zobacz listę gratisów jakie mamy do rozdania logowanierejestracja

Kulturaonline.pl - kulturalny rozkład jazdy

Zgłoś wydarzenie kulturalne Panel logowania dla instytucji kulturalnych
KulturaOnline.plPlastykaWystawy › Wystawa, którą trzeba zwiedzać powoli

Wystawa, którą trzeba zwiedzać powoli

Rodzina Brueghlów, materiały org..html
"Pochlebcy", Peter Brueghel Młodszy/fot. materiały orgzanizatorów wystawy

Dzieła mistrzów malarstwa flamandzkiego, głównie autorstwa dynastii Brueghlów, można oglądać we Wrocławiu. Na wystawie w Pałacu Królewskim zgromadzono 121 obrazów pochodzących z prywatnych kolekcji. Niektóre z nich prezentowane są publicznie po raz pierwszy. 

Wielka niespodzianka czeka już na samym początku, gdzie w pierwszej sali umieszczono dzieło Hieronima Boscha "Siedem grzechów głównych". Dlaczego właśnie obraz tego malarza? - Pieter Bruegel Starszy był pod ogromnym wpływem Boscha, wiernie kopiując jego prace, doskonalił skupianie się na szczególe - wyjaśnia Monika Burian Jordan, kurator wystawy i prezes Stowarzyszenia Art for Public.

Pomysłodawcą ekspozycji jest Joseph Guttmann - marszand i kolekcjoner z USA, szef Global Art Exhibitions. W zebraniu dzieł pomagała też dr Serenella Baccaglini, wykładowca Uniwersytetu Katolickiego w Mediolanie i członek Arttelling oraz Doron Lurie, kustosz Muzeum Sztuk Pięknych w Tel Awiwie. Wystawa jest częścią międzynarodowego projektu, w który zaangażowała się Galeria Miejska we Wrocławiu i Stowarzyszenie Art For Public. Wcześniej część dzieł artystów flamandzkich była pokazywana już w Rzymie i Tel Awiwie.

Rodzina Brueghlów, fot. materiały org..html
Arcydzieła malarstwa flamandzkiego/fot. materiały orgzanizatorów wystawy

Wrocławska ekspozycja została zorganizowana w ekspresowym tempie, bo w ciągu zaledwie trzech miesięcy. - Konkretne działania rozpoczęliśmy zaraz po otrzymaniu zapewnienia finansowania od władz miasta. Musieliśmy np. przenieść w inne miejsce stałą ekspozycję Pałacu Królewskiego zajmującą dwa piętra i uruchomić całą machinę promocyjną - mówi Mirosław Jasiński, dyrektor Galerii Miejskiej we Wrocławiu.  Monika Burina Jordan zdradziła, że ekspozycja została ubezpieczona na kwotę 57 milionów euro.
Na dwóch piętrach zgromadzono obrazy z XVI, XVII i początków XVIII w. malowane przez klan Brueghlów - zapoczątkowany przez Pietera Bruegla Starszego (ur. 1520), a kończący się na Abrahamie Brueghlu (ur. 1631). Umieszczono też dzieła kontynuatorów spuścizny Brueghlów - np. Jozefa van Bredaela. Głowne motywy prac Flamandów to pejzaże, sceny z życia wiejskiego, martwa natura, alegorie czy kompozycje kwiatowe. - Warto przy oglądaniu tych obrazów na chwilę się przy nich zatrzymać, otworzyć serce i umysł, pozwolić działać emocjom - mówi dr Serenella Baccaglini. - Brueghlowie to szkoła malarska najwyższej jakości, ich dzieła mają tyle szczegółów i niuansów, że potrzeba spokoju i czasu, żeby je wszystkie dostrzec. Niektóre obrazy przedstawiające kwiaty powstawały przez wiele lat, artysta czekał na jeden dzień w roku, kiedy dany kwiat wyglądał najlepiej i dopiero go malował - opowiada dr Baccaglini.

  • Wystawę "Rodzina Brueghlów. Arcydzieła malarstwa flamandzkiego" można oglądać do 30 września. Bilet kosztuje 40 zł (normalny ) i 20 zł (ulgowy). Szczegóły tutaj.Napisz artykuł
Komentarze
  • Wstyd nie odwiedzić.

  • Bardzo cenię malarstwo flamandzkie, a obrazami Brueghlów zafascynowałam się jeszcze w liceum. Myślę, że tę wystawę należy koniecznie zobaczyć, czas na wycieczkę do Wrocławia :)

  • No to mam powod do kolejnych odwiedzin Wroclawia.Trzeba przyznac,ze dla milosnikow malarstwa Wroclasw stal sie w ostatnim czasie punktem obowiazkowym.To w ostatnim czasie drugie po wystawie '"Od Cranacha do Picassa" ciekawe wydarzenie .

  • Muszę przyznać tak jak moi przedmówcy że tą wystawę koniecznie trzeba zobaczyć. Ja może nie jestem takim fanem malarstwa al taką wystawę to nie można przepuścić.

Reklama
Ostatnio dodane artykuły
Letnie Tanie Kinobranie - Prawdziwe życie /konkurs/ Film / Premiery
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia...
Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/
Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne...
Letnie Tanie Kinobranie: Żyć znaczy kochać /konkurs/
Wspólnie z krakowskim Kinem Pod Baranami zapraszamy na wakacyjną sesję "filmoznawczą". Wielkie filmy za małe pieniądze. Mamy dla Was podwójne...
Dom Dźwięku. Zagraj na nie byle czym. Mamy bilety! Bulwar(t) nad Zalewem Nowohuckim. Lato pod znakiem kultury i rekreacji
Tagi