na ich podstawie inni artyści malowali swoje portrety władców. Poczet ten od lat jest publikowany w podręcznikach, na znaczkach pocztowych, niezliczonej ilości pocztówek i różnych innych wydawnictwach. Dla wielu ludzi, szczególnie młodych, wychowanych w kulturze MTV i nowoczesnych form graficznych, jest już archaiczny w swojej formie.

Nowy poczet władców Polski ma nowoczesną formę, jest połączony z częścią edukacyjną napisaną przystępnym językiem. Wizerunki władców powstawały na podstawie materiałów źródłowych i z zachowaniem realiów epoki.

Waldemar Świerzy to najwybitniejszy twórca portretów Polaków w ostatnich latach, mający w dorobku wizerunki znanych aktorów i reżyserów, a także Jana Pawła II, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Sienkiewicza, Marii Skłodowskiej-Curie oraz wspaniałą serię Giganci Jazzu.

Barwne teksty towarzyszące portretom napisał historyk Marek Klat, również autor opisów w albumie, który ukazał się z okazji wystawy.

Nowy poczet powstał przy współpracy PKO BP, Narodowego Centrum Kultury, Kreacji Pro i osób prywatnych.

Kolekcję po raz pierwszy zaprezentowano publicznie w maju 2015 roku na Zamku Królewskim w Warszawie. Otrzymała świetne recenzje poparte bardzo dużą frekwencją zwiedzających i dyskusją medialną. Gdańska publiczność będzie mogła zobaczyć wystawę 23 listopada 2016 do 26 lutego 2017 roku w Muzeum Narodowym w Gdańsku, w oddziale Zielona Brama. Miejsce ekspozycji wybrano nieprzypadkowo. Zieloną Bramę wznoszono w latach 1564–1568 wprawdzie jako siedzibę Trzeciego Ordynku, czyli reprezentacji kupców i cechów we władzach miasta, ale po interwencji króla Zygmunta Augusta przeznaczono ją na rezydencję władców polskich. Los sprawił, że oprócz królowej Polski Marii Ludwiki Gonzagi – żony królów Władysława IV i Jana Kazimierza – żaden król w niej nie zamieszkał…

Kurator: Andrzej Pągowski

Data wydarzenia: od 2016-11-23 do 2017-03-26

Komentarze
  • Wszyscy znamy portrety królów i książąt polskich, które wyszły spod pióra wielkiego, polskiego malarza Jana Matejki. Chętnie obejrzalbym inne dzieła obrazujące władców naszego kraju. Takie świeże spojrzenie może być bardzo interesujące. Wystawa bardzo ciekawa.

Muzeum Narodowe w Gdańsku- Oddział Zielona Brama

Adres80-828 Gdańsk, ul. Długi Targ 24
KontaktEmail   m.ruszkowska@mng.gda.pl
Telefon   tel./fax +48 058 307 59 12
Strona www   www.mng.gda.pl
Archiwum wydarzeń»