Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plWydarzeniaWarszawaTeatr Studio › BERLIN ALEXANDERPLATZ - PREMIERA
Teatr / Spektakl

BERLIN ALEXANDERPLATZ - PREMIERA

2017-01-10 12:19

BERLIN ALEXANDERPLATZ  - PREMIERA

Premiera 27 stycznia 2017 r. o godz. 19.00

Kolejne spektakle: 28, 29, 31 stycznia oraz 1 i 2 lutego godzina 19.00

 

AUTOR: Alfred Doblin

ADAPTACJA I REŻYSERIA: Natalia Korczakowska

PRZEKŁAD: Izabela Czermakowa

DRAMATURGIA: Wojtek Zrałek-Kossakowski

KOSTIUMY: Marek Adamski

SCENOGRAFIA: Anna Met

MUZYKA: Marcin Lenarczyk, Bartłomiej Tyciński,

opracowanie muzyczne Wojtek Zrałek-Kossakowski

ASYSTENT REŻYSERIA: Radosław Mirski

KIEROWNIK PRODUKCJI: Justyna Pankiewicz

ASYSTENTKA SCENOGRAFA: Małgorzata Dzik

ASYSTENTKA KOSTIUMOGRAFA: Justyna Białowąs

ASYSTENTKA PRODUKCJI: Agata Odolczyk

 

WYSTĘPUJĄ

Marcin Bosak, Stanisław Brudny, Dorota Landowska, Tomasz Nosinski, Anna Paruszyńska, Marcin Pempuś, Bartosz Porczyk, Andrzej Szeremeta, Katarzyna Warnke, Robert Wasiewicz, Ewelina Żak, Halina Rasiakówka (gościnnie), Tomasz Wygoda (gościnnie), Krzysztof Zarzecki.


"To jest opowieść o Franciszku Biberkopfie - byłym robotniku przemysłu cementowego w Berlinie. Właśnie zwolniono go z więzienia, gdzie siedział z powodu dawniejszych wydarzeń. I oto znów stoi na berlińskiej ulicy i chce być porządny. Z początku mu się to nawet udaje. Potem jednak wikła się w prawdziwą walkę z czymś co przychodzi z zewnątrz, z czymś nieobliczalnym, z czymś, co ma wszelkie pozory ślepego losu. Tym samym leży na obu łopatkach, uważa rundę za przegraną i jest już właściwie załatwiony. 

Zanim jednak skończy ze sobą, uświadamia sobie w czym tkwi przyczyna zła - w nim samym mianowicie. Teraz widzi to już wyraźnie. To straszne „coś", co było jego życiem, nabiera jakiegoś sensu. Niejednemu przyda się ta opowieść. Tym wszystkim mianowicie, którzy oczekują od życia czegoś więcej niż tylko kromki chleba z masłem".

Adaptacja jednej z najgłośniejszych niemieckich powieści lat 20. Książki porównywanej niekiedy z „Ulissesem” Jamesa Joyce’a. Bo rzeczywiście, „Berlin Alexanderplatz" to utwór niezwykły. Alfredowi Döblinowi udało się stworzyć wyjątkowy portret międzywojennych Niemiec. Portret ten jest przedstawiany z różnych punktów widzenia i tworzony m.in. za pomocą artykułów prasowych, sprawozdań sądowych, piosenek, fantazji czy efektów dźwiękowych i cytatów z innych utworów. Jest też zaskakująco - i niepokojąco - aktualny. W opisywanym przez Döblina Berlinie lat 20. XX wieku, bardzo często odkrywamy nasz świat. I nie zawsze jest to miłe odkrycie. 

Zarówno przez treść, jak i dzięki swojej unikalnej formie „Berlin Alexanderplatz” od lat fascynuje twórców teatralnych i filmowych. Na jego podstawie powstał m.in. znakomity serial w reżyserii Rainera Wernera Fassbindera i głośny spektakl w reżyserii Franka Castorfa. Co ciekawe, w Polsce z powieścią Döblina nie zmierzył się jeszcze nikt. Tym bardziej zapraszamy 27 stycznia na 2017 roku na premierę spektaklu reżyserowanego przez nową dyrektor artystyczną STUDIO teatrgalerii, Natalię Korczakowską.

Daty wydarzenia: od 2017-01-27 do 2017-01-29, od 2017-01-31 do 2017-02-02

Komentarze

  Teatr Studio

  Adres00-901 Warszawa, Pałac Kultury i Nauki 1
  KontaktEmail   csstudio@teatrstudio.pl
  Telefon   (0-22) 656 69 87
  Strona www   www.teatrstudio.pl
  Bieżące wydarzenia»
  Archiwum wydarzeń»
  Dziękuję ci koniu

  Pokazujemy wewnętrzne piękno starego konia, ale i jego oryginalną urodę. Każdy, kto zdecydował się na opiekę nad koniem, aż do jego odejścia „na niebieskie pastwiska” wie, że kontakt z takim stworzeniem daje nie mniej radości niż sukcesy sportowe czy szalone galopy. To ciche rżenie, które wita nas… więcej ...

  Najczęściej przeszukiwane
  Kina w Warszawie
  Opera w Warszawie
  Teatry w Warszawie