zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plPlastykaWystawy › Wystawa 'Księżna Daisy von Pless: szczęśliwe lata' w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej

Wystawa 'Księżna Daisy von Pless: szczęśliwe lata' w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej

 fot. własność organizatorów wystawy

Księżna Daisy von Pless będzie bohaterką wystawy fotografii w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej.  Ekspozycja została przygotowana na podstawie oryginalnych szklanych negatywów ze słynnego londyńskiego Studia Lafayetteʼa.

Wystawa fotografii księżnej pszczyńskiej,  zwanej Daisy, a także jej przyjaciół, została przygotowana  na podstawie oryginalnych szklanych negatywów z lat 1897–1911, pochodzących z słynnego londyńskiego Studia Lafayetteʼa. Ekspozycję przygotowało Muzeum Zamkowe w Pszczynie we współpracy z Victoria & Albert Museum w Londynie.

 fot. własność organizatorów wystawy

Pszczyńska księżna

Postać księżnej Daisy von Pless od dawna budzi zainteresowanie nie tylko wśród badaczy, ale także wśród publiczności. Jej historia, przypadająca na niezwykle burzliwe dzieje Europy, wciąż inspiruje i rozpala wyobraźnię. Jako kobieta przeszła niezwykłą drogę – od niemal bajkowego życia w sławie, urodzie i luksusie, po samotność, kalectwo i nędzę.

Księżna Daisy von Pless czyli Mary Theresa Cornwallis-West urodziła się w 1873 r. w arystokratycznej rodzinie Cornwallis-West z zamku Ruthin, w północnej Walii. W wieku 18 lat wyszła za mąż za Hansa Heinricha XV Hochberga von Pless (1861–1938), zwanego najbogatszym księciem w Niemczech. Zamek w Pszczynie stał się jej domem, a jej współcześni szybko okrzyknęli ją Fairy Taile Princess. Ogromny majątek księcia i koneksje rodziny Cornwallis-West pozwoliły parze na wystawne i dostatnie życie. Wiele podróżowali niemal po całym świecie – byli gośćmi w najznakomitszych dworach ówczesnej Europy, uczestniczyli w balach, polowaniach, derbach i regatach. W pełni należeli do high-society tamtych czasów. Jednak nie wszystkie zachowania angielskiej księżnej znajdowały akceptację w oczach niemieckiej arystokracji.

Księżna von Pless nie do końca poddawała się rygorom sztywnej, konserwatywnej etykiety pruskiej; w przeciwieństwie do niemieckich dam, z upodobaniem oddawała się działalności charytatywnej i udzielała się społecznie. Z biegiem czasu krytyka wobec niej rosła, a szczęśliwe lata dobiegały końca. W 1910 r., po urodzeniu najmłodszego syna, Bolko, Daisy zachorowała, powoli narastał też kryzys w jej małżeństwie. Na osobiste nieszczęścia księżnej nałożyły się tragiczne wydarzenia w Europie, związane z wybuchem I wojny światowej. Jej pozycja polityczna i społeczna jako Angielki, żony niemieckiego księcia, stawała się coraz bardziej niejednoznaczna, co skazywało ją na samotność i odosobnienie, zarówno w ojczyźnie, jak i w kraju, w którym mieszkała.

Po 1914 r. losy Daisy potoczyły się jeszcze dramatyczniej. Utrata obojga rodziców, postępująca choroba, rozwód w 1923 r. i upadek fortuny księcia von Pless spowodowały znaczne obniżenie jej poziomu życia. Mieszkając najpierw we Francji, a później w Monachium, stopniowo pogrążała się w biedzie, gdyż otrzymanie zasądzonych jej alimentów było coraz trudniejsze z powodu zadłużonych majątków rodzinnych, a po dojściu Hitlera do władzy – stało się prawie niemożliwe, gdyż księżna nie była już obywatelką niemiecką. Jej sytuacja finansowa była katastrofalna, wobec czego w 1935 r. musiała przeprowadzić się do Zamku Książ na Dolnym Śląsku, należącym do Hochbergów, gdzie zamieszkała w małym mieszkaniu w skrzydle budynku bramnego. Żyła bardzo skromnie, los dzieliła z jedyną służącą, Dolly, która opiekowała się mocno schorowaną księżną, poruszającą się na wózku inwalidzkim. Tu zastała ją II wojna światowa. W 1941 r. Daisy, na wskutek zajęcia zamku przez hitlerowców, przeprowadziła się do Wałbrzycha, do willi na terenie kompleksu pałacowego Czettritzów, gdzie spędziła ostatnie dwa lata swojego życia. Sparaliżowana i samotna, zmarła w biedzie w 1943 r.

 fot. własność organizatorów wystawy

Szklane klisze uratowane przez robotnika budowlanego

Negatywy wykonane zostały przez słynne londyńskie Studio Lafayette. Właścicielem zakładu był James Stack Lauder. Pod pseudonimem Lafayette, założył w 1880 r., w Dublinie zakład fotograficzny, który wkrótce stał się najbardziej prestiżowym atelier w Europie. Jego zdjęcia uznawano za odznaczające się największą techniczną doskonałością, uzyskaną m.in. przez oryginalne patenty. W 1887 r. jego sława dotarła do Windsoru, wtedy otrzymał propozycję wykonania zdjęcia królowej Wiktorii; wkrótce potem sfotografował całą rodzinę królewską. Ten ogromny zaszczyt sprawił, iż James Lafayette miał przywilej używania tytułu Fotografa Jej Królewskiej Mości.

W owych czasach trudno było o lepszą reklamę, zakład odniósł ogromny sukces. Oprócz filii w Londynie,  w latach 90. XIX w. otwarte zostały zakłady w Glasgow, Manchesterze, Belfaście. W atelier wykonywano zdjęcia największym osobistościom dworskim, ludziom z towarzystwa, artystom, wojskowym, wielu gościom zagranicznym, począwszy od japońskich dyplomatów, a skończywszy na afrykańskich książętach.

Daisy von Pless, jako prawdziwa celebrytka tamtej epoki, wielokrotnie odwiedzała to słynne londyńskie studio. Wszystkie zachowane negatywy są bardzo udanymi portretami księżnej, co świadczy nie tylko o talencie fotografa, ale także o profesjonalizmie modelki. Jej wizerunek jako niezwykle pięknej, czarującej i dostojnej kobiety przetrwał do dziś m.in. dzięki tym szklanym negatywom. Eksponaty cudem ocalały z przeznaczonego do rozbiórki budynku w 1988 r., dzięki brygadziście Therry’emu Thurstonowi, który nie miał serca wyrzucić sterty szkieł i klisz z londyńskiego strychu. A może to Daisy, ratując się od zapomnienia, natchnęła angielskiego robotnika, aby nie wyrzucał tych „dziwnych śmieci”… Kto wie…

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Zamkowe w Pszczynie we współpracy z Victoria & Albert Museum w Londynie, ale ekspozycja i otwarcie będzie w w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej na Zamku Książąt Sułkowskich.

Wystawa czynna: 24 lutego 2017 – 23 kwietnia 2017 r.

Wernisaż: 23 lutego 2017 r., czwartek,  godz. 18.00

 


Napisz artykuł
Artykuły powiązane
Komentarze
  • Stare fotografie mają niesamowity klimat, czuć ducha epoki

  • Jezeli kogos fascynuje postac ksieznej Daisy von Pless,to powinien skorzystac z mozliwosci zobaczenia wystawy poswieconych jej fotografii,prezentowanej w pszczynskim Muzeum Zamkowym.Inni raczej sie nie wybiora.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Młode życie /konkurs/ Film / Aktualności
Lato w pełni, a 11. Letnie Tanie Kinobranie jest już na półmetku. Mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/ Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety!
Tagi