Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plWydarzeniaRzeszówWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie › Wystawa „Muzeum Polskie w Rapperswilu”
Biblioteka / Wystawa

Wystawa „Muzeum Polskie w Rapperswilu”

2017-02-10 12:08

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na wystawę „Muzeum Polskie w Rapperswilu”. Ekspozycję można zwiedzać od 6 lutego do 4 marca 2017 r. w Wypożyczalni Muzycznej, przy ul. Żeromskiego 2, w godzinach otwarcia biblioteki.

Wstęp wolny!

 

Historia Muzeum Polskiego w Rapperswilu

Muzeum Narodowe Polskie, bo taka była oficjalna nazwa tej wyjątkowej dla naszej kultury instytucji, powołane z inicjatywy emigrantów popowstaniowych: Agatona Gillera i hrabiego Władysława Broel-Plattera w 1870 roku i przy udziale szwajcarskich przyjaciół Polski, skupionych wokół znakomitego pisarza Gotfryda Kellera, znalazło siedzibę w zamku na wzgórzu ponad Jeziorem Zurychskim w bezpiecznej i neutralnej Szwajcarii. Zgodnie z oczekiwaniami fundatorów miało ono zabezpieczyć polskie zabytki historyczne i propagować sprawy polskie.

Niebawem stało się ono centrum polskiej kultury i nauki na emigracji, gromadząc wyjątkowo cenne zróżnicowane zbiory, pamiątki i relikwie. Była tam wspaniała biblioteka, w której przez pewien czas pracowali Stefan Żeromski czy później Adam Lewak, bezcenne rękopisy i dokumenty, urna z sercem Tadeusza Kościuszki, który żywota swego dokonał w Szwajcarii, rękopisy Adama Mickiewicza. Dzięki darom z całego świata, zbiory rosły i niebawem Polskie Muzeum Narodowe stało się centrum polskiej diaspory, skupiającym świadectwa polskiej kultury i historii, a także koordynującym działania polityczne zmierzające do odzyskania niepodległości kraju. Eksponowano portrety i popiersia osób szczególnie zasłużonych dla naszej historii – monarchów, bohaterów narodowych i twórców, polskie uzbrojenie i umundurowanie, prezentowanych było kilkaset obrazów, rysunków i rzeźb wybitnych mistrzów zachodnioeuropejskich i polskich.

Więcej informacji na stronie: www.wimbp.rzeszow.pl

Data wydarzenia: od 2017-02-10 do 2017-03-04

Komentarze

    Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

    AdresRzeszów, Sokoła 13
    KontaktBieżące wydarzenia»
    Archiwum wydarzeń»