zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plFilmAktualności › Wyjątkowe lekcje w kinie dla dzieci i młodzieży /patronat/

Wyjątkowe lekcje w kinie dla dzieci i młodzieży /patronat/

 fot. materialy prasowe

Jak powstaje dubbing? Jak tworzy się efekty specjalne? Czym jest język filmu? Na te oraz wiele innych pytań odpowiedzi udzielą „Lekcja w kinie” oraz „Lekcja o mediach”, czyli ogólnopolskie programy edukacji medialnej realizowane przez Centrum Edukacji Filmowej z Wołomina.

Przygotowane z myślą o dzieciach i młodzieży zajęcia  mają charakter interaktywny i multimedialny, prowadzone są przez zawodowych aktorów i połączone z projekcjami filmowymi.

 Od września startuje dwunasta już edycja Lekcji, podczas których uczniowie w ponad 150 miejscowościach będą mogli poznać tajniki sztuki filmowej na „Lekcji w kinie” oraz dowiedzieć się, jak bezpiecznie korzystać z Internetu na „Lekcji o mediach”.

Sam pomysł powstania Lekcji narodził się ponad dwanaście lat temu z pasji do kina i wielkiej chęci przekazania tej pasji innym. Twórca programów edukacyjnych – Marek Kaczkowski, który wiele lat temu prowadził kino w Wołominie – za cel postawił sobie upowszechnianie wiedzy o kinie w przystępny sposób, aby młodzi odbiorcy stali się bardziej świadomymi widzami tego, co dzieje się na ekranie.

 Od przedszkola do liceum

Organizatorzy zadbali, aby program lekcji wpisywał się w podstawę programową na danym poziomie edukacji i był dostosowany do wybranej grupy wiekowej.

I tak, podczas dwunastego sezonu Lekcji przedszkolaki oraz uczniowie klas 1-3 poznają tajemnice dubbingu, a także wezmą udział w ćwiczeniu na dykcję i zabawie w dubbingowanie krótkiej scenki. Po Lekcji obejrzą pełną ciepła historię o miłości i przyjaźni: „Wielka wyprawa Molly” lub piątą część kultowej serii: „Epoka lodowcowa. Mocne uderzenie”.

Uczniowie klas 4-7 szkół podstawowych oraz gimnazjów poznają różne rodzaje efektów specjalnych, dowiedzą się kto był ich prekursorem. Zobaczą także, na czym polegał pierwszy trik filmowy. A po Lekcji będą mogli skonfrontować zdobytą wiedzę, ponieważ obejrzą ekranizację bestsellera: „Za niebieskimi drzwiami”, w którym w sposób imponujący wykorzystano efekty specjalne.

Młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych podczas Lekcji „Jak mówić obrazem – czyli o języku filmu” nauczy się świadomego i krytycznego odbioru filmu oraz interpretacji poszczególnych zabiegów stosowanych przez filmowców, a następnie obejrzy historię skoczka narciarskiego, który mimo przeciwności losu, za wszelką cenę dąży do tego, by pojechać na olimpiadę: „Eddie zwany orłem”.

Bezpieczeństwo w sieci

Obok „Lekcji w kinie” na cykl edukacyjny składają się także „Lekcje o mediach”. Są one prowadzone dla wszystkich grup wiekowych i w tym roku będą poświęcone tematyce Internetu: zagrożeniom, które czyhają na młodzież w Sieci, sposobom weryfikacji autentyczności informacji pojawiających się w Internecie oraz ciekawostkom, które można w nim znaleźć.

Po Lekcji każda grupa obejrzy film odpowiedni do swojej kategorii wiekowej, będą to m.in.: rozśpiewana opowieść - „Trolle”; „Labirynt” - ogólnopolska premiera - pełna przygód historia o tym, że świat ukazany w grach komputerowych może być niebezpieczny; poruszający film o wrażliwym nastolatku i konfrontacji jego marzeń z rzeczywistością - „Lek na całe zło”; oraz „Życie to jest to”, w którym reżyser w przerysowany sposób ukazuje współczesny świat.

Uczestniczyć w zajęciach mogą dzieci i młodzież z całej Polski. Nauczyciele, którzy chcieliby zgłosić swoje szkoły do programu powinni skontaktować się z organizatorem cyklu Centrum Edukacji Filmowej z Wołomina. Więcej informacji na stronie organizatora: www.lekcje.info.pl.


Portal Kulturaonline.pl jest patronem medialnym cyklu.

Napisz artykuł
Komentarze
  • Bardzo fajna inicjatywa! Mam nadzieję, że tego typu zajęcia zachęcą dzieciaki do rozwijania się w temacie filmu oraz montażu, animacji czy każdej innej dziedziny z tym związanej. Co do panelu o bezpieczeństwie w sieci: bardzo dobrze, że prowadzone będą wykłady o weryfikacji prawdziwych informacji. Z tym jest dość duży problem wśród dzieci i młodzieży...

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/ Film / Premiery
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/
Wspólnie z krakowskim Kinem Pod Baranami zapraszamy na wakacyjną sesję "filmoznawczą". Wielkie filmy za małe pieniądze. Mamy dla Was podwójne...
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
Tagi