Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plWydarzeniaKrakówOtwarta Pracownia › Wystawa "Sztuczna obecność" Wojciecha Ledera
Biblioteka / Wystawa / Wystawa

Wystawa "Sztuczna obecność" Wojciecha Ledera

2017-05-30 09:44

2 czerwca, o godz. 19, Galeria Otwarta Pracownia (Dietla 11) zaprtasza na wernisaż wystawy "Sztuczna obecność" Wojciecha Ledera, jednego z czołowych współczesnych artystów polskich.

Tematyka wystawy "Sztuczna obecność" oscyluje wokół pojęcia przestrzeni i paradoksu związanego z jej odbiorem. Malarstwo Wojciecha Ledera ukazuje paradoks, który pojawia się podczas konfrontacji tego, co widzimy, z tym, co wiemy o otaczającej nas przestrzeni. Przestrzeń – fenomenologicznie ujęta – jawi się nam bowiem dwojako. Po pierwsze jako pewna uporządkowana obecność doświadczanych rzeczy, ku którym nasza świadomość kieruje się z określoną intencją – raz w tę, raz w inną stronę. Taka przestrzeń ma zmienne, konkretne wektory […]. Z drugiej strony, wiemy, że przestrzeń może być rozpatrywana niezależnie od rzeczy czy ciał, które się w niej znajdują jako podatne na manipulowanie – trwające lub podlegające zmianie jako coś poręcznego (Zuhandenheit, zuhanden), a wówczas pojawia się nam jako przestrzeń abstrakcyjna, ciągła, czyli dająca się dzielić i rozciągająca się w nieskończoność – pisze na temat twórczości Ledera Kazimierz Piotrowski, historyk, krytyk i filozof sztuki.

Wojciech Leder – urodził się w 1960 roku w Łodzi. Jest malarzem, absolwentem Wydziału Malarstwa PWSSP w Łodzi, gdzie studiował w pracowni Profesora Stanisława Fijałkowskiego. Od marca 2017 roku jest kierownikiem Katedry Malarstwa Wydziału Malarstwa i Rysunku w łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Zdobył Grand Prix Bielskiej Jesieni w 1997 roku, by później dołączyć do jurorów konkursu. Swoje prace pokazywał podczas licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in. w Muzeum Sztuki w Łodzi, Atlasie Sztuki, Galerii Bon a Tirer w Nowym Jorku, Muzeum Narodowym w Poznaniu, Zachęcie, CSW Znaki Czasu, Galerii Art New Media w Warszawie. Jego prace znajdują się w najważniejszych polskich kolekcjach prywatnych i państwowych, m.in.: Muzeum Sztuki w Łodzi, GK Collection.

Data wydarzenia: od 2017-06-02 do 2017-06-22

Komentarze

    Otwarta Pracownia

    Adres31-070 Kraków, Dietla 11
    KontaktTelefon   (+48 12) 680 44 90, 0 668 601 809 (Michał Hankus)
    Strona www   www.otwartapracownia.com
    Archiwum wydarzeń»