zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plFilmPremiery › 'Wyklęty': Żołnierze Niezłomni na ekranach kin /zdjęcia/

'Wyklęty': Żołnierze Niezłomni na ekranach kin /zdjęcia/

[wszystkie zdjęcia: Wojciech Marczak, mat. prasowe]

Marcin Kwaśny, Piotr Cyrwus, Olgierd Łukaszewicz i Janusz Chabior w kolejnej filmowej opowieści o Żołnierzach Wyklętych. A w jej zwiastunie..... była posłanka Senyszyn?! Zobaczcie.

80 zawodowych aktorów i kaskaderów, kilkuset statystów i członków grup rekonstruktorskich. To ma być film, który nie tylko odda sprawiedliwość historycznym postaci, ale też zaimponuje rozmachem. "Wyklęty" co prawdy jest reklamowany jako niezależna produkcja. Zyskał jednak wsparcie wielu państwowych instytucji, m.in. Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA, Fundacji PGNiG, PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A., Fundacji PZU czy Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Czy oznacza to bardziej kompleksowe i profesjonalne podejście do tematu Żołnierzy Wyklętych? Poprzednie filmy poświęcone zagadnieniu ("Generał Nil", "Historia Roja") budziły raczej mieszane uczucia pod kątem artystycznym.

Reżyser i scenarzysta "Wyklętego" - Konrad Łęcki nie ukrywa, iż sięgnął po temat, który do pewnego stopnia polaryzuje odbiorców:

Przedstawiamy opowieść o naprawdę dramatycznych czasach, w których bohaterowie filmu, a zarazem rzeczywiste postacie, stawali przed niezwykle trudnymi wyborami. Ocena tamtych zdarzeń rzutuje także na funkcjonujące do dziś podziały w społeczeństwie. Starałem się nie oceniać decyzji bohaterów, ale w możliwie najbardziej bezpośredni sposób pokazać tragizm ich losów, a także poczucie totalnej izolacji i osamotnienia w sytuacji, w której się znajdowali.

Punktem odniesienia dla Łęckiego były losy jednego z ostatnich Żołnierzy Wyklętych - Józefa Franczaka, zwanego "Lalkiem". Działającym na Lubelszczyźnie dowódcy AK, który po wojnie brał udział w zamachach na funkcjonariuszy władzy ludowej. Nie skorzystał z amnestii roku 1956, pozostając dla władz nieuchwytnym. UB wpadło na trop dopiero po denuncjacji ze strony kuzyna jego żony. W trakcie zasadzki, podjął nierówną walkę z oddziałami ZOMO. Zginął od rany postrzałowej.

Losy "Lalka" miały stać się inspiracją do stworzenia głównego bohatera filmu, którego kreuje Wojciech Niemczyk. Drugą ważną postać - dowódcy oddziału ps. Wiktor gra tutaj Maciej Kwaśny. Aktor, mający już na koncie rolę generała Nila, wsparł realizację nad "Wyklętym" również produkcyjnie. Film firmuje bowiem założona przez niego Fundacja "Między Słowami". Jak sam mówi:

O wartości tej produkcji przesądzał będzie nie tyle rozmach batalistyczny, którego tu nie brakuje, ale przede wszystkim historia człowieka wyrzuconego poza społeczny nawias tylko dlatego, że pozostał wierny sobie i wyznawanym przez siebie wartościom.

Pierwszy zwiastun filmu pokazuje, iż owej tragedii towarzyszy na ekranie niekoniecznie historyczna perspektywa. Elementy narracji o Żołnierzach Wyklętych zostały bowiem przemieszane z wątkami współczesnymi. Również takimi, które dotyczą odmiennych ocen postępowania bohaterów podziemia. W zwiastunie można zatem zobaczyć postać stylizowaną na byłą posłankę Senyszyn, która z pogardą wypowiada się o Żołnierzach Wyklętych. Pytanie, czy Łęcki uwzględnił również inne zdystansowane opinie? Choćby te,  które opierają się na rzeczowej argumentacji i wskazują na mniej chwalebne aspekty działalności politycznego podziemia? Kwestia tego, na ile "Wyklęty"  będzie apoteozą zjawiska, a na ile wyważoną i obiektywną prezentacją powojennej historii, pozostaje otwarta.

 

Zobacz zwiastun [uwaga: wulgaryzmy]

 

Premiera filmu "Wyklęty" już 10 marca. W obsadzie obok Niemczyka i Kwaśnego m.in. Wojciech Niemczyk, Marek Siudym, Piotr Cyrwus, Robert Wrzosek, Hanna Świętnicka, Andrzej Plata, Olgierd Łukaszewicz i Janusz Chabior. Dystrybutorem tytułu będzie Rafael.

 

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Bardzo dobra obsada! Choć co prawda nie jest to mój ulubiony temat, to jednak bardzo ważny, dobrze że zostanie on poruszony. Osobiście obawiam się jednak o to, czy nie zostanie on upolityczniony, przez co źle zrozumiany.

  • Obsada rzeczywiście bardzo dobra, boję się tylko co by film nie był robiony na zamówienie polityczne bo ostatnio jest niejako moda na Żołnierzy Wyklętych i ten film niejako się w takie tony wpisuje.

  • Bardzo dobrze ,ze pamiec o tzw."Zolnierzach Wykletych" zostaje w koncu przywracana.I nie nazwalbym tego moda,ale elementarna sprawiedliwoscia.Mam tylko nadzieje,ze ten film bedzie zdecydowanie lepszy od "Historii Roja".

  • Temat Żołnierzy Wyklętych jest teraz bardzo popularny i jest sporo kontrowersji ciekawi mnie film z taką obsadą z pewnością trzeba wybrać się do kina i zobaczyć.

  • Ciesze sie,ze tyle sie ostatnio mowi o "Zolnierzach Wykletych".Obsada tego filmu jest dosyc obiecujaca i mam nadzieje,ze Konrad Lecki wykorzysta te szanse. Bo o jego wczesniejszych dokonaniach jakos nie slyszalam.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi