zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plFilmAktualności › Wyjątkowe lekcje w kinie dla dzieci i młodzieży /patronat/

Wyjątkowe lekcje w kinie dla dzieci i młodzieży /patronat/

 fot. materialy prasowe

Jak powstaje dubbing? Jak tworzy się efekty specjalne? Czym jest język filmu? Na te oraz wiele innych pytań odpowiedzi udzielą „Lekcja w kinie” oraz „Lekcja o mediach”, czyli ogólnopolskie programy edukacji medialnej realizowane przez Centrum Edukacji Filmowej z Wołomina.

Przygotowane z myślą o dzieciach i młodzieży zajęcia  mają charakter interaktywny i multimedialny, prowadzone są przez zawodowych aktorów i połączone z projekcjami filmowymi.

 Od września startuje dwunasta już edycja Lekcji, podczas których uczniowie w ponad 150 miejscowościach będą mogli poznać tajniki sztuki filmowej na „Lekcji w kinie” oraz dowiedzieć się, jak bezpiecznie korzystać z Internetu na „Lekcji o mediach”.

Sam pomysł powstania Lekcji narodził się ponad dwanaście lat temu z pasji do kina i wielkiej chęci przekazania tej pasji innym. Twórca programów edukacyjnych – Marek Kaczkowski, który wiele lat temu prowadził kino w Wołominie – za cel postawił sobie upowszechnianie wiedzy o kinie w przystępny sposób, aby młodzi odbiorcy stali się bardziej świadomymi widzami tego, co dzieje się na ekranie.

 Od przedszkola do liceum

Organizatorzy zadbali, aby program lekcji wpisywał się w podstawę programową na danym poziomie edukacji i był dostosowany do wybranej grupy wiekowej.

I tak, podczas dwunastego sezonu Lekcji przedszkolaki oraz uczniowie klas 1-3 poznają tajemnice dubbingu, a także wezmą udział w ćwiczeniu na dykcję i zabawie w dubbingowanie krótkiej scenki. Po Lekcji obejrzą pełną ciepła historię o miłości i przyjaźni: „Wielka wyprawa Molly” lub piątą część kultowej serii: „Epoka lodowcowa. Mocne uderzenie”.

Uczniowie klas 4-7 szkół podstawowych oraz gimnazjów poznają różne rodzaje efektów specjalnych, dowiedzą się kto był ich prekursorem. Zobaczą także, na czym polegał pierwszy trik filmowy. A po Lekcji będą mogli skonfrontować zdobytą wiedzę, ponieważ obejrzą ekranizację bestsellera: „Za niebieskimi drzwiami”, w którym w sposób imponujący wykorzystano efekty specjalne.

Młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych podczas Lekcji „Jak mówić obrazem – czyli o języku filmu” nauczy się świadomego i krytycznego odbioru filmu oraz interpretacji poszczególnych zabiegów stosowanych przez filmowców, a następnie obejrzy historię skoczka narciarskiego, który mimo przeciwności losu, za wszelką cenę dąży do tego, by pojechać na olimpiadę: „Eddie zwany orłem”.

Bezpieczeństwo w sieci

Obok „Lekcji w kinie” na cykl edukacyjny składają się także „Lekcje o mediach”. Są one prowadzone dla wszystkich grup wiekowych i w tym roku będą poświęcone tematyce Internetu: zagrożeniom, które czyhają na młodzież w Sieci, sposobom weryfikacji autentyczności informacji pojawiających się w Internecie oraz ciekawostkom, które można w nim znaleźć.

Po Lekcji każda grupa obejrzy film odpowiedni do swojej kategorii wiekowej, będą to m.in.: rozśpiewana opowieść - „Trolle”; „Labirynt” - ogólnopolska premiera - pełna przygód historia o tym, że świat ukazany w grach komputerowych może być niebezpieczny; poruszający film o wrażliwym nastolatku i konfrontacji jego marzeń z rzeczywistością - „Lek na całe zło”; oraz „Życie to jest to”, w którym reżyser w przerysowany sposób ukazuje współczesny świat.

Uczestniczyć w zajęciach mogą dzieci i młodzież z całej Polski. Nauczyciele, którzy chcieliby zgłosić swoje szkoły do programu powinni skontaktować się z organizatorem cyklu Centrum Edukacji Filmowej z Wołomina. Więcej informacji na stronie organizatora: www.lekcje.info.pl.


Portal Kulturaonline.pl jest patronem medialnym cyklu.

Napisz artykuł
Komentarze
  • Bardzo fajna inicjatywa! Mam nadzieję, że tego typu zajęcia zachęcą dzieciaki do rozwijania się w temacie filmu oraz montażu, animacji czy każdej innej dziedziny z tym związanej. Co do panelu o bezpieczeństwie w sieci: bardzo dobrze, że prowadzone będą wykłady o weryfikacji prawdziwych informacji. Z tym jest dość duży problem wśród dzieci i młodzieży...

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
KFF - "Beksińscy. Album wideofoniczny": Z kamerą im do twarzy /recenzja filmu/ Film / Recenzje
Zapomnijcie na chwilę o "Ostatniej rodzinie". Dokument Marcina Borchardta to wszystko, co o Beksińskich chcielibyście i nie chcielibyście...
Sting wystąpi w Krakowie!
12 października Sting wystąpi w TAURON Arena Kraków. Sprzedaż biletów rusza 2 czerwca. Znamy ceny.
Big Book Festival już za miesiąc. Usiądź przy Okrągłym Stole i obejrzyj mecz o bibliotekę
Opuszczony kompleks szkół w centrum Warszawy jako czytelnicza akademia. Jeden z najmłodszych i najszybciej rozwijających się festiwali...
Włosy The Beatles zlicytowane! Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów przenosi się do Katowic
Tagi