Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plWydarzeniaPruszkówMuzeum Dulag 121 › Wystawa "Kobiety Pistolety" w Muzeum Dulag 121
Pozostali organizatorzy / Wystawa

Wystawa "Kobiety Pistolety" w Muzeum Dulag 121

2017-04-12 14:55

22 kwietnia, w sobotę, o godz. 17 w Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie (ul. 3 Maja 8A) odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy historycznej „Kobiety Pistolety. Polki - jeńcy wojenni w obozie koncentracyjnym". W wernisażu udział wezmą świadkowie historii oraz kurator wystawy - Wirginia Węglińska z Muzeum Stutthof.

Wystawa „Kobiety Pistolety” przygotowana przez Muzeum Stutthof opowiada o losach 40 sanitariuszek i łączniczek biorących udział w Powstaniu Warszawskim.  Miały od 14 do 28 lat i należały w większości do Armii Krajowej - do pułku „Baszta” działającego podczas Powstania Warszawskiego na Mokotowie. Po upadku Mokotowa pojmano je i uwięziono w obozie przejściowym Dulag 121 w Pruszkowie. Pomimo zapewnień o przysługujących im prawach jeńców wojennych, rankiem 29 września 1944 roku grupę 40 sanitariuszek i łączniczek wywieziono do obozu koncentracyjnego Stutthof. Już podczas transportu „Czterdziestkę” odizolowano od ludności cywilnej i umieszczono w osobnych wagonach. Większość kobiet była ubrana w kombinezony, kurtki wojskowe z biało-czerwonymi proporczykami. Miały naszywki na furażerkach i polskie orzełki. Kilka miało chlebaki i pasy wojskowe. Po przyjęciu do obozu kobiety-jeńcy nie zostały poddane zwyczajowej „ceremonii powitalnej”. Ustawiono je przy drutach kolczastych, gdzie czekały na dalsze rozkazy. W ciągu kilku godzin wiadomość o ich przybyciu obiegła cały obóz. Czterdzieści dziewcząt w mundurach wzbudziło zainteresowanie nie tylko więźniów, lecz także SS-manów. Mówiono o nich Kobiety Pistolety.

Na uroczyste otwarcie wystawy 22 kwietnia zapraszają: Starosta Pruszkowski Maksym Gołoś, dyrektor Muzeum Dulag 121 Małgorzata Bojanowska oraz dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie Piotr Tarnowski.

Wystawę można zwiedzać bezplatnie do 21 maja w Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie (ul. 3 Maja 8A). Zapraszamy serdecznie.

Tekst i zdjęcia: Muzeum Dulag 121 na postawie materiałów z Muzeum Stutthof

Data wydarzenia: od 2017-04-22 do 2017-05-21

Komentarze

  Muzeum Dulag 121

  Adres05-800 Pruszków, 3 Maja 8a
  KontaktBieżące wydarzenia»
  Archiwum wydarzeń»
  Wystawa „Sąd Boży 1920. Wojna polsko – bolszewicka”

  Maksym Gołoś Starosta Pruszkowski i Muzeum Dulag 121 zapraszają na wystawę plenerową „Sąd Boży 1920. Wojna polsko–bolszewicka”, z którą będzie można się zapoznać przy żbikowskim kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Pruszkowie od 15 sierpnia 2017 r. Wystawa podejmuje temat dramatycznej wojny między… więcej ...