zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plDebiutyLiteratura › 'Wyprawa po klucz' Małgorzaty Borkowskiej /debiut książkowy/

'Wyprawa po klucz' Małgorzaty Borkowskiej /debiut książkowy/

 fot. Klucze

Małgorzata Borkowska napisała powieść dla młodzieży (i nie tylko) o niezwykłej przygodzie, która pozwala im odnaleźć największe wartości w życiu - "Wyprawę po klucz".

Nastoletni Paweł musi zaopiekować się chorą babcią – tak zaczyna się ta opowieść. Niby nic nadzwyczajnego, a jednak. Paweł jeszcze nie wie, że za chwilę wyruszy w niezwykła podróż razem z Przyjacielem, Zgredem, Małą Lulą, Elfem, Tygrysem, Królikiem, a on sam otrzyma przydomek Rycerz. Cel podróży to odnalezienie klucza.

Podczas wyprawy w Krzywym Świecie przyjdzie zmierzyć mu się z Wrogiem, będzie walczył ze Smokiem, ale zawsze może liczyć na pomoc Ariego – orła z lwimi łapami. Odwiedzi wyspy, których nie ma na zwyczajnych mapach. Wszystko po to, by uratować ukochaną osobę. Z przyjaciółmi u boku dojdzie odważnie do celu, pokonując wszelkie przeszkody. Można więc śmiało powiedzieć, że jest to opowieść o sile i znaczeniu przyjaźni w życiu człowieka; przyjaźni, która pomaga przetrwać najtrudniejsze sytuacje, z którymi ludzie mierzą się w życiu.

 

Historia o wartościach

Jest to opowieść, w której bez problemu można odnaleźć bezpośrednie nawiązania do religii katolickiej, choć – oczywiście – nie trzeba jej w taki konkretny sposób odbierać. Mamy Księgę, w którą wielu ludzi nie wierzy. Elf pilnuje Pawła niczym Anioł Stróż. Jest zapowiedź zniszczenia Miasta i ludzi, którzy we wspomnianą Księgę nie wierzą. Arie zawsze przychodzi z pomocą, wystarczy go zawołać. Można odczytać tu również uniwersalne przesłanie: człowiek powinien mieć w życiu jakiś punkt odniesienia; coś, co bezwzględnie wierzy.

Czytelnik zadaje sobie pytanie: co jest dla mnie nadrzędną wartością? Jedno jest pewne: to nie jest zwykła opowieść przygodowa przeznaczona tylko i wyłącznie dla młodzieży. Wytrwałości i wiary od Pawła może uczyć się człowiek w każdym wieku. Co jest tytułowym kluczem? Chodzi o to, by zrozumieć siebie, odnaleźć klucz do własnej duszy. Na to nigdy nie jest za późno. Każdy może wyruszyć w podróż – nieważne kiedy, nieważne gdzie; ważne, aby tylko się odważyć.

 

Historia otwarta

Powieść "Wyprawa po klucz" kończy się powrotem Pawła do normalnego, zwyczajnego świata. Jednak to nie koniec. To dopiero początek. Właśnie w tej chwili ktoś wyrusza w taką podróż i sam pisze kolejne rozdziały. Każdy podczas wyprawy odkryje zupełnie coś innego. Jedni uwierzą w Ariego, drudzy w Księgę.

 

Książka "Wyprawa po klucz" ukazała się nakładem wydawnictwa Klucze.

 

Artykuł powstał w ramach programu praktyki w Kulturaonline.pl

Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Super! Zawsze popieram wszelkie próby przyciągnięcia młodzieży do stronic książek nie tylko z kanonu lektur szkolnych. A ta pozycja wydaje się zapowiadać naprawdę ciekawie. Kto wie - może sama się skuszę. :)

  • Ciekawe czy to przypadek,ze tytul debiutanckiej powiesci autorstwa Malgorzaty Borkowskiej nawiazuje do nazwy wydawnictwa ktore te ksiazke wydalo? Jednak bez wzgledu na okolicznosci,po sama powiesc nie zamierzam siegnac.

  • Przeczytałem książkę zaintrygowany licznymi zachwytami mojej córki. Nie byłem przekonany czy to dobry pomysł, obecnie uważam że ,,Wyprawa po klucz'' zaciekawi większość nastolatków. Prosty język oraz ciekawe przygody bohaterów.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/ Film / Premiery
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/
Wspólnie z krakowskim Kinem Pod Baranami zapraszamy na wakacyjną sesję "filmoznawczą". Wielkie filmy za małe pieniądze. Mamy dla Was podwójne...
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
Tagi