Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plWydarzeniaŁódźKlasztor Ojców Franciszkanów w Łodzi – Łagiewnikach › AKADEMIA MUZYCZNA W STARYM KLASZTORZE Recital Organowy
Dom Kultury / Koncert

AKADEMIA MUZYCZNA W STARYM KLASZTORZE Recital Organowy

2017-09-11 12:01

Organowe wariacje

Z recitalem organowym w ramach cyklu niedzielnych koncertów w Klasztorze Ojców Franciszkanów w Łodzi – Łagiewnikach wystąpi młody artysta Krzysztof Wasilewski, na co dzień jeden z organistów tamtejszej parafii. W programie koncertu znajdą się barokowe i romantyczne kompozycje, połączone wątkiem wariacyjności, m.in.: partita chorałowa Georga Böhma, dwie ciacony Dietricha Buxtehudego czy hołd dla barokowego geniusza – Preludium i fuga na temat B-A-C-H Ferenca Liszta. Koncert w łagiewnickim klasztorze przy ul. Okólnej 185 odbędzie się 17 września (niedziela) o godzinie 15.00. Wstęp wolny.

Idea wykonawcy to koncert zdominowany przez wątek wariacji w muzyce. W programie znajdzie się barokowa Partita Wer nur den lieben Gott läßt walten Georga Böhma, która wykorzystuje temat zaczerpnięty z chorału, poddany następnie różnym wariacyjnym przekształceniom. Dwie ciacony Dietricha Buxtehudego (Ciacona in c BuxWV 159, Ciacona in e BuxWV 160) oraz późnoromantyczna Introdukcja i passacaglia d-moll Maxa Regera to również formy wariacyjne. Krzysztof Wasilewski zakończy solowy koncert utworem Ferenca Liszta Preludium i fuga na temat B-A-C-H op. 260/2 w wersji z 1870 roku. Od czasów Jana Sebastiana Bacha temat złożony z dźwięków b, a, c i h był wielokrotnie wykorzystywany jako podstawa dzieł organowych oraz licznych fug. W przypadku kompozycji Liszta wariacyjność, będąca spoiwem niedzielnego koncertu, przejawi się dzięki obecności różnych wariantów słynnego motywu.

Data wydarzenia: 2017-09-17

Komentarze

    Klasztor Ojców Franciszkanów w Łodzi – Łagiewnikach

    AdresŁódź, Okólna 185
    KontaktArchiwum wydarzeń»