Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plWydarzeniaPruszkówMuzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego › KONCERT NA WIELKI PIĄTEK - LUTE DUO
Muzeum / Koncert / Koncert

KONCERT NA WIELKI PIĄTEK - LUTE DUO

2016-03-07 11:14

W Wielki Piątek 25 marca o godz. 20:00 w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie wystąpi zespół Lute Duo. Nastrojowy koncert przybliży utwory muzyki dawnej oraz brzmienie wyjątkowych instrumentów – barokowych lutni i liuto attiorbato.

Wystąpią:

Anna Kowalska – lutnia barokowa

Anton Birula – lutnia barokowa

oraz gościnnie Alisa Birula – liuto attiorbato, pozytyw (organy elektroniczne)

W programie znajdą się utwory Silviusa Leopolda Weissa i Johanna Sebastiana Bacha.

Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie Muzeum od 6 lutego.

Biogramy artystów:

Anna Kowalska

studiowała lutnię u prof. Toyohiko Satoh oraz Nigela Northa w Królewskim Konserwatorium w Hadze. Zanim zajęła się instrumentami historycznymi odebrała profesjonalne wykształcenie w zakresie gry na gitarze klasycznej, tak więc jej szeroki repertuar obejmuje dzieła od renesansu i późnego baroku po XIX-wieczne kompozycje na gitarę romantyczną. Jako solistka zajmuje się głównie utworami francuskiego i niemieckiego baroku takich kompozytorów jak Gaultier, Du Fault, Gallot, Weichenberger, Weiss. Anna zwraca także szczególną uwagę na utwory solowe J. S. Bacha, jest autorką transkrypcji lutniowych jego Sonat i partit na skrzypce solo oraz suit wiolonczelowych. Poszukując pierwotnego brzmienia utworów J. S. Bacha oraz S. L. Weissa, Anna łączy swoją indywidualną interpretację z unikalnym wykonawstwem. Gra na strunach jelitowych podobnych do tych, jakich używano w epoce baroku.

Anton Birula

studiował lutnię u prof. Toyohiko Satoh w Królewskim Konserwatorium w Hadze oraz u prof. Konrada Junghaenela w Hochschule für Musik w Kolonii. Koncentruje się na utworach solowych napisanych na lutnię barokową, taki właśnie repertuar składający się z dzieł J. S. Bacha, S. L. Weissa oraz XVII-wiecznych lutnistów francuskich, zaprezentował na licznych recitalach lutniowych. Szczególnie zainteresowały go transkrypcje solowych utworów skrzypcowych i wiolonczelowych J.S.Bacha na lutnię barokową. Grając na teorbie brał udział w licznych wykonaniach utworów kameralnych i orkiestrowych z wieloma różnymi zespołami specjalizującymi się w XVII-wiecznej muzyce włoskiej i angielskiej

Anton Birula jest kierownikiem sekcji Klawesynu Organów i Muzyki dawnej w ZPSM im. Fryderyka Chopina w Warszawie, prowadzi klasy lutni w ZPSM im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Akademii Muzycznej w  im F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Alisa Birula

uczennica szkoły muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, w klasie organów  prof. Emilii Dziubińskiej. Uczy się gry na lutni u rodziców. Uczestniczy w koncertach LUTE DUO na lutni oraz organach. W roku 2014 rozpoczęła naukę gry również  na lutni barokowej.

Jako zespół LUTE DUO  Anna i Anton pragną zwrócić uwagę na długo zapomniany repertuar na dwie lutnie barokowe. Zafascynowani utworami powstałymi u schyłku historii lutni chcą dziś popularyzować tę wspaniałą muzykę. Pierwsi wykonali i nagrali niedawno odkryte duety Francois du Fault oraz transkrypcje na dwie lutnie barokowe duetów na viole da gamba Maraina Marais. Rezultatem tego była płyta Baroque Lute Duets nagrana w roku 2002. Następnie zaczęli pracować nad łączeniem innych dawnych instrumentów szarpanych, szczególnie gitary barokowej z teorbą.                                                           
Ukazujący kontrastujące style różnych kultur program Baroque Insight prowadzi przez uroczyste kompozycje wspaniałych włoskich lutnistów i teorbistów (Allessandro Piccininiego i Girolamo Kapsbergera), żywiołowe w stylu dzieła pierwszych hiszpańskich wirtuozów gitary (Gaspara Sanza i Santiago de Murcia) oraz melancholijną w nastroju muzykę mistrzów francuskiego baroku (Roberta de Visee i Francois Couperina).

Duży projekt  Lute Duo poświęcony jest muzyce J. S. Bacha – jego dziełom na lutnię solo oraz transkrypcjom lutniowym kompozycji skrzypcowych, wiolonczelowych i innych.

Ostatni projekt LUTE DUO obejmuje utwory na gitary XIX-wieczne. Grając na kopiach gitar słynnego René Leté wyposażonych w struny jelitowe, muzycy wykonują utwory J. K. Mertza, F. Sora, F. Chopina, Napoleona Coste. Niezwykłym akcentem tego programu jest transkrypcja popularnego utworu organowego Prelude, Fugue & Variation op.18 Cesara Francka.

Anna i Anton z powodzeniem prezentowali swoje projekty koncertowe dla różnych stacji telewizyjnych i radiowych oraz na międzynarodowych festiwalach muzycznych w Austrii, Belgii, Czechach, Francji, Niemczech, Holandii, Mołdawii, Polsce, Rosji, Rumunii, Szwajcarii, Ukrainie.

www.luteduo.com

Data wydarzenia: 2016-03-25

Komentarze

  Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego

  Adres05-800 Pruszków, Pl. Jana Pawła II 2
  KontaktEmail   muzeum@mshm.pl
  Telefon   (0-22) 758 72 66
  Strona www   www.mshm.pl
  Archiwum wydarzeń»
  Wystawa „Sąd Boży 1920. Wojna polsko – bolszewicka”

  Maksym Gołoś Starosta Pruszkowski i Muzeum Dulag 121 zapraszają na wystawę plenerową „Sąd Boży 1920. Wojna polsko–bolszewicka”, z którą będzie można się zapoznać przy żbikowskim kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Pruszkowie od 15 sierpnia 2017 r. Wystawa podejmuje temat dramatycznej wojny między… więcej ...