Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plWydarzeniaPruszkówMuzeum Dulag 121 › Wystawa „Sąd Boży 1920. Wojna polsko – bolszewicka”
Pozostali organizatorzy / Wystawa

Wystawa „Sąd Boży 1920. Wojna polsko – bolszewicka”

2017-08-01 10:04

Maksym Gołoś Starosta Pruszkowski i Muzeum Dulag 121 zapraszają na wystawę plenerową „Sąd Boży 1920. Wojna polsko–bolszewicka”, z którą będzie można się zapoznać przy żbikowskim kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Pruszkowie od 15 sierpnia 2017 r.

Wystawa podejmuje temat dramatycznej wojny między odradzającą się Polską a Rosją bolszewicką. Prezentowany jest na niej bogaty zbiór fotografii, dokumentów,  przemówień, osobistych relacji i innych niezwykle ciekawych i często nieznanych dotąd materiałów. Opowiada ona o przyczynach wybuchu wojny, sylwetkach przywódców walczących stron i polskiej, sowieckiej a także o polskich sojuszników, najważniejszych bitwach i potyczkach, i o wielu często zapomnianych  wydarzeniach towarzyszących temu konfliktowi. Dzięki wystawie będzie można zapoznać się również z informacjami mniej znanymi np. o Ochotniczej Lidze Kobiet, która była największą kobiecą formacją w wojnie polsko – bolszewickiej. Często w zbiorowej świadomości, wojna 1920 r. jest utożsamiana z jej kulminacyjnym punktem, czyli Bitwą Warszawską, zwaną też ,,Cudem nad Wisłą”. W bitwie tej wzięli udział także  pruszkowscy harcerze - i z tego powodu warto dowiedzieć się więcej o tym wydarzeniu. Ich poświęcenie docenił sam gen.  Józef Haller. Wystawa pokazuje pełny, rzeczywisty obraz tego wielkiego starcia, walk, które toczyły się od Kijowa po przedpola Warszawy, od Połocka po Lwów.

Serdecznie zapraszamy

 

Data wydarzenia: od 2017-08-15 do 2017-08-31

Komentarze

  Muzeum Dulag 121

  Adres05-800 Pruszków, 3 Maja 8a
  KontaktBieżące wydarzenia»
  Archiwum wydarzeń»
  Wystawa „Sąd Boży 1920. Wojna polsko – bolszewicka”

  Maksym Gołoś Starosta Pruszkowski i Muzeum Dulag 121 zapraszają na wystawę plenerową „Sąd Boży 1920. Wojna polsko–bolszewicka”, z którą będzie można się zapoznać przy żbikowskim kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Pruszkowie od 15 sierpnia 2017 r. Wystawa podejmuje temat dramatycznej wojny między… więcej ...