Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plWydarzeniaPruszkówMuzeum Dulag 121 › Spacer historyczn: Wola. "Zośka" i "Magda - Pudel". Pluton pancerny batalionu…
Muzeum

Spacer historyczn: Wola. "Zośka" i "Magda - Pudel". Pluton pancerny batalionu "Zośka"

2017-08-01 09:56

Muzeum Dulag 121 zaprasza na pierwszy spacer historyczny z tegorocznego cyklu „Niedzielne wyprawy po powstańczej Warszawie” prowadzonych przez Karola Karasiewicza poświęcony pierwszym dniom Powstania Warszawskiego na Woli. Spotykamy się 13 sierpnia, w niedzielę, o godz. 16. na skrzyżowaniu ulic Żytniej i Karolkowej.

Wola: „Zośka” i „Magda-Pudel”, Pluton pancerny batalionu „Zośka”

13 VIII 2017, godz. 16:00

Miejsce zbiórki: Róg ulic Żytniej i Karolkowej

Trasa: Żytnia, Karolkowa, Mireckiego, Okopowa, Anielewicza, Okopowa Spokojna Stawki,

Czas przejścia: ok. 2 h

 Pierwszy spacer z cyklu "Niedzielne wyprawy szlakiem powstańczej Warszawy" poświęcony będzie pierwszym dniom walk powstańczych w okolicach cmentarzy wolskich (katolickiego, ewangelickiego i żydowskiego). 1 sierpnia o godz. 17:00 to tam - w rejonie ulic Obozowej i Towarowej zebrał się Batalion „Zośka” wraz z całym Zgrupowaniem „Radosław”. Już 2 sierpnia powstańcom udało się zdobyć dwa niemieckie czołgi typu Panther i sformować pluton pancerny Batalionu Zośka, którego dowódcą został kapitan Wacław Micuta „Wacek”. Do 11 sierpnia czołgi plutonu wspierać będą walki Zgrupowania Radosław w tym rejonie: m.in. obronę w rejonie cmentarzy ewangelickich przy ul. Obozowej, obronę Twierdzy Św. Kingi oraz zdobycie obozu koncentracyjnego „Gęsiówka”. Po 11 sierpnia żołnierze Zgrupowania Radosław pod dowództwem płk. Jana Mazurkiewicza wycofali się na Stare Miasto.